Jak odetkać toaletę? Te metody pożegnają ten problem! - dekoportal.pl

Jak odetkać toaletę? Te metody pożegnają ten problem!

08 Paź 2021 / Napisał  / Porady
jak odetkać kibel
Zatkana toaleta uniemożliwia korzystanie z łazienki.

Zatkana toaleta uniemożliwia korzystanie z łazienki. Tego uciążliwego problemu możesz pozbyć się na kilka sposobów – zarówno domowych, jak i z wykorzystaniem środków dostępnych w sklepach. Podpowiadamy, jak odetkać kibel. Poznaj kilka metod, dzięki którym poradzisz sobie z problemem samodzielnie.

O czym przeczytasz w artykule?

Zatkana toaleta – jak zapobiegać?

Zatkana toaleta to problem, którego możesz uniknąć. Przyczyn problemu jest wiele. Zdarza się, że niedrożność wynika ze zbyt dużej ilości papieru, który wylądował w sedesie. Zatkanie może wiązać się też ze wrzucaniem do toalety papierowych ręczników kuchennych. Gdy wykorzystujesz je do sprzątania, nie spuszczaj ich w sedesie.

Problem z zatkaną toaletą może wiązać się z produktami, które nie powinny się tam znaleźć. Mowa między innymi o wacikach, nawilżanych chusteczkach czy środkach higieny osobistej, na które miejsce jest w koszu.

Toaleta to również nie miejsce na resztki obiadu – one też mogą się przyczynić do zatkania. Może się zdarzyć, że ciśnienie wody wypuszczanej przez spłuczkę jest niedostateczne i przez to dochodzi do występowania niedrożności.

Jak zapobiegać zatkanej toalecie?

 • Nie wyrzucaj do sedesu kuchennych, papierowych ręczników,
 • Nie spuszczaj w toalecie środków higieny osobistej czy wacików,
 • Nie traktuj miski WC jako miejsca na resztki obiadu,
 • Zwróć uwagę, czy ciśnienie wody wypuszczanej przez spłuczkę jest odpowiednie.
jak odetkać toaletę
Niestety może się zdarzyć, że nawet silnie żrący preparat nie poradzi sobie z poważnym zatorem.

Jak odetkać kibel sodą oczyszczoną?

Kiedy zauważysz pierwsze oznaki problemu, wykorzystaj domowe sposoby. Dzięki nim przywrócisz drożność sedesu bez wzywania fachowca. Z problemem spróbuj poradzić sobie przy pomocy tego, co z pewnością znajduje się w Twojej kuchennej szafce.

Zastanawiając się, jak odetkać kibel, weź pod uwagę wykorzystanie sody oczyszczonej. Wsyp saszetkę produktu do sedesu, a następnie zalej ją sporą ilością octu (może być cała butelka). Po chwili zauważysz pianę, która dotrze do zatoru. Pozostaw tę mieszankę na kilkanaście minut w toalecie, a później spuść wodę. Jeśli problem nie do końca zniknął, powtórz czynność.

Jak odetkać toaletę sodą oczyszczoną?

 • Wsyp saszetkę sody do sedesu,
 • Zalej ją butelką octu,
 • Odczekaj kilkanaście minut, a następnie spuść wodę,
 • Jeśli widzisz, że woda wciąż spływa wolno, powtórz czynność, żeby uzyskać lepszy efekt.
zatkana toaleta
Zastanawiając się, jak odetkać kibel, weź pod uwagę wykorzystanie sody oczyszczonej.

Zatkana toaleta – jakie preparaty mogą pomóc?

Kiedy dochodzi do zatkania toalety, mogą pomóc Ci popularne środki udrażniające, które są łatwo dostępne, a ich cena jest atrakcyjna. Występują w formie płynu lub granulek. W przypadku stosowania takiego preparatu dokładnie zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Na etykiecie znajdziesz wszystkie informacje, które pozwolą Ci w bezpieczny sposób wykorzystać środek. Dowiesz się, ile należy go użyć oraz na jak długo pozostawić w toalecie.

Pamiętaj, że gotowe preparaty są zazwyczaj silnie żrące. Kiedy ich używasz, dbaj o swoje bezpieczeństwo. Noś rękawiczki, żeby przypadkowo się nie poparzyć. Najpopularniejsze środki udrażniające zawierają wodorotlenek sodu. Podczas ich używania uważaj na tworzące się opary. Nie pochylaj się nad miejscem, do którego wlewasz preparat. Najlepiej w czasie kiedy środek działa, wyjść z pomieszczenia.

Co kiedy na zatkany kibel kret nie pomaga? Być może konieczne będzie wykorzystanie mechanicznych metod. Do ich zastosowania wystarczy Ci to, co masz w domu.

Preparaty do odetkania toalety:

 • Wyróżniają się niską ceną i są łatwo dostępne,
 • Występują między innymi w postaci granulek,
 • Przed ich zastosowaniem trzeba dokładnie zapoznać się z etykietą,
 • Zawierają wodorotlenek sodu, dlatego należy używać ich w rękawicach.
zatkany kibel kret nie pomaga
Zastanawiając się, jak odetkać toaletę, weź pod uwagę wykorzystanie metod mechanicznych.

Jak odetkać toaletę? Poznaj więcej domowych sposobów

Okazało się, że na zatkany kibel kret nie pomaga? Niestety może się zdarzyć, że nawet silnie żrący preparat nie poradzi sobie z poważnym zatorem. Zastanawiając się, jak odetkać toaletę, weź pod uwagę wykorzystanie metod mechanicznych.

Jak odetkać toaletę sposobem mechanicznym? Możesz zdecydować się na wykorzystanie wieszaka do ubrań. Pamiętaj jednak, że nie może być to model drewniany czy plastikowy. Musi być to wieszak wykonany z drutu. Przed użyciem koniecznie go rozprostuj. Pamiętaj też o włożeniu ochronnych, gumowych rękawic, żeby zadbać o higienę podczas pracy.

Wystarczy, że wsuniesz wieszak do toalety tak głęboko jak to możliwe. Jeśli zator zrobił się w niewielkiej odległości od odpływu, jest duża szansa, żeby uda Ci się go usunąć. Pamiętaj jednak, że druciany wieszak może porysować ceramikę.

Czy wiesz, że do odetkania toalety możesz też wykorzystać plastikową butelkę po wodzie mineralnej? Wystarczy, że odetniesz jej dolną część. Po odcięciu dna i delikatnym ponacinaniu wzdłuż boków butelki zakręć ją. Złap w miejscu korka, umieść w odpływie i poruszaj energicznie w górę i dół. Już po chwili zauważysz efekt. Oczywiście możesz wykorzystać też zwykłą przepychaczkę z gumową końcówką, którą trzeba umieścić w muszli i docisnąć.

Jak odetkać kibel domowymi sposobami?

 • Kiedy na zatkany kibel kret nie pomaga, wykorzystaj metodę mechaniczną,
 • Możesz zastosować wieszak na ubrania – musi być metalowy,
 • Wystarczy, że go rozprostujesz, umieścisz w sedesie i wsuniesz jak najgłębiej,
 • Niestety wieszak może porysować ceramikę,
 • Do odetkania toalety sprawdzi się też plastikowa butelka, której dno musisz odciąć,
 • Natnij ją też wzdłuż, ale tylko delikatnie,
 • Zakręć nakrętkę i trzymając za nią umieść butelkę w muszli,
 • Poruszaj energicznie w górę i w dół, aż toaleta się odetka,
 • Możesz też zastosować tradycyjną przepychaczkę.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 październik 2021 12:31
komentarz /( 1 )
 • Julka W.
  Julka W.

  poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:28

  Ja w ramach prewencji stosuje raz w tygodniu żel udrażniający, póki co takie postepowanie zdaje egzamin. Na szczęście nie musiałam jeszcze mechanicznie walczyć z toaletą :) uff

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.