Poradnik kupującego: odpływ liniowy pod prysznic. Co warto wiedzieć? - dekoportal.pl

Poradnik kupującego: odpływ liniowy pod prysznic. Co warto wiedzieć?

23 Sie 2019 / Napisała  / Porady
nowoczesny odpływ liniowy, światło w brodziku, podświetlany brodzik
Odpływy liniowe to modne rozwiązanie do brodzików na równi z podłogą, fot. Kessel

Na dobry projekt prysznica składa się wiele drobnych decyzji, jedna z tych kluczowych, to jaki odpływ wybrać – ścienny czy podłogowy? Obecnie coraz popularniejsze stają się minimalistyczne i dyskretne odpływy liniowe do prysznica bez brodzika, osadzonego bezpośrednio na płytkach podłogowych. Zanim jednak zdecydujemy się na to modne rozwiązanie, przyjrzyjmy się, jakie ma wady oraz zalety, a także, na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model odpływu?

O czym przeczytasz w artykule?

Łazienka z prysznicem: odpływ ścienny czy podłogowy?

Na rynku znajdziemy niezliczone wprost ilości modeli odpływów – ostatecznie jednak wszystkie możemy podzielić na dwa rodzaje – odpływy ścienne i podłogowe (liniowe, narożne lub punktowe). Odpływ podłogowy to właśnie to, do czego przywykliśmy w prysznicach najbardziej – może znajdować się on na środku podłogi brodzika (odpływ punktowy), wzdłuż jednej ze ścian prysznica (odpływ liniowy) lub w rogu (odpływ narożny). Zwykle zabudowuje się go w taki sposób, by podłoga była lekko pochylona ze wszystkich stron w dół – do wpustu wody. Wybierając konkretny typ odpływu podłogowego w prysznicu bez brodzika, warto wziąć pod uwagę kształt płytek, w których będzie osadzony – kwadratowy wpust lepiej będzie wyglądał obok kwadratowych płytek niż owalny – i na odwrót.

Mniej popularny typ odpływu – ścienny – ceniony jest szczególnie za swoje walory estetyczne. Wybór takiego rozwiązania sprawi, że łazienka z prysznicem zachowa jednolitą powierzchnię płytek od ściany do ściany, bez nacięć wymuszonych koniecznością zainstalowania odpływu podłogowego. Z tego względu chętnie wybierany jest w niewielkich wnętrzach, gdzie podłoga ma zostać wyłożona płytkami o nietuzinkowych kształtach, np. heksagonalnymi. Odpływ ścienny nie ustępuje podłogowemu również pod względami praktycznymi – z uwagi na brak zaułków, w których mógłby gromadzić się brud, jest niezwykle higieniczny, a na dodatek łatwo można go wyczyścić.

Wybieramy odpływ: ścienny czy podłogowy?

  • Stawiając na odpływ podłogowy, zyskujemy wiele możliwości dotyczących jego wyglądu. W zależności od rozmiaru i kształtu płytek, jakimi planujemy wykończyć prysznic bez brodzika, możemy wybierać pomiędzy klasycznym odpływem punktowym, odpływem narożnym, a także nowocześnie wyglądającym odpływem liniowym.
  • Decydując się na odpływ ścienny, zainstalowany na styku posadzki ze ścianą natrysku, unikniemy konieczności cięcia płytek podłogowych i zachowamy konsekwentną, harmonijną linię podłogi, co cenne jest szczególnie przy wyborze płytek o nietypowych kształtach, ale również w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym. Aby na decyzji o zakupie tego typu odpływu nie ucierpiała jednak aranżacja kafelków ściennych, możemy wybrać model o minimalistycznym kształcie, np. z dodatkową płytą maskującą.
odpływ liniowy ścienny, odpływ brodzika w ścianie, prysznicowy odpływ ścienny
Odpływ liniowy ścienny wybierany jest głównie ze względu na walory estetyczne, fot. Viega

Odpływ liniowy pod prysznic: praktyczny minimalizm

Z roku na roku coraz chętniej wybieramy niepozorne i eleganckie odpływy liniowe – wyjaśnić to można zapewne modą na minimalizm w łazience. Pozbawiony brodzika prysznic z odpływem liniowym daje możliwość wyłożenia posadzki zastępującej brodzik nawet bardzo dużymi kafelkami, np. popularnymi ostatnio płytkami wielkoformatowymi (typu 45 × 45 cm czy 30 × 60 cm) imitującymi naturalny kamień lub drewno. Z punktu widzenia projektu, prysznic z odpływem liniowym umożliwia także położenie tych samych płytek na całej powierzchni łazienki – dzięki takiemu zabiegowi linia podłogi staje się płynna i harmonijna, a mała przestrzeń wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

Decydując się na wolnostojący prysznic z odpływem liniowym, osiągniemy w łazience wrażenie otwartej, eleganckiej przestrzeni. Jednak odpływ liniowy to rozwiązanie nie tylko dobrze wyglądające, ale i funkcjonalne. Podczas gdy odpływ punktowy nie zawsze radzi sobie z odprowadzeniem dużej ilości wody naraz, np. w prysznicach z funkcją hydromasażu, wpust liniowy sprosta temu zadaniu bez problemu. Planując, gdzie pod prysznicem umiejscowiony odpływ liniowy, mamy dwie opcje – albo umieszczamy go na środku natrysku, pamiętając o nachyleniu posadzki w stronę wpustu wody z obu stron – albo wzdłuż jednej ze ścian, z jednostronnym spadkiem w jego kierunku.

Odpływy liniowe do prysznica:

  • Najczęściej stosuje się je w minimalistycznych, wolnostojących kabinach typu walk–in – o możliwość zainstalowania tego typu odpływu należy zadbać na etapie budowy domu czy generalnego remontu. Aby woda płynnie kierowała się w stronę odpływu, konieczne będzie wyprofilowanie podłogi w celu uzyskanie ok. 2 proc. spadku w jego kierunku.
  • Dają możliwość położenia nowoczesnych, wielkoformatowych płytek na całej powierzchni łazienki – aby zminimalizować niepotrzebne cięcie, najlepiej wybrać model odpowiadający długością jednemu z boków płytki,
  • Sprawnie odprowadzają nawet duże ilości wody,
  • Mogą być zamontowane zarówno pośrodku natrysku, jak i – w nieco bardziej higienicznej wersji – na jednym z jego boków. Taki układ docenią w szczególności osoby odczuwające dyskomfort związany ze stawaniem na odpływie w trakcie kąpieli.
  • Często wyposażone są w ruchome kosze, które łatwo można wyjąć i umyć. Niektóre modele posiadają również system zapobiegający przelewaniu się wody.
odpływ liniowy podłogowy, odpływ podłogowy brodzika, nowoczesny odpływ liniowy
Odpływ liniowy podłogowy to idealne rozwiązanie do nowocześnie urządzonej łazienki, fot. Deante

Jaki odpływ liniowy wybrać?

Odpływ, choć za zadanie ma przede wszystkim odprowadzać wodę do kanalizacji, stanowi również widoczny element wyposażenia, stąd ważne jest, aby pasował stylem do reszty łazienki. Zatem jaki odpływ liniowy wybrać z szerokiej oferty dostępnych na rynku modeli? Projektanci wnętrz zgadzają się co do jednego – poszczególne detale wykończeniowe powinny do siebie pasować i tak, np. chromowane krany i głowica prysznicowa dobrze będą wyglądać w towarzystwie kratki odpływowej również wykończonej w chromie.

Indywidualną kwestią jest natomiast, jaki odpływ liniowy będzie pasować do naszej aranżacji łazienki – w tych nowoczesnych, stawiających na minimalizm, z pewnością dobrze będzie wyglądać prosta, dyskretna kratka. Wzór i rozmiar odpływu powinniśmy dobierać z myślą o płytkach podłogowych – jeżeli na podłodze pod prysznicem mamy płytkę marokańską, nawiązujący do niej subtelny deseń może pojawić się również na odpływie. Pamiętajmy jednak, że wpust wody ma przede wszystkim wtapiać się w tło – stąd w kwestiach jego designu mniej znaczy nieraz więcej.

Inna, naprawdę elegancka opcja to odpływy liniowe do prysznica ze specjalną kratką, umożliwiającą przyklejenie do niej fragmentu płytki. W tego typu odpływach ta sama płytka, która użyta jest na podłodze prysznica, jest mocowana na górze kratki, a woda swobodnie spływa wokół jej krawędzi. Dzięki takiemu rozwiązaniu odpływ wizualnie wtapia się w podłogę, przez co staje się prawie niewidoczny – cenne jest to szczególnie w przypadku łazienek wyłożonych płytkami z naturalnego kamienia, np. granitu czy trawertynu.

Jaki odpływ liniowy sprawdzi się w naszym przypadku:

  • Kształt i rozmiar – dobieramy do rozmiaru i kształtu płytek podłogowych, aby uniknąć zbędnego ich cięcia,
  • Wzór i styl – dobieramy do wzoru płytek podłogowych, jak i stylu całej łazienki – im prostsza aranżacja, tym prostszy wzór kratki odpływu,
  • Kolor i typ wykończenia – dopasowujemy do pozostałych elementów wykończeniowych łazienki, tworząc zestaw – np. czarny odpływ i czarna bateria prysznicowa.
odpływ liniowy pod płytki, odpływ liniowy ze wzorem, odpływ liniowy z ozdobną kratką
Odpływy liniowe mogą być wykończone gładką pokrywą, kratką ze wzorem albo rynną do wypełnienia płytkami, fot. Kessel

Odpływy liniowe do prysznica – wady i zalety

Odpływ liniowy zalety ma liczne, przez co wybierany jest coraz chętniej zamiast klasycznych wpustów punktowych. Jego prosty, podobny do koryta, system przepływu wody działa płynnie i rzadko kiedy zatyka się czy przelewa, a poza tym, nie ma co ukrywać – świetnie wygląda w designerskim, pozbawionej brodzika kabinie prysznicowej. O atrakcyjności tego typu odpływu przesądza nie tylko nowoczesne, bogate wzornictwo, ale i względy techniczne – jedną z jego największych zalet jest fakt, że można go umieścić na równi ze ścianą prysznica, zapewniając maksimum gładkiej powierzchni podłogi pod stopami. Nie bez znaczenia jest także możliwość pochylenia podłogi prysznica tylko w jednym kierunku – w przypadku tradycyjnych odpływów zlokalizowanych w centrum natrysku, posadzka musi być nachylona w jego stronę ze wszystkim stron.

Jak to zwykle bywa, odpływ liniowy wady posiada tak samo, jak zalety. Do głównych obaw związanych z instalacją tego typu systemu odwadniającego należy jego wysoka cena i brak możliwości łatwego zainstalowania go w gotowym już budynku. Chociaż sam prysznic z odpływem liniowym bez brodzika nie będzie kosztował więcej niż tradycyjny (na dodatek odpadają koszty brodzika), cena wzrośnie, gdy okaże się, że konieczne będzie wyprofilowanie podłogi, a co za tym idzie – generalny remont łazienki.

Odpływ liniowy – zalety:

  • Komfort i estetyka – dzięki możliwości umiejscowienia go z boku prysznica zyskujemy jednolitą powierzchnię podłogi pod stopami,
  • Mniej ingerencji w płaszczyznę podłogi – w prysznicu wolnostojącym wystarczy ok. 2 proc. nachylenie posadzki tylko z jednej strony – w kierunku odpływu liniowego,
  • Atrakcyjne i zróżnicowane wzornictwo – od wzorzystych kratek wykończonych na wysoki połysk, po niemal niezauważalne odpływy z kratką zamaskowaną kawałkiem płytki podłogowej,
  • Higiena – zlokalizowany z boku prysznica odpływ liniowy nie wymusza na nas stawania na nim w trakcie kąpieli. Małe jest również prawdopodobieństwo, że postawimy stopą w kałuży wody powstałej w wyniku zapchania się syfonu odpływu,
  • Duża wydajność – standardowe wpusty liniowe do prysznica bez brodzika mają wydajność pomiędzy 0,45 a 0,9 l/s – bez problemu podołają ilości wody doprowadzanej z klasycznej baterii prysznicowej.

Odpływ liniowy – wady:

  • Koszty – odpływy liniowe są zwykle droższe od punktowych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że odpadają nam koszty zakupu brodzika,
  • Konieczność wykonania prac remontowych – w przypadku gotowego już budynku bez odpowiednio wyprofilowanej podłogi.
odpływ na równi z podłogą, brodzik na równi z podłogą, odpływ liniowy w łazience
Odpływy liniowe sprawdzą się w mieszkaniach dla osób starszych, dla których wchodzenie do wysokiego brodzika może być uciążliwe, fot. Wiper

Czyszczenie odpływu liniowego

Jak czyścić odpływ liniowy, by posłużył nam jak najdłużej? Na wstępie odróżnić należy pielęgnację kratki czy też maskownicy, która zakrywa metalowe bądź plastikowe korytko, w którym zwykle zbiera się woda. O ile samą zasłaniającą odpływ kratkę w większości modeli łatwo można zdjąć i wyczyścić pod bieżącą wodą, samo czyszczenie odpływu liniowego wymaga nieco więcej zachodu. W pierwszej kolejności, po wyjęciu maskownicy odpływ należy przepłukać dokładnie gorącą wodą i umyć gąbką nasączoną środkiem przeznaczonym do mycia łazienek, aby zmyć zalegające w nim resztki kosmetyków kąpielowych i inne zabrudzenia.

Następnie przechodzimy do czyszczenia syfonu – w niektórych modelach istnieje bardzo przydatna opcja wyjęcia syfonu i ręcznego wyczyszczenia go (jest to tzw. syfon suchy). Jeżeli jednak nie mamy do niego łatwego dostępu, a nasz odpływ liniowy ewidentnie zaczął gorzej odprowadzać wodę, konieczne będzie użycie żrącego środka do czyszczenia rur, który rozpuści zalegające w syfonie włosy oraz nieczystości, a gdy to nie pomoże – wezwanie hydraulika.

  • Czyszczenie odpływu liniowego jest z reguły prostsze niż w wypadku odpływów punktowych. Przy zakupie konkretnego modelu warto jednak zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak prosty system zdejmowania kratki maskującej odpływ, czy zintegrowany z odpływem suchy syfon, który – w razie zatkania – łatwo będzie można wyjąć i wyczyścić.
jak czyścić odpływ liniowy, mycie odpływu liniowego, zatkany odpływ liniowy
Czyszczenie odpływu liniowego jest banalnie proste, wystarczy zdjąć kratkę maskującą, fot. Tece

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 22 maj 2020 11:54
komentarz /( 1 )
  • Wincentowski
    Wincentowski

    środa, 06 lipiec 2022 10:24

    i właśnie o taki tekst mi chodziło. Zastanawiam się na odpływem i chyba mnie przekonaliście

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.