Zdziwisz się dlaczego Twoja zmywarka nie domywa szklanek - dekoportal.pl
Zdziwisz się dlaczego Twoja

zmywarka nie domywa szklanek

19 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
zmywarka nie domywa szklanek
Zmywarki znacząco ułatwiają utrzymanie naczyń w czystości.

Zmywarki znacząco ułatwiają utrzymanie naczyń w czystości, dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup, by zaoszczędzić czas i energię. Zdarza się jednak, że urządzenie nie spełnia w pełni swojego zadania i nierzadko trudno jest określić przyczynę problemu. Czemu zmywarka nie domywa szklanek? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego zmywarka nie domywa szklanek?

Podstawowym problemem, dlaczego zmywarka źle myje jest złe ustawienie naczyń. Prowadzi to do niedokładnego usunięcia zanieczyszczeń ze szklanek, a ponadto zużycia dodatkowej wody, gdyż wiele osób decyduje się na ponowne włączenie zmywarki albo ręczne mycie. Przed wybraniem odpowiedniego programu warto zatem upewnić się, czy naczynia są prawidłowo ułożone.

Producenci zmywarek stosują specjalne koszyczki do segregacji naczyń. Korzystając z tych komór, można rozwiązać problem niedomywania szklanek. Szkło należy umieścić na odpowiedniej wysokości, by nie miało ono kontaktu z innymi naczyniami. W przeciwnym razie bardzo delikatne szklanki mogą zostać zniszczone.

Dlaczego zmywarka nie domywa szklanek?

 • Może to wynikać np. ze złego ustawienia naczyń.
 • Jeśli Twoja zmywarka nie ma specjalnych koszyczków, znajdziesz je bez problemu w internecie.
 • Zwróć uwagę, czy szkło nie ma bezpośredniego kontaktu z innymi naczyniami, gdyż mogą ulec zniszczeniu albo zarysowaniu.
dlaczego zmywarka nie domywa szklanek
Odpowiednia temperatura do czyszczenia szklanek to maksymalnie 60ᵒC, a w przypadku spłukiwania – 65ᵒC.

Zmywarka nie domywa szklanek – zły program

Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia wyposażone są w kilka programów, które znacząco ułatwiają czyszczenie konkretnych naczyń. System dedykowany szklankom podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, zarówno w trakcie czyszczenia, jak i spłukiwania. Ogranicza to ryzyko zniszczenia szkła.

Odpowiednia temperatura do czyszczenia szklanek to maksymalnie 60ᵒC, a w przypadku spłukiwania – 65ᵒC. Dlaczego jest to tak ważne? Temperatura wody musi być na tyle wysoka, by rozpuścić detergent i zlikwidować resztki osadu ze szklanek. Nieco cieplejsza woda w trakcie spłukiwania gwarantuje natomiast dokładne usunięcie środka czyszczącego ze szkła.

Zmywarka nie domywa szklanek – zły program

 • Zmywarka zostawia osad, jeśli nie wybrałeś odpowiedniego programu.
 • Brudne szklanki i nierozpuszczona całkowicie kapsułka z detergentem to oznaki zbyt chłodnej wody.
 • Bardzo wysoka temperatura może zniszczyć szkło, a jednocześnie obniżyć wydajność zmywarki.
zmywarka nie domywa
Zmywarka zostawia osad, jeśli nie wybrałeś odpowiedniego programu.

Czemu zmywarka nie domywa osadu z herbaty?

Zmywarka nie domywa szklanek, jeśli w urządzeniu skumulowane są resztki z jedzenia, czy też fusy. By uniknąć takiej sytuacji, można np. opłukać naczynia bezpośrednio przed ustawieniem ich w koszyczku. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu samej zmywarki. Producenci zalecają pielęgnację elementów urządzenia, przynajmniej raz na trzy miesiące.

W jaki sposób myć zmywarkę, by dokładnie czyściła szklanki? Pod bieżącą wodą dokładnie opłucz koszyki, wilgotną ściereczką przetrzyj wnętrze urządzenia, a gąbeczką – uszczelki. Odkręć też ramię spryskiwaczy, sprawdź zapchanie otworów i usuń brud z filtrów.

Czemu zmywarka nie domywa osadu z herbaty?

Pozostawiony osad z herbaty może być oznaką zabrudzeń elementów wewnątrz zmywarki.

Do ich wyczyszczenia możesz użyć detergentu zalecanego przez producenta.

Świetnym i wygodnym rozwiązaniem jest włączenie programu autoczyszczenia (mniej więcej co 3 miesiące).

zmywarka nie domywa osadu z herbaty
Producenci zmywarek stosują specjalne koszyczki do segregacji naczyń.

Jak usunąć osad ze szklanek po zmywarce?

Pozostawiony przez zmywarkę osad to spora dawka negatywnych emocji i powód rozterki. Czy ponownie zaufać elektronice, a może umyć szkło w zlewie? Nie musisz jednak stawiać zmywarce ultimatum, że jeśli znów zostawi na szklankach osad, wystawisz ją za drzwi. Perspektywa zalegających w zlewie naczyń z pewnością odwiedzie Cię od tego pomysłu.

Co zrobić, jeśli zmywarka zostawia osad? Po wyciągnięciu z koszyczka, ustaw je w misce z ciepłą wodą i 2 łyżkami kwasu cytrynowego (taka mikstura to także dobry patent na to, czym wyczyścić piekarnik). Odczekaj 30 minut i przetrzyj szklanki wilgotną gąbką. Następnie ponownie zaufaj zmywarce i ustaw odpowiedni program. Wasz konflikt zostanie rozwiązany.

Jak usunąć osad ze szklanek po zmywarce?

 • Jeśli zmywarka zostawia osad, możesz samodzielnie umyć szklanki.
 • Wykorzystaj roztwór wody z cytryną.
 • Pamiętaj, by nie czyścić szkła szorstką stroną gąbki.
zmywarka zostawia osad
Jeśli zmywarka zostawia osad, możesz samodzielnie umyć szklanki.

Zmywarka zostawia osad – zbyt twarda woda

Kolejnym z powodów, przez który zmywarka nie domywa, jest zbyt twarda woda. Problem ten można rozwiązać, wsypując specjalną sól zmiękczającą, jednak w przypadku szklanek zdecydowanie lepiej postawić na kapsułki z nabłyszczaczem. Optymalny poziom twardości wody to 0 st. dGH.

W jaki sposób sprawdzić twardość? Wiele zmywarek ma specjalny moduł, wskazujący wartość dGh. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie pasków testowych dostępnych w sklepach RTV lub z art. budowlanymi. Wystarczy podłożyć go pod płynącą z kranu wodę i odczekać kilka chwil aż zmieni kolor. Czerwony oznacza, że woda jest twarda, a żółty – średnio twarda.

Zmywarka zostawia osad – zbyt twarda woda

 • Zmywarka nie domywa, gdy woda jest zbyt twarda.
 • W celu zmiękczenia wody użyj odpowiedniego detergentu.
 • Czerwony albo żółty kolor paska ułatwi Ci ustawienie optymalnego poziomu twardości w zmywarce.
jak usunąć osad ze szklanek po zmywarce
Zmywarka nie domywa, gdy woda jest zbyt twarda.

Zmywarka nie domywa szklanek – kwestie techniczne

Intensywna eksploatacja zmywarki bardzo często prowadzi do różnorodnych usterek. Niekiedy niezbędna jest interwencja specjalisty, jednak wiele problemów można rozwiązać samodzielnie. Najważniejsze to prawidłowe zdiagnozowanie problemu.

Dlaczego zmywarka zostawia osad? Może to być spowodowane np. awarią grzałki przepływowej, która odpowiada za odpowiednią temperaturę wody. Używając miernika do pomiaru ciągłości obwodu oraz rezystencji, z łatwością zdiagnozujesz awarię. Grzałkę wystarczy wymienić na nową, by zmywarka działała poprawnie. Sprawdź przy okazji zawór wody do zmywarki i uszczelki. Unikniesz w ten sposób awarii.

Zmywarka nie domywa szklanek – kwestie techniczne

 • Najczęstsze przyczyny to: uszkodzona grzałka lub pompa myjąca.
 • Zdarza się też, że awarii uległ dozownik detergentu.
 • Jeśli zmywarka zostawia osad i wynika to z kwestii technicznych, najlepiej zadzwoń po fachową pomoc.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:52
komentarz /( 1 )
 • Teresa
  Teresa

  wtorek, 30 kwiecień 2024 10:09

  u mnie właśnie jest problem ze zbyt twardą wodą. No i niestety nie wiem co teraz zrobić, bo zmywarka nie domywa szklanek...

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.