Ile kosztuje położenie płytek? AKTUALNY cennik usług glazurniczych - dekoportal.pl

Ile kosztuje położenie płytek? AKTUALNY cennik usług glazurniczych

09 Wrz 2019 / Napisał  / Inne wnętrza
glazura na ścianie, kładzenie glazury, jak położyć glazurę
Glazura na ścianie to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie ścian i podłóg w łazience czy kuchni

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian i podłóg w łazience, kuchni, a czasem również w przedpokoju czy salonie. Choć cena materiału jest wyższa niż farby czy tapety, to kafle z pewnością posłużą na dłużej. Układanie płytek przez fachowców wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, które część osób ogranicza, decydując się na samodzielną pracę. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, czy warto zrezygnować ze specjalistów oraz jaki jest cennik usług glazurniczych.

O czym przeczytasz w artykule?

Układanie płytek – dlaczego warto poświęcić je fachowcom?

Płytki jako materiał wykończeniowy cieszą się niesłabnącą popularnością. Są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu, ponieważ w ich powierzchnię nie wnikają plamy. Kafle charakteryzują się odpornością mechaniczną, niewrażliwością na wilgoć, a dodatkowo nie blakną wskutek kontaktu z promieniami słonecznymi. Jako inwestor docenisz również różnorodność dostępnych kolorów i wzorów, które potrafią imitować drewno czy beton. Cena za metr płytek Cię nie zmartwi, jednak po dodaniu kosztów układania może się okazać, że ledwo mieścisz się w budżecie.

Czy z tego powodu warto rezygnować z pomocy specjalistów, a cennik usług glazurniczych puścić w niepamięć? Zdecydowanie nie! Cena za metr płytek i dodatkowo ich położenie często sprawia, że inwestor próbuje zabrać się za prace wykończeniowe samodzielnie. Nie jest to jednak tak proste, jak się wydaje – zwłaszcza w przypadku okładziny ściennej może sprawić Ci duże trudności.

Układanie płytek podłogowych może Ci się wydać nieco prostsze, jednak pamiętaj, że ważna jest również znajomość preparatów, które służą na przykład do przygotowania powierzchni. Wylewka samopoziomująca czy klej do kafli – te środki lepiej wybierze i zastosuje specjalista. Ważne dla efektu jest również fugowanie – cena tej usługi dodatkowo zwiększy koszty prac wykończeniowych, ale zapewni estetykę i trwałość okładziny ściennej lub podłogowej.

Klejenie kafli warto zlecić fachowcom ze względu na bezpieczeństwo – z tego powodu cennik układania płytek nie powinien mieć znaczenia, ponieważ chodzi o zdrowie domowników. Wielkoformatowe kafle często stosuje się nie tylko w mokrych pomieszczeniach, lecz także salonie, gdzie zdobią ścianę za telewizorem. Ułożone w nieumiejętny sposób mogą spaść, co jest niezwykle niebezpieczne ze względu na ich wysoką wagę.

Układanie płytek może się okazać trudniejsze, jeśli wybierzesz niewielkie kafelki. Skomplikowany wzór w połączeniu z małymi umiejętnościami to prosta droga do niezadowalającego efektu, który pozostanie w Twoim domu przez wiele lat. Problemy mogą się pojawić również przy układaniu mozaiki szklanej – warto użyć do niej specjalnych zapraw dwuskładnikowych.

Układanie płytek – dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

 • Fachowiec odpowiednio przygotuje podłoże,
 • Dobrze dobierze również preparaty, na przykład wylewkę samopoziomującą oraz klej,
 • Skorzystanie z usług doświadczonego glazurnika to gwarancja bezpieczeństwa – kafle nie odpadną ze ściany,
 • Specjalista poradzi sobie z ułożeniem kafli z niestandardowym motywem.
jak położyć płytki, płytki kładzione przez glazurnika, samodzielne kładzenie płytek
Kładzenie kafli najlepiej powierzyć fachowcom

Przygotowanie podłoża pod płytki – na czym polega i ile kosztuje?

Układanie płytek wiąże się z odpowiednim przygotowaniem podłoża. Musi być ono właściwie oczyszczone – dzięki temu powierzchnia będzie miała rewelacyjną przyczepność. Glazurnik musi pozbyć się kurzu, ale także resztek starego kleju, jeśli to remont mieszkania z rynku wtórnego.

Kolejnym etapem przygotowania podłogi jest gruntowanie, które sprawi, że podłoże będzie miało lepszą przyczepność. Właściwie zagruntowana podłoga zapobiegnie pękaniu powierzchni pod kaflami. Przygotowanie ścian na układanie płytek również wiąże się z zastosowaniem emulsji gruntującej – w zależności od materiału, z jakiego są postawione, potrzebny będzie preparat zmniejszający chłonność podłoża lub przeznaczony do powierzchni niechłonnych.

Łazienka jest szczególnie narażona na wilgoć, dlatego powierzchnie ścian i podłóg muszą być odpowiednio zabezpieczone, na przykład przed niespodziewanym zalaniem. Do uszczelnienia wnętrza prysznica wykorzystuje się taśmy i kołnierze izolujące. W łazience potrzebne jest również zastosowanie folii w płynie, która zapewni wytrzymałą izolację przeciwwodną.

Jeśli zatrudnisz fachowców do przygotowania powierzchni pod układanie płytek, musisz liczyć się ze znacznie zwiększonymi kosztami remontu. Skuwanie starych kafli wiąże się z wydatkiem wyższym niż 20 złotych za metr kwadratowy. Podobnie kształtują się ceny związane z wyrównaniem powierzchni wylewką samopoziomującą. Gruntowanie podłoża to koszt kilku złotych za metr kwadratowy.

Etapy przygotowania podłoża pod układanie płytek to:

 • Skucie starych płytek, jeśli to remont starego mieszkania,
 • Wyczyszczenie podłoża z kurzu i resztek kleju spod poprzednich kafli,
 • Gruntowanie, które ochroni przed pękaniem podłoża,
 • W przypadku ścian zastosowanie emulsji gruntującej – jej rodzaj zależy od materiału, z którego zostały postawione ściany,
 • Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, co jest szczególnie ważne w łazience.
podłoże pod glazurę, jak przygotować podłoże pod płytki, przygotowanie powierzchni do kładzenia płytek
Przed położeniem glazury należy najpierw dobrze przygotować powierzchnię

Poznaj cennik usług glazurniczych

Cennik usług glazurniczych może nieco różnić się w zależności od województwa i miasta – okazuje się, że najczęściej to Warszawa jest najdroższa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile za położenie płytek oczekują fachowcy w Twojej okolicy, przejrzyj ofertę kilku firm. Pamiętaj jednak, że nie warto oszczędzać, a specjaliści mogący rozpocząć pracę już jutro to znak ostrzegawczy – najbardziej cenieni fachowcy mają bowiem na długo zarezerwowane terminy.

Cennik układania płytek zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Wiele zależy od wielkości kafli – te małoformatowe będą zdecydowanie większym wydatkiem. Układanie płytek 10x10 kosztuje około 120 złotych na metr kwadratowy, przy czym w cenie zawiera się już fugowanie. Cena klejenia standardowego formatu 30x30 kształtuje się na niższym poziomie – wynosi około 80 zł/m2, natomiast za ułożenie mozaiki zapłacisz nawet 135 zł/m2.

Koszt położenia płytek 60x60 to około 70 złotych, natomiast modele wielkoformatowe mogą okazać się znacznie droższe. Cennik usług glazurniczych zawiera również ceny za montaż cokołów. W ich przypadku musisz przygotować się na wydatek rzędu 40 zł/m2.

Cennik położenia płytek:

 • Zależy od wielkości kafli,
 • Układanie płytek 10x10 wyniesie Cię około 120 zł/m2,
 • Koszt położenia płytek 60x60 to około 70 zł/m2,
 • Ułożenie mozaiki wiąże się z dużymi kosztami – zapłacisz za nie nawet 135 zł/m2,
 • Układanie płytek w standardowym formacie 30x30 to koszt około 80 zł/m2,
 • Montaż cokołów to dodatkowy koszt o wysokości około 40 zł/m2.
koszt glazurnika, cena za położenie płytek, ile kosztuje m2 kładzenia płytek
Cennik usług glazurniczych uzależniony jest od rodzaju kładzionych płytek

Cena położenia płytek – dlaczego może wzrosnąć?

Cena położenia płytek może znacząco wzrosnąć, jeśli konieczne okaże się docinanie kafli ze względu na niestandardowy kształt pomieszczenia czy wyposażenia. Układanie ich będzie znacznie droższe na schodach, których szerokość może znacznie różnić się od wybranej glazury. Układanie płytek na schodach wyniesie Cię nawet 200 zł/m2.

Musisz przygotować się, że cena położenia płytek będzie wyższa w przypadku glazury bezfugowej oraz kafli o niestandardowych wymiarach. Warto jednak zdecydować się na usługi nieco droższego glazurnika, żeby mieć pewność, że prace wykończeniowe przebiegną sprawnie, a ich efekt będzie trwały i zadowalający wizualnie. Skorzystanie z pomocy fachowca to także gwarancja bezpieczeństwa – płytki ze ścian nie odpadną, a hydroizolacja w łazience będzie wykonana prawidłowo.

 • Cena położenia płytek może wzrosnąć, jeśli wybierzesz powierzchnię o niestandardowych kształtach, na przykład schody – układanie na nich kafli to koszt nawet 200 zł/m2. Więcej zapłacisz również za bezfugową glazurę.
płytki ceramiczne cena montażu, ile kosztuje kładzenie płytek, ile za m2 płytek glazurnik
W przypadku powierzchni niestandardowych gdzie konieczne będzie docinanie płytek, cena może znacznie wzrosnąć

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 maj 2020 15:43
komentarzy /( 2 )
 • Marcin
  Marcin

  wtorek, 05 lipiec 2022 09:33

  Lewski, czytając ten tekst zrozumiałem raczej, ze chodzi o wielkoformatowe płytki na całą ścianę, to w sumie jest bezfugowa glazura, więc nie ma błędu
 • Lewski
  Lewski

  piątek, 28 sierpień 2020 01:03

  "Bezfugowa glazura"? - czy ma Pan na myśli płytki wielkoformatowe docinane do rozmiaru ściany??...czy płytki rektyfikowane??-bo jeżeli o te drugie, to wprowadza Pan czytelnika w błąd, gdyż technologicznie jest to niedopuszczalne. Pozdrawiam

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.