Jak pozbyć się rybików z łazienki? 10 skutecznych metod! - dekoportal.pl

Jak pozbyć się rybików z łazienki? 10 skutecznych metod!

15 Lip 2019 / Napisał  / Porady
rybiki cukrowe, rybiki, rybiki w łazience, rybiki w mieszkaniu
Rybiki cukrowe to niewielkie, nieszkodliwe dla człowieka owady bezskrzydłowe, fot. Wikipedia

Rybiki cukrowe nie stwarzają niebezpieczeństwa, ale w dużej ilości mogą okazać się kłopotliwe. Najczęściej występują w łazience, gdzie mają najlepsze warunki do bytowania. Istnieje kilka sposobów, żeby poradzić sobie z męczącym problemem bezskrzydłych owadów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz, jak się pozbyć rybików przy pomocy rozmaitych środków – zarówno chemicznych, jak i ekologicznych.

O czym przeczytasz w artykule?

Rybiki cukrowe – co to jest?

W Twojej łazience pojawił się nieprzyjaciel? Z pewnością pierwszym krokiem powinno być znalezienie jego nazwy! Robaczki w łazienkach mogą być bowiem różnorodne, ale najczęściej pojawiają się tam rybiki cukrowe, których usunięcie może okazać się uciążliwe. Poznaj główne cechy charakterystyczne, dzięki którym dowiesz się, czy Twój dom upodobały sobie tak zwane srebrzyki.

Rybiki cukrowe mają postać niewielkich, podłużnych owadów, których maksymalna długość to około 10 milimetrów. Robaki mają czułka, a ich cechą charakterystyczną jest niezwykła zwinność. Nazwa łazienkowego intruza pochodzi od ryb, z którymi łączą je srebrzyste ciało i ciekawy sposób poruszania.

Rybiki cukrowe mogą okazać się trudne do usunięcia ze względu na umiejętność szybkiego rozmnażania. Robaki długo żyją, a bez jedzenia potrafią poradzić sobie nawet rok! Rybiki chętnie spożywają cukier, papier czy klej. Jeśli srebrzystych owadów jest dużo i zaczną wychodzić poza łazienkę, mogą doprowadzić do zniszczenia książek.

Jeśli pierwszy raz widzisz te robaczki w łazience, z pewnością zastanawiasz się, czy rybik cukrowy gryzie? Otóż nie! Jest zupełnie bezpieczny dla człowieka, ponieważ nie tylko nie gryzie, lecz także nie roznosi chorób. Zwinne robaczki są jednak nieestetyczne, a duża ich ilość może zacząć irytować, kiedy wijące się, srebrne owady zaczynasz spotykać przy zlewie w kuchni czy na podłodze w przedpokoju.

Rybiki możesz zauważyć przede wszystkim w łazience, ponieważ te srebrne owady lubią wilgoć i ciepło. Pochodzące z tropików robaczki nie przepadają za światłem, które w pokoju kąpielowym jest rzadko zapalane. Szybko zauważysz, że po włączeniu lamp rybiki cukrowe zaczynają chować się do swoich kryjówek.

Rybiki cukrowe – czym się charakteryzują?

 • Są małe i podłużne,
 • Niezwykle szybko się poruszają,
 • Mają srebrzyste ciało,
 • Długo żyją, szybko się rozmnażają,
 • Potrafią przeżyć rok bez jedzenia,
 • Chętnie spożywają celulozę i cukier,
 • Nie gryzą człowieka i nie przenoszą chorób,
 • Lubią wilgoć, ciepło oraz ciemność.
robaczki w łazience, robak w łazience, robaki w łazience
Rybiki cukrowe lubią wilgoć, ciepło, ciemność i celulozę, dlatego najczęściej znajdujemy je w łazience

Rybiki – co zrobić, żeby się nie pojawiły?

Robaczki w łazienkach nie są problemem, który dotyczy Twojego domu? Zadbaj, żeby taki stan utrzymywał się jak najdłużej. Poznaj kilka sposobów, które pomogą uniknąć inwazji rybików cukrowych.

Przede wszystkim pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia! Łazienki są zazwyczaj pozbawione okien, dlatego trudno jest zmniejszyć w nich wilgoć, której najwięcej pojawia się podczas kąpieli. Kiedy leżysz w wannie, pozostaw otwarte drzwi – to pozwoli zmniejszyć problem zmniejszonej cyrkulacji powietrza.

Jeśli wilgoć to problem całego mieszkania, zdecyduj się na specjalne urządzenie, czyli pochłaniacz, który możesz kupić nawet za 150 złotych. Osuszacz powietrza zbiera wodę w pojemniku, zmniejszając tym samym jej ilość w powietrzu i zapobiegając rozwojowi grzybów, pleśni oraz rybików cukrowych. Po czym dowiesz się, że wilgoć w domu jest zbyt duża? Sprawdź, czy na oknach skrapla się woda – jeśli tak, czas na zakup pochłaniacza.

Zachowanie porządku w łazience jest szczególnie ważne, jeśli chcesz zabezpieczyć dom przed inwazją srebrnych owadów bezskrzydłych. Rybiki mogą żywić się dosłownie wszystkim – kawałki papieru, okruchy, martwe robaki są dla nich prawdziwymi przysmakami. Regularnie odkurzaj i myj podłogę, żeby pozbyć się z niej pozostałości, które pomogą owadom przeżyć kolejne dni.

Rybiki cukrowe lubią chować się w rozmaitych zakamarkach, dlatego zakryj wszelkie szczeliny w pomieszczeniu. Masz dziury w płytkach przy wannie? Takie miejsce może okazać się idealną kryjówką dla srebrzystego owada, dlatego zastosuj klej silikonowy, którym wypełnisz ewentualne ubytki. Sprawdź także listwy podłogowe, ościeżnicę oraz ściany – ewentualne szpary usuń jak najszybciej, żeby wieczorem nie spotkać w łazience srebrnego intruza.

Rybiki łazienkowe – jak im zapobiegać?

 • Pamiętaj o regularnym wietrzeniu łazienki,
 • Zdecyduj się na pochłaniacz wilgoci,
 • Często sprzątaj pomieszczenie,
 • Zabezpiecz rozmaite szczelny, na przykład w płytkach, ścianie i listwach.
brud a rybiki, sprzątanie łazienki a rybiki, rybiki brud
Częste sprzątanie łazienki pomoże w walce z rybikami

Od czego zacząć walkę z rybikami?

Robaki w łazienkach Twojego domu pojawiły się mimo częstego wietrzenia, regularnego sprzątania i usunięcia szpar? To czas, żeby zacząć z nimi walkę delikatnymi sposobami, które pozostaną bezpieczne dla pozostałych domowników i zwierząt. Wykorzystaj zapachy mogące drażnić rybiki! Są nimi cytrynowy i lawendowy.

Jeśli rybików jest niewiele, zdecyduj się na zastosowanie cytrynowego soku. Tuż po umyciu okładziny podłogowej, przetrzyj płytki wodą z cytryną. Do mikstury dodaj nieco olejku lawendowego, który dodatkowo odstraszy owady, a Tobie zapewni przyjemny aromat w pomieszczeniu. Jeśli wiesz, gdzie znajdują się kryjówki rybików, rozłóż w tym miejscu waciki nasączone niemiłym dla nich zapachem.

Rybiki pojawiły się w Twojej kuchni? Zadbaj o dokładne pozbycie się rozmaitych resztek sypkich produktów z szafek. Cukier przechowuj w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Pamiętaj również o zastosowaniu zapachów, które odstraszą intruzów – w szafce z produktami spożywczymi świetnie sprawdzą się cynamon, rozmaryn, miłorząb, ponieważ ich intensywny aromat przeszkadza kilkumilimetrowym owadom.

Rybiki – zwalczanie delikatnymi sposobami

 • Stwórz własną miksturę z wody i soku cytrynowego,
 • W kryjówkach owadów połóż waciki nasączone olejem lawendowym,
 • Jeśli rybiki pojawiły się w kuchni, dokładnie wysprzątaj szafki i wykorzystaj intensywne zapachy cynamonu, miłorzębu oraz rozmarynu.
walka z rybikami, lawenda na rybiki, czego nie lubią rybiki
W miejscach, w których spotkałeś rybiki ułóż waciki nasączone olejkiem lawendowym, który odstraszy owady

Domowy i ekologiczny sposób na rybiki łazienkowe

Masz dzieci lub zwierzęta i obawiasz się środków chemicznych, które mogłyby wpłynąć na ich zdrowie? Walkę ze srebrzystymi owadami rozpocznij od nieszkodliwych środków. Należy do nich nie tylko cytrynowy zapach, lecz także miód.

Dobry sposób na rybiki to wykorzystanie tego, co lubią najbardziej, czyli tektury i miodu. Zastosuj rolkę po papierze toaletowym, żeby posmarować ją słodkim, gęstym przysmakiem. Pułapka na rybiki powinna pozostać w łazience przez całą noc, a już o poranku zobaczysz efekty. Srebrzyste owady przykleją się do rolki, którą warto zalać wrzątkiem i wyrzucić.

Jeśli nie masz miodu, wykorzystaj cukier – zmiel go, żeby miał postać pudru. Do produktu dodaj boraks w proporcji 1:2. Czteroboran sodu sprawi, że pozbędziesz się nie tylko rybików, lecz także ich jaj. Mieszankę połóż na kawałku tektury – w ten sposób dodatkowo skusisz robaki w łazienkach do spróbowania cukru.

 • Zastanawiając się, jak wytępić rybiki w bezpieczny dla domowników sposób, weź pod uwagę pułapkę z miodu i tektury. Bezskrzydłe owady przykleją się do gęstego przysmaku, a Ty pozbędziesz się kawałka papieru razem z nieproszonymi gośćmi.
pułapka na rybiki z miodu, domowe sposoby na rybiki, jak zwalczyć rybiki
Pułapka z rolki po papierze toaletowym i miodu pozwoli ci zwalczyć rybiki w łazience

Szklane pułapki na rybiki – sprawdź, jak je wykonać!

Nie chcesz stosować mieszanki boraksu z cukrem ze względu na dzieci czy domowego pupila? Pułapki na rybiki pozwolą Ci rozwiązać problem! Do ich wykonania możesz zastosować szkło. Poznaj naszą propozycję!

Do zrobienia skutecznej pułapki potrzebujesz niewielkiego, szklanego pojemnika, taśmy klejącej oraz przynęty. Za smakołyk dla owadów mogą posłużyć cukier, miód, chleb, papier. Zewnętrzną część słoika oklej dokładnie taśmą, która będzie niczym drabina dla rybików. Do środka pojemnika wsyp pół łyżeczki cukru lub innego smakołyka, a owady zaczną wspinać się po pojemniku, natomiast wyjście z niego nie będzie już dla nich możliwe.

Nie masz czasu na samodzielne wykonane podstępnej zasadzki na srebrne intruzy? Pułapki na rybiki możesz również kupić. Bezpieczne produkty dla dzieci działają nawet sześć tygodni – nie możesz w tym czasie zmieniać ich miejsca położenia. Atraktantowa pułapka ma czynniki wabiące, dlatego pomoże Ci w usunięciu rybików niewielkim kosztem – opakowanie z dwiema sztukami to wydatek rzędu 10 złotych.

Pułapki na rybiki – jak wykonać?

 • Do zrobienia pułapki wykorzystaj słoik, taśmę i cukier,
 • Szklany pojemnik owiń taśmą,
 • Do naczynia wsyp cukier,
 • Pułapkę ustaw na podłodze i czekaj na rybiki, które nie będą w stanie wspiąć się po śliskich ścianach słoika,
 • Pułapkę możesz również kupić – jej koszt to około 10 złotych.
domowa pułapka na rybiki, pułapka na rybiki, słoik na rybiki
Szklany słoik z odrobiną cukru na dnie to doskonała domowa pułapka na rybiki

Rybiki – zwalczanie dużych ilości łazienkowych intruzów

Jak wytępić rybiki, jeśli jest ich coraz więcej? Wykorzystaj środki chemiczne, które skutecznie uniemożliwią owadom dalszy rozwój! Pamiętaj jednak, żeby zachować wszelkie środki ostrożności – preparat na rybiki stosuj w rękawiczkach, przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci, a po użyciu produktu zamknij łazienkę przed pociechami i zwierzętami.

Preparat na rybiki występuje w rozmaitych formach – znajdziesz produkty w sprayu, proszku i emulsji. Zaletą środków przeznaczonych do spryskiwania jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, na przykład za pralką, w szczelinach. Wiele z produktów jest bezwonnych, co pozwoli Ci obserwować ich skuteczne działanie bez narażania się na intensywne, nieprzyjemne i szkodliwe zapachy.

Jak się pozbyć rybików środkami chemicznymi?

 • Wybierz wygodny w użytkowaniu preparat na rybiki, na przykład spray, emulsję lub proszek,
 • Zachowaj bezpieczeństwo w trakcie używania – zapoznaj się z radami producenta,
 • Szczególnie uważaj na dzieci oraz zwierzęta,
 • Dotrzyj w rozmaite zakamarki, gdzie mogą chować się rybiki,
 • Wybierz spośród bezwonnych produktów.
jak pozbyć się rybików, chemia na rybiki, środki chemiczne na robaki w łazience
Jeśli domowe sposoby zawiodą trzeba sięgnąć po środki chemiczne na rybiki


Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 11:45
komentarz /( 1 )
 • StartuJemy
  StartuJemy

  piątek, 08 lipiec 2022 09:32

  oo pułapka z miodu i tektury? Nie słyszałem! ale spróbuje bo z rybikami walczę od miesięcy. Ciężko się ich pozbyć.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.