Biała łazienka – jak urządzić białą łazienkę? Łazienka w bieli pomysły - dekoportal.pl

Biała łazienka – jak urządzić białą łazienkę? Łazienka w bieli pomysły

19 Lut 2019 / Napisała  / Porady
biała łazienka, duravit happy d2, łazienka biała duravit, łazienka biała
Aranżacja łazienki, fot. Duravit Happy D.2

Wybór bieli, jako bazowego koloru w łazience, to rozwiązanie bezsprzecznie klasyczne i ponadczasowe — niezależnie od tego, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze pomysły na wystrój domu, biała łazienka zawsze będzie stanowić solidny fundament dla nowych aranżacji. Poza tym, biały to kolor kojarzony z czystością i spokojem, a również bardzo praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Jak urządzić łazienkę w bieli tak, byśmy zakochali się w niej na lata?

O czym przeczytasz w tym artykule?

łazienka w bieli aranżacje, aranżacja białej łazienki, aranżacje białej łazienki
Aranżacja łazienki, fot. Duravit DuraSqaure

Jakie są główne zasady przy urządzaniu białej łazienki?

Dekorując białą łazienkę, często możemy poczuć się zagubieni w morzu opcji — czy powinniśmy zostawić całe pomieszczenie białe, czy może przełamać je jakimś innym kolorem, czy też dodatkiem drewna? Żaden wybór nie jest zły, o ile będziemy planować ostrożnie, trzymać się własnego stylu i pamiętać o pewnych zasadach. Jeżeli zdecydujemy się połączyć ze sobą różne powierzchnie w białym kolorze, pamiętajmy o odpowiednim zestawieniu faktur — przykładowo, niech białe błyszczące płytki ścienne łączą się z białą marmurową podłogą, czy też białą polerowaną mozaiką w kształcie sześcianu. Kombinacji znajdzie się bez liku, w zabiegu tym chodzi jednak przede wszystkim o nadanie pomieszczeniu efektu warstwowania, który wprowadzi do białej łazienki głębię i charakter.

Aranżując białą łazienkę, pamiętajmy o:

  • Odpowiednim łączeniu faktur — białe powierzchnie, np. podłoga i meble, powinny różnić się od siebie wykończeniem tak, by razem dawać efekt wizualnego warstwowania,
  • Wyborze odpowiednich dodatków, które konsekwentnie będą budować atmosferę — np. okucia i wieszaki z chromu, sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się chłodna, analogicznie, te same dodatki z niklu i mosiądzu, a także dodatkowe detale, jak np. puchate, kremowe ręczniki, stworzą przestrzeń ciepłą i przytulną.
podłoga w białej łazience, białe płytki do łazienki, białe dodatki do łazienki
Aranżacja białej łazienki, fot. Opoczno Winter Vine

Łazienka w bieli — Jak sprawić, by była ciepła, a nie surowa?

Szczególnie duża ilość światła w białej łazience, to element, o który powinniśmy zadbać już na etapie jej projektowania. Łazienka w bieli zyska, jeżeli zapewnimy jej przestronne okno lub, gdy nie jest to możliwe, sztuczne oświetlenie o ciepłej barwie. Zabieg polegający na umieszczeniu kilku źródeł światła w najważniejszych punktach łazienki zmiękczy przestrzeń i doda wizualnej głębi wszystkim teksturom. Szczególnie zadbajmy o doświetlenie przestrzeni wokół umywalki, np. pod postacią ruchomych lampek montowanych na górze lustra — będą ocieplać przestrzeń i sprawdzą się przy nakładaniu makijażu czy goleniu.

Ciepłą atmosferę w białej łazience uzyskamy dzięki:

  • Elementom dekoracyjnym o spersonalizowanym charakterze, jak np. zabytkowa, drewniana szkatułka na biżuterie, rodzinne zdjęcia w ozdobnej ramce czy marmurowa miseczka,
  • Wkomponowaniu w przestrzeń roślin doniczkowych,
  • Doborze akcesoriów o przytulnych fakturach, np. puchatych, kremowych ręczników frotté czy włochatego dywanika.
biała ceramika łazienkowa, białe wykończenie łazienki, biała podłoga w łazience
Aranżacja łazienki, fot. Duravit LUV

Klasyczna łazienka na biało

Dla osób pragnących stworzyć tradycyjne i ponadczasowe wnętrze, łazienka na biało jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, nawiązuje bowiem do wystroju łazienek z dawnej epoki. W takim wnętrzu wyróżniać powinny się wysokiej jakości materiały jak np. marmur czy ciemne drewno, złote lub srebrne akcenty, a także symetrycznie rozmieszczone dodatki i oświetlenie. Klasyczna łazienka na biało to rozwiązanie, które łączy w sobie uwodzicielski wdzięk i domową atmosferę, pamiętajmy jednak, że klasycznie wcale nie musi znaczyć staromodnie — wystarczy że stylowe, eleganckie elementy aranżacji połączymy z zasadami nowoczesnego projektowania wnętrz, a stworzymy w ten sposób przestrzeń o indywidualnym i harmonijnym charakterze.

Aby zaaranżować łazienkę w stylu klasycznym:

  • Stwórzmy poczucie lekkości poprzez połączenie białych ścian, pastelowych płytek podłogowych i mebli łazienkowych w jasnych kolorach,
  • Postawmy na wielopunktowe oświetlenie w ciepłych tonacjach — unikniemy w ten sposób efektu monotonii i zlewania się przestrzeni w jedność,
  • Postawmy na dodatki wprowadzające domowy nastrój — mogą to być drewniane ramki ze zdjęciami, a jeżeli mamy na to miejsce, zaszalejmy i wstawmy do łazienki wiklinowy fotel z miękkimi poduszkami w pastelowych kolorach,
  • Zamiast prysznica wybierzmy bardziej tradycyjną, wolnostojącą wannę,
  • Wybierajmy dodatki wykonane z wysokiej jakości materiałów w klasycznych kolorach, takich jak biel, złoto, srebro, czerń i ciemne drewno.
łazienka z białą podłogą, biała podłoga aranżacje, biała podłoga w łazience, biała podłoga zdjęcia
Biała łazienka, fot. Duravit

A może łazienka nowoczesna — biała?

W dzisiejszych czasach przestrzeń łazienkowa urządzona nowocześnie i praktycznie to bez wątpienia klucz do tego, by czas w niej spędzony był maksymalnie przyjazny i wydajny dla wszystkich członków rodziny. Właśnie dlatego łazienka nowoczesna — biała — będzie połączeniem, które podnosi jej funkcjonalność na jeszcze wyższy poziom. W białej łazience o nowoczesnym charakterze powinny królować proste, przestrzenne formy, stwarzające atmosferę otwartości — w uzyskaniu takiego efektu ważna będzie przemyślana ergonomia i prostota. W tym celu, zamiast wysokiego brodzika w natrysku, postawmy, np. na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest odpływ wody bezpośrednio w podłodze. Biel jako bazowy kolor w nowoczesnej łazience świetnie uzupełnią dodatki wykonane z drewna, żywe rośliny doniczkowe oraz wyraziste akcenty, np. kolorowy, pleciony dywanik.

Projektując nowoczesną łazienkę w bieli:

  • Postaw na transparentność, otwarte przestrzenie oraz wyraziste geometryczne meble i dodatki,
  • Nie bójmy się grać kolorami — żeby przestrzeń nie wydawała się zbyt jednolita, wybierzmy drugi, wyrazisty i kontrastujący kolor, którym przełamiemy biel — np. czarne płytki podłogowe wykończone na wysoki połysk.
  • Rozważmy wykończenie w stylu skandynawskim, dobierając w tym celu dodatki z jasnego drewna, betonu architektonicznego, kamienia, a także żywe rośliny, które sprawią, że wnętrze będzie żywe i autentyczne.
białe wyposażenie łazienki, białe dodatki do łazienki, biała podłoga do łazienki, białe meble łazienkowe
Aranżacja łazienki, fot. Duravit Delos


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 15:36
komentarz /( 1 )
  • Ewa
    Ewa

    wtorek, 19 lipiec 2022 08:48

    biel jest kolorem ponadczasowym i myślę że to dobry pomysł, że wybrać ten odcień do łazienki, zwłaszcza że zazwyczaj ceramika jest właśnie biała

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.