Ile kosztuje remont łazienki? Kosztorys i najważniejsze informacje - dekoportal.pl

Ile kosztuje remont łazienki? Kosztorys i najważniejsze informacje

09 Wrz 2019 / Napisał  / Porady
remont łazienki koszorys, jak zrobić kosztorys remontu łazienki, remont łazienki cena
Przed przystąpieniem do remontu łazienki dobrze jest sporządzić kosztorys

Udany remont łazienki to nie lada przedsięwzięcie – w jego trakcie warto nie tylko odświeżyć i zmodernizować jej wygląd, ale także skorzystać z możliwości uczynienia pokoju kąpielowego wygodniejszym i bardziej funkcjonalnym. Ile trwa remont łazienki, a także co wziąć pod uwagę i jak stworzyć kosztorys?

O czym przeczytasz w artykule?

Remont łazienki: podstawa to projekt

Niezależnie od tego, czy planujemy nową łazienkę, czy też odnawiamy obecną, na efekty remontu wpłyną takie czynniki jak; wykorzystanie najświeższych trendów wnętrzarskich, dobór stylowych kolorów i wzorów płytek, a także wybór oryginalnej i funkcjonalnej ceramiki oraz armatury sanitarnej. Chociaż ilość dostępnych na rynku opcji może przyprawiać o zawrót głowy, zadowoleni z efektu renowacji będziemy tylko wtedy, gdy nam samym będzie się on podobał. Stąd, zamiast silić się na jak najefektywniejsze rozwiązania, podstawmy na materiały i kolory, które naprawdę odzwierciedlają nasz gust i upodobania.

Aby zaaranżować nowoczesną i ergonomiczną łazienkę nie zapominajmy o podstawie – precyzyjnym projekcie, uwzględniającym odpowiednie ustawienie wszystkich elementów wyposażenia pokoju kąpielowego. W sporządzeniu takiego planu pomogą nam odpowiedzi na pytania dotyczące naszych preferencji co do użytkowania łazienki – wanna czy prysznic, umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat, półki pełne kosmetyków i dekoracji czy może surowy minimalizm? Chociaż w sklepach wnętrzarskich znajdziemy wiele kuszących i atrakcyjnych aranżacji, np. piękną, ale wymagającą regularnej konserwacji łazienkę z drewnianą podłogą, decydujmy się na skorzystanie z tych trendów tylko wtedy, jeżeli rzeczywiście jesteśmy gotowi postawić względy wizualne nad praktycznymi.

Planując remont łazienki:

 • Weźmy pod uwagę najświeższe trendy wnętrzarskie, chętnie wykorzystujące naturalne materiały jak, np. drewno czy kamień,
 • Nie zapominajmy jednak przy tym, że łazienka to wnętrz, które cechować powinna wysoka funkcjonalność, z której nie warto rezygnować na rzecz mody,
 • Upewnijmy się, że wybrane przez nas materiały i rozwiązania aranżacyjne podobają się przede wszystkim nam samym,
 • Wykonajmy szczegółowy i dokładny plan, który, centymetr po centymetrze, odzwierciedli rozmieszczenie wszystkich sprzętów,
 • Stwórzmy kosztorys, uwzględniający takie aspekty jak robocizna czy ceny poszczególnych materiałów, aby oszacować przewidywany koszt remontu łazienki.
remont łazienki, projekt remontu, jak przeprowadzić remont łazienki
Remont łazienki powinien opierać się o dokładnie spisany plan

Jakie płytki wybrać?

Płytki ceramiczne to wciąż najchętniej wybierany materiał na wyłożenie ścian i podłogi łazienki – jako że zwykle zajmują dużą powierzchnię, ich kolor, wzór i faktura znacząco wpływają na atmosferę i styl całego wnętrza. Remontując małą łazienkę, postawmy na płytki w jasnych kolorach, aby optycznie maksymalnie powiększyć przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że ściany i podłoga mają być „nudne” – wystarczy użyć kilku dekorów i wstawek, a aranżacja od razu wyda się ciekawsza. Z kolei odnawiając dużą łazienkę, możemy pokusić się o zastosowanie kontrastujących ze sobą kolorów – kładąc obok siebie czarne i białe sekwencje płytek, zyskamy efekt przestrzeni atrakcyjnej wizualnie i dobrze zagospodarowanej.

Wybieramy płytki na remont:

 • Małej łazienki – postawmy na jasne kolory i gładkie, możliwie duże płytki, (np. 60 × 60 cm) o mało widocznych łączeniach. Pamiętajmy, że odpowiedni układ płytek wpływa także na proporcje pokoju – prostokątne płytki ułożone poprzecznie poszerzą łazienkę optycznie, a ułożone wzdłuż – wydłużą ją,
 • Średniej łazienki – tu mamy dowolność – ciekawym pomysłem mogą być mozaikowe wstawki, np. w pasie między lustrem a umywalką. W cenie będą również szlaczki czy pojedyncze dekory,
 • Dużej łazienki – skorzystajmy z zasady kontrastu, łącząc ze sobą jasne i ciemne powierzchnie, aby zagęścić i urozmaicić aranżację wnętrza,
 • Każdej łazienki – niezwykle ważne jest, aby wytypowana przez nas ceramika miała odpowiednie parametry nasiąkliwości (im mniejszy procent, tym lepiej). Dobrze również, aby była łatwa do utrzymania w czystości, a wypadku podłogi – antypoślizgowa.
łazienka inspiracja, remont łazienki moodboard, tablica inspiracji przy projekcie łazienki
Decydując się na remont łazienki warto przygotować sobie tzw. moodboard, czyli tablicę inspiracji

Dzień po dniu – ile trwa remont łazienki?

Chociaż rozmiar pomieszczenia nie jest bez znaczenia, to, ile trwa remont łazienki, tak naprawdę zależy w głównej mierze od zakresu projektu. Czy planujemy wymianę całej instalacji hydraulicznej i elektrycznej, czy może tylko wymianę płytek ściennych lub kabiny prysznicowej? Chociaż mogą okazać się pomocne, poniższe szacunki nie uwzględniają czasu, jaki nieraz musimy poświęcić, oczekując na konkretnego fachowca czy dostawę danego zamówienia.

Poszczególne etapy remontu – szacunkowo, dla niedużej łazienki:

 • dzień 1 – zrywanie starych płytek, demontaż urządzeń sanitarnych i armatury, odkręcenie lamp, drobnych sprzętów itp.,
 • dzień 2 – tynkowanie lub montaż i izolacja płyt karton-gipsowych,
 • dzień 3 – przygotowanie powierzchni pod wannę lub kabinę prysznicową,
 • dzień 4 – układanie płytek – najpierw ściennych, następnie podłogowych,
 • dzień 5 – fugowanie wszystkich płytek,
 • dzień 6 – ustawienie wanny, umywalki i toalety, podłączenie armatury, zawieszenie opraw oświetleniowych, wentylatora itp.,
 • dzień 7 – malowanie sufitu i pozostałej powierzchni ścian,
 • dzień 8 – sprzątanie, montaż wieszaków na ręczniki, półek, uchwytu na papier itp.
remont łazienki ile dni, remont łazienki ile czasu, jak długo trwa remont łazienki
Czas remontu łazienki uzależniony jest od jej powierzchni, więc może nieco różnić się w zależności od metrażu

Nie zapominajmy o podziale na strefy!

Atrakcyjnym wizualnie zabiegiem jest podział łazienki na różne strefy – np. dobrze, jeżeli strefa kąpieli, tj. wanna lub kabina prysznicowa, jest oddzielona od strefy, w której znajduje się toaleta i umywalka. Podczas remontu łazienki, trafionym pomysłem może okazać się budowa ścianki działowej z płyty k-g (pełnej, lub, np. do połowy wysokości pomieszczenia), która optycznie oddzieli różne strefy użytkowe pokoju kąpielowego. Zdarza się jednak i tak, że na jej konstrukcję nie pozwala nam ograniczony metraż – w takim wypadku możemy zawsze użyć różnych kolorów i wzorów płytek ceramicznych, aby oddzielić poszczególne obszary łazienki.

 • Aby optycznie oddzielić poszczególne strefy użytkowe w łazience, możemy posłużyć się ścianką działową lub zastosować kontrastowe kolory płytek w poszczególnych obszarach, np. czarne na podłodze i ścianach pod prysznicem, białe zaś w okolicach umywalki i WC.
jak podzielić optycznie łazienkę, kolory w łazience, podział łazienki na strefy
Podczas remontu warto wydzielić strefy, które oddzielimy różnymi kolorami np. innym kolore płytek pod prysznicem

Ile kosztuje remont łazienki?

Przymierzając się do renowacji, powinniśmy wziąć pod uwagę dwa podstawowe typy kosztów, jakie się z nią wiążą – są to koszty materiałów wykończeniowych i robocizna – to właśnie ich suma da nam odpowiedź na pytanie, ile kosztuje remont łazienki? W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się kosztom materiałów wykończeniowych – jeżeli planujemy kompletny remont, powinniśmy przygotować się na kwoty rzędu co najmniej 9 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że górna granica tej sumy wyznaczona jest już tylko przez nasze oczekiwania względem jakości elementów wykończeniowych, jak i oczywiście sam budżet.

Koszt remontu łazienki – przedziały cenowe poszczególnych materiałów wykończeniowych:

 • Umywalka – od 100 zł do 3 tys. zł,
 • Wanna – od 200 zł do 8 tys. zł,
 • Brodzik – od 130 zł do 2 tys. zł,
 • Kabina prysznicowa – od 240 zł do 3 tys. zł,
 • Miska ustępowa – od 100 zł do 2,6 tys. zł,
 • Stelaż ze zbiornikiem spłukującym do WC – od 500 zł do 2,5 tys. zł,
 • Bidet – 300 zł do 2 tys. zł,
 • Bateria (umywalkowa, wannowa, natryskowa, bidetowa) – za sztukę od 50 zł do 3 tys. zł,
 • Słuchawka prysznicowa z uchwytem – od 30 zł do 4 tys. zł,
 • Syfon – od 20 zł do 150 zł,
 • Grzejnik łazienkowy – od 100 zł do 2 tys. zł,
 • Oprawa oświetleniowa – od 50 zł do 500 zł,
 • Płytki ścienne i podłogowe – od 20 zł do 200 zł za m2,
 • Zaprawa klejowa – od 2 zł do 8 zł/kg
 • Zaprawa do fugowania – od 5 zł do 80 zł/kg,
 • Pozostałe niezbędne elementy wyposażenia – m.in. rura do wody i do kanalizacji, przewody elektryczne, gniazdka, puszki podtynkowe, zawór grzejnika – na tego typu wydatki należy przygotować od 200 zł do 400 zł.
jak wycenić remont łazienki, cennik remontu łazienki, ile kosztuje remont
W kosztorysie remontu łazienki trzeba spisać wszystkie elementy do wymiany

Zmiana oświetlenia w trakcie remontu

Remont to doskonały moment na zmianę przestarzałego oświetlenia – nowoczesna łazienka nie obejdzie się bez punktowego światła na suficie w okolicach lustra i prysznica, a także nastrojowego oświetlenia bocznego pod postacią kinkietów. Pamiętajmy, że wszelkie dodatkowe lampy będą wymagały niezależnego przełącznika. Dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe punkty świetlne? W grę wchodzą oczywiście poprawa funkcjonalności pomieszczenia oraz zaznaczenie odrębności poszczególnych jego stref, ale i względy estetyczne – w dobie minimalistycznych, oszczędnych w formę łazienek to właśnie odpowiednie oświetlenie ma moc budowania atmosfery we wnętrzu.

Instalujemy nowe oświetlenie w łazience – praktyczne uwagi:

 • Klasyczny układ oświetlenie łazienkowego to jedna, sufitowa lampa centralna plus jeden lub dwa kinkiety w okolicy lustra – w nowoczesnej łazience zamiast lub w dodatku do kinkietów wybieramy punktowe oświetlenie sufitowe, np. reflektory „oczka” montowane w suficie podwieszanym,
 • Jeżeli instalujemy tradycyjne żarówki halogenowe, należy pamiętać, że intensywnie się nagrzewają, przez co nie powinny być montowane bliżej niż 50 cm od wrażliwych na ciepło elementów wyposażenia, np. półeczki z kosmetykami,
 • W łazience bardzo dobrze sprawdzą się żarówki i diody LED, które nie mają tendencji do nagrzewania się, a na dodatek są energooszczędne.
elektryka w łazience, wymiana kabli w łazience, prąd w łazience a remont
W trakcie remontu łazienki może okazać się konieczne położenie elektryki od nowa

Robocizna – jak sporządzić kosztorys?

Kiedy znamy już ceny poszczególnych materiałów wykończeniowych, najwyższy czas sporządzić kosztorys wszystkich prac związanych z remontem – jest to tzw. robocizna. O ile pewne etapy remontu możemy wykonać sami, inne lepiej będzie powierzyć w ręce profesjonalistów. Ceny prac remontowych mogą różnić się u poszczególnych fachowców, jednak zanim się na coś umówimy, warto znać orientacyjne stawki rynkowe. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawienie.

Robocizna – ile, za co zapłacimy:

 • Instalacja podejścia wodno-kanalizacyjnego do urządzeń sanitarnych – 100-200 zł/szt.,
 • Montaż stelaża WC – 150-200 zł,
 • Założenie baterii lub całego panelu prysznicowego – 50-300 zł,
 • Montaż umywalki – 50 zł,
 • Montaż klasycznego WC lub bidetu – 50 zł,
 • Montaż wanny lub brodzika – 200 zł,
 • Montaż kabiny prysznicowej – 150 zł,
 • Montaż pojedynczego punktu instalacji elektrycznej – 40 zł,
 • Przygotowanie podejścia do grzejnika 150-200 zł,
 • Zbicie starej glazury – od 100 zł/m2,
 • Ułożenie płytek – od 40 zł/m2,
 • Malowanie ścian – od 10 zł/m2,
 • Projekt łazienki – od 150 zł/m2.
ile kosztuje robocizna przy remoncie, ile za remont łazienki, jaka cena za remont łazienki
Koszt robocizny różni się w zależności od rejonu, w którym remontujemy łazienkę

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 wrzesień 2019 13:23
komentarz /( 1 )
 • Lucek
  Lucek

  wtorek, 05 lipiec 2022 09:33

  teraz ceny mocno się zmieniają. Ciężko coś w ogóle zaplanować

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.