10 sposobów na to, by wąska łazienka, była komfortowa! - dekoportal.pl

10 sposobów na to, by wąska łazienka, była komfortowa!

30 Gru 2020 / Napisał  / Porady
 wąska łazienka
Wąska łazienka może być funkcjonalna i wygodna.

Czy wąska łazienka może być wygodna? Czy może pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty i całe wyposażenie, a jednocześnie pozwalać na komfortowe użytkowanie pomieszczenia? Jak najbardziej! Z problemem podłużnych, małych łazienek w mieszkaniach stykamy się od lat, dlatego nie dziwi fakt, że powstało przez ten czas wiele fantastycznych, praktycznych, a przy tym prostych pomysłów na to, jak urządzić wąską łazienkę. Zapraszamy dziś do przeglądu inspiracji, dzięki którym wąskie łazienki można będzie zamienić w funkcjonalne, wygodne, a przy tym modne wnętrza.

O czym przeczytasz w artykule:

Wąska łazienka z oknem

Okno w łazience nie tylko zapewnia naturalne światło, ale również pozwala na odpowiednią wentylację. W razie potrzeby możemy porządnie wywietrzyć całe wnętrze, co w przypadku łazienki, gdzie panuje duża wilgoć, jest wprost nieocenionym atutem.

Wąska łazienka z oknem na końcu daje nam duże pole do manewru, jeśli chodzi o aranżację. Możemy pod oknem ustawić wannę w poprzek pomieszczenia, dzięki czemu optymalnie wykorzystamy dostępne miejsce, a przy tym optycznie je skrócimy. Na parapecie okna warto postawić doniczki z zielonymi roślinami, które dodadzą wnętrzu charakteru.

W miejscu przy oknie doskonale również sprawdzi się prysznic. Oczywiście wątpliwości może budzić fakt, że szyba w oknie będzie wciąż wymagała mycia ze względu na spadające z prysznica krople. Istnieje jednak świetny sposób, który nam tego zaoszczędzi. Zamiast okna zamontujmy w ścianie luksfery, które nie tylko zapewnią nam dostateczną ilość światła w łazience, ale również będą łatwiejsze do mycia. Dodajmy tu jeszcze, że będą wyglądać bardzo nowocześnie i oryginalnie, a ich dodatkowym plusem jest zapewnienie prywatności.

Jeśli zdecydujemy się (lub też po prostu nie ma innej możliwości) na postawienie toalety pod oknem w wąskiej łazience, to doskonałym pomysłem będzie wyłożenie ścianki tuż za nią kafelkami, łącznie z parapetem. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń i nadamy wnętrzu estetycznego i schludnego wykończenia. Na parapecie wyłożonym płytkami obowiązkowo stawiamy zielone rośliny. Mała wąska łazienka zyska dzięki temu przytulny charakter.

Jak urządzić wąską łazienkę z oknem?

 • Montując pod oknem wannę lub prysznic i biorąc pod uwagę fakt, że luksfery zamiast okna będą wyglądały fantastycznie, a do tego będą wymagały mniej czyszczenia niż zwykłe okno,
 • Stawiając pod oknem toaletę i wykładając płytkami całą ścianę tuż za nią, wraz z parapetem,
 • Pamiętając o zielonych roślinach przy oknie, dzięki którym wąska łazienka zyska niepowtarzalny klimat.
 wąska łazienka z oknem
Świetnym rozwiązaniem jest montaż prysznica pod oknem.

 wąska łazienka z oknem
Aranżacja wąskiej łazienki z Laufen.

Wąska łazienka z wanną czy z prysznicem?

Wąska łazienka z prysznicem to rozwiązanie, które często nasuwa się jako pierwsze. Przyjęło się sądzić, że prysznic zajmuje mniej miejsca, dlatego w przypadku małych, nieustawnych czy też wąskich łazienek będzie to najlepszy pomysł. I często, choć nie zawsze, tak jest. Na przykład na powierzchni 100 x 90 cm świetnie sprawdzi się duży prysznic umieszczony na końcu łazienki. Jeśli dodatkowo osłonimy go przezroczystą szybą, to uzyskamy efekt nowoczesnego i przestronnego wnętrza. Dodajmy jeszcze, że prysznic w wąskiej łazience świetnie sprawdza się wtedy, gdy zdecydujemy się na odpływ liniowy.

Jeśli jednak mamy zamiar zamontować w wąskiej łazience wannę, to będziemy mieli do wyboru dwie opcje. Pierwsza to oczywiście umiejscowienie wanny na końcu łazienki w taki sposób, by zajmowała ona całą jej szerokość. Dzięki temu uda się optycznie skrócić wnętrze i wykorzystać optymalnie dostępne miejsce. Druga opcja to ustawienie wanny wzdłuż łazienki. W takim przypadku najczęściej wszystkie pozostałe elementy wyposażenia również znajdą się po tej samej stronie. Ścianę po przeciwnej stronie dobrze jest wówczas wyłożyć dekoracyjnymi płytkami, które odbijając się w lustrze nad umywalką, będą dodatkowo optycznie poszerzać przestrzeń.

O czym warto pamiętać, urządzając wąską łazienkę z prysznicem lub z wanną?

 • Zarówno prysznic, jak i wanna, świetnie będą się prezentować w łazience na końcu pomieszczenia, na krótszej ścianie.
 • Wannę możemy również ustawić wzdłuż ściany i wówczas najczęściej na tej samej ścianie staną również pozostałe elementy wyposażenia.
 bardzo wąska łazienka
Wanna w wąskiej łazience.

 wąska łazienka z oknem
Umywalka Laufen.

Projekt wąskiej łazienki

Łazienka wąska i długa może stanowić nie lada wyzwanie dla projektanta. Jak już jednak wspomnieliśmy, lata doświadczeń z takimi pomieszczeniami nie idą na marne i istnieje wiele sposobów na to, by projekt nawet nieustawnej i bardzo wąskiej łazienki okazał się strzałem w dziesiątkę.

Długa wąska łazienka to wnętrze, w którym duże znaczenie mają wykończenia. Weźmy na przykład podłogę. Jeśli wybierzemy do jej wykończenia kolorowe płytki z szeroką fugą, przestrzeń wyda się „poprzecinana”, a przez to mniejsza. Jeśli natomiast wybierzemy jednolite płytki lub też z geometrycznym, powtarzającym się wzorem (najlepiej czarno-białym) oraz zastosujemy wąskie fugi, uzyskamy efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Do wąskiej, długiej łazienki najlepiej wybrać podwieszaną armaturę. W ten sposób uda nam się sprawić, że pomieszczenie wyda się lżejsze. Podwieszana ceramika i szafki łazienkowe to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy powiększyć i poszerzyć optycznie przestrzeń.

W wąskiej, długiej łazience świetnie sprawdzą się jasne, czyste kolory, w tym oczywiście tak lubiana przez nas w ostatnim czasie biel. Można tu zastosować efekt total look, jednak jeśli wydaje nam się on zbyt jednolity, warto zdecydować się na połączenie go z czernią. Pięknie na przykład prezentują się w wąskiej łazience czarno-białe kafelki ułożone w szachownicę lub też płytki z wzorami marokańskimi. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest wprowadzenie elementu dekoracyjnego.

Co należy wziąć pod uwagę, urządzając wąską łazienkę?

 • Płytki do wąskiej łazienki powinny być połączone wąską fugą,
 • Dobieramy jasne, czyste kolory,
 • Biel i czerń w wąskiej łazience to dobry pomysł,
 • Płytki w marokańskie wzory lub ułożone w szachownicę optycznie powiększą przestrzeń, a przy tym stanowią doskonałą dekorację.
 łazienka wąska i długa
Do wąskiej łazienki dobieramy jasne kolory.

 wąska łazienka z oknem
Aranżacja wąskiej łazienki z Roca.

Wąska łazienka. Inspiracje i pomysły

Bardzo wąska łazienka to pomieszczenie, które może być urządzone ze smakiem, a przy tym nic nie stoi na przeszkodzie, by było funkcjonalne i komfortowe. Niekiedy wystarczy tylko kilka drobnych zmian lub inspiracji, by podłużna łazienka stała się wygodnym i po prostu pięknym pomieszczeniem.

W ostatnim czasie ogromnym powodzeniem cieszą się aranżacje łazienek w stylu minimalistycznym. Gładkie powierzchnie, proste w formie meble i ceramika, a także nawiązanie do skandynawskiej stylistyki to elementy, które w wąskiej łazience sprawdzą się najlepiej.

Jeśli chcemy dodatkowo optycznie poszerzyć przestrzeń, to pamiętajmy o dużych lustrach, które nie tylko będą praktyczne, ale również pozwolą wyrównać proporcje pomieszczenia. Jeśli użyjemy na krótszych ścianach ciemne kolory, natomiast na dłuższych jaśniejsze, unikniemy wrażenia nazbyt wąskiej i przytłaczającej przestrzeni. Dodajmy tu jeszcze, że do optycznego powiększenia wąskiej łazienki doskonale nadaje się fototapeta. Zastosujmy na przykład na dłuższej ścianie zdjęcie lub grafikę dającą wrażenie przestrzenności.

Aranżacja wąskiej łazienki:

 • Urządźmy wnętrze w stylu minimalistycznym, wykorzystując prostą w formie armaturę łazienkową, szafki z prostymi frontami (najlepiej wykończone z połyskiem i bez uchwytów), a także jasne, czyste kolory,
 • Wykorzystajmy w wąskiej łazience duże lustro, które w doskonały sposób pozwoli wyrównać proporcje pomieszczenia,
 • Zastosujmy ciemniejsze kolory na krótkich ścianach, a jaśniejsze na długich,
 • Wykorzystajmy w aranżacji wąskiej łazienki fototapetę dającą wrażenie przestrzenności.
 wąska łazienka z oknem
Aranżacja wąskiej łazienki z Roca.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 sierpień 2022 17:14
komentarz /( 1 )
 • Kamila33
  Kamila33

  wtorek, 21 czerwiec 2022 09:45

  dla mnie żeby było komfortowo musi być przytulnie. Nie lunie takich chłodnych i nowoczesnych wnętrz, nie odpoczywam w nich

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.