Projektowanie łazienki – listwa narożna do płytek oraz pozostałe elementy - dekoportal.pl

Projektowanie łazienki – listwa narożna do płytek oraz pozostałe elementy

19 Cze 2020 / Napisane przez  / Porady
projektowanie łazienki, płytki do łazienki, listwy narożne
Podczas wybierania płytek do łazienki, warto zwrócić uwagę na listwę narożną

 

Projektując łazienkę, z uwagą wybieramy płytki, elementy sanitarne oraz pozostałe części wyposażenia. Podczas planowania, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby odpowiednio została wybrana listwa narożna do płytek, która pozwoli na ochronę ścian przed zniszczeniami. W niniejszym artykule odpowiemy na pytania, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie korzyści płyną z wykorzystania listw narożnych w konstrukcji łazienki.


Wielkość, układ i wybór płytek do łazienki

Podczas projektowania łazienki należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej wielkość oraz to, jaki będzie układ przestrzeni czy też jej wykorzystanie. Wpływa to znacząco na liczbę potrzebnych do zakupienia płytek. To także kluczowa kwestia, gdy kupujemy profile narożnikowe, które będą wykorzystywane podczas budowy. Warto zaznaczyć, że zawsze należy kupić więcej płytek, niż zostało to wyliczone, z uwagi na to, że podczas docinania wiele z nich może zostać uszkodzonych.

Wybierając płytki do łazienki, warto również wziąć pod uwagę ich rozmiar, grubość oraz to, czy spełniają wszelkie potrzeby estetyczne. Dobrze skonstruowana łazienka powinna cechować się doskonałą równowagą funkcjonalności i wyglądu. Utrzymanie obu tych elementów przez wiele lat w stanie niezmienionym jest kluczowe podczas projektowania, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić na późniejszych remontach.

remont łazienki
Projektując łazienkę, warto wziąć pod uwagę parametry płytek; ich grubość oraz rozmiar

Zabezpieczenie płytek i narożników ścian

Niezwykle ważnym aspektem każdej łazienki będzie jej bezpieczeństwo.Jak wiadomo, korzystać będą z niej osoby w różnym wieku oraz o różnych zdolnościach fizycznych. Oznacza to, że projekt powinien być dostosowany do wszystkich użytkowników. Jedną z metod zapewnienia większego bezpieczeństwa jest wykorzystanie płytek antypoślizgowych. Dzięki temu łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz osobom starszym.

Innym sposobem zabezpieczenia jest wzięcie pod uwagę narożników. Kolizja z ostrymi krawędziami łazienki może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych urazów. Aby tego uniknąć, należy zastosować profil narożny do płytek, który zminimalizuje ryzyko. Profile narożne zewnętrzne mogą posiadać mniej ostry kant, co zagwarantuje bezpieczeństwo w przypadku nagłego kontaktu z nimi.

Wiele osób może ominąć listwy narożne do płytek ceramicznych, uznając je za nieestetyczne. Jest to błędne przekonanie, ponieważ listwa narożnikowa aluminiowa lub stalowa możliwe są do zakupienia w różnych kolorach. Dzięki temu nie tylko doskonale wpasują się do wyglądu całej łazienki, ale też dodatkowo ją zaakcentują. W ten sposób doskonale będą pasowały do wszelakich uchwytów szafek oraz wieszaków na ręczniki.


Dlaczego warto zainwestować w profile narożne zewnętrzne?

Powyżej wspomnieliśmy już o walorach estetycznych oraz prewencyjnych, jakie oferuje listwa narożnikowa do płytek. Warto jednak zaznaczyć, że jest jeszcze jeden istotny aspekt, jakim jest zabezpieczenie samych płytek przed uszkodzeniami. Wykorzystane w projekcie łazienki profile narożne zewnętrzne sprawiają, że krawędzie będą odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Należy zaznaczyć, że to właśnie krawędzie zewnętrzne narażone są najczęściej narażone na czynniki mechaniczne. Zainwestowanie listew narożnikowych pozwala więc na zminimalizowanie kosztów potencjalnych remontów, jakie mogą pojawić się w przyszłości. Profile możemy zakupić tutaj: https://listwy.online/listwy-narozne-zewnetrzne/.


Pozostałe elementy łazienki

Oprócz płytek oraz listew w przypadku projektu łazienki należy zwrócić uwagę jeszcze na takie elementy jak oświetlenie i ogrzewanie. Są one bardzo istotne, ponieważ późniejsze zmiany w instalacji będą niezwykle kosztowne, zwłaszcza jeżeli będzie to wymagało dekonstrukcji zarówno płytek, jak i listew narożnikowych zewnętrznych. Kolejnym ważnym elementem każdej łazienki jest odpowiedni system wentylacji. Gorąca kąpiel i, co za tym idzie, para może doprowadzić do osadzania się wody na płytkach. W ten sposób w narożach może gromadzić się wilgoć, co prowadzi do osadzania się pleśni. Ponadto, jeżeli płytki nie zostały odpowiednio położone, woda może się pod nie przedostać, w rezultacie odpadną od ściany.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 sierpień 2023 17:53
komentarz /( 1 )
  • Tycjan
    Tycjan

    piątek, 24 czerwiec 2022 15:22

    oo dobrze wiedzieć! Przeczytałem i zapamiętam. Wlaśnie będziemy projektować łazienkę.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.