Jak urządzić prysznic we wnęce? Aranżacje, wymiary i wszystkie przydatne informacje - dekoportal.pl

Jak urządzić prysznic we wnęce? Aranżacje, wymiary i wszystkie przydatne informacje

07 Lis 2022 / Napisał  / Porady
prysznic bez brodzika we wnęce
Aby zaaranżować prysznic we wnęce, wykorzystuje się dostępną w łazience przestrzeń.

Gdy planujesz lub remontujesz łazienkę, z pewnością masz pewne założenia i wymagania. Musisz uwzględnić różne możliwości aranżacyjne i utrudnienia architektoniczne. Prysznic we wnęce łazienki będzie optymalnym wyborem, jeśli cenisz sobie maksymalnie praktyczne rozwiązania, minimalizm, wrażenie przestronności i komfort użytkowania.

O czym przeczytasz w artykule?

Prysznic we wnęce – czy to dobry pomysł?

Bardzo mała łazienka, podobnie jak łazienka ze skosem lub ścianą kominową, wymagają przemyślanych rozwiązań. Prysznic we wnęce łazienki to najlepszy wybór do tego typu, niestandardowych i trudnych aranżacyjnie przestrzeni.

Czym właściwie jest prysznic we wnęce? To strefa natryskowa zaaranżowana tak, by stanowiła harmonijną, integralną część łazienki. Nie jest to już więc wyraźnie wyróżniająca się kabina prysznicowa, ani też wolnostojąca wanna z prysznicem. Głównym założeniem jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, minimalizm i stworzenie wrażenia otwartości, poprzez ukrycie zbędnych elementów.

Aby zaaranżować prysznic we wnęce, wykorzystuje się dostępną w łazience przestrzeń. W małych pomieszczeniach powszechnym rozwiązaniem jest przekształcenie całej ściany w strefę natryskową. W dużych łazienkach często w tym celu dobudowuje się ścianę. Skosy czy narożniki w łazience niejako naturalnie wyodrębniają przestrzeń natryskową. Wystarczy tylko odrobina kreatywności.

Kiedy wybrać prysznic we wnęce?

  • Prysznic we wnęce to dobre rozwiązanie do nietypowych przestrzeni (np. skosy, narożniki).
  • Wybierz prysznic we wnęce, jeśli chcesz optycznie powiększyć i otworzyć przestrzeń.
  • Prysznic we wnęce łazienki to doskonała opcja dla osób ceniących rozwiązania stawiające na estetyczne ukrycie zbędnych elementów.
prysznic bez brodzika we wnęce
Prysznic we wnęce to dobre rozwiązanie do nietypowych przestrzeni.

prysznic bez brodzika we wnęce
Nie ma sztywnych reguł, które określają wymiary prysznica we wnęce.

Prysznic we wnęce – wymiary

Niektórzy mówią, że rozmiar nie ma znaczenia. Ale czy aby na pewno? Weźmy na przykład najczęściej spotykane wymiary kabin prysznicowych, czyli: 75 x 90 cm; 80 x 80 cm; 80 x 90 cm; 80 x 100 cm; 90 x 90 cm; 90 x 100 cm lub 100 x 100 cm. Nie oszukujmy się – nie jest to za wiele.

Z pomocą przychodzi wspaniałe rozwiązanie, jakim jest prysznic we wnęce. Wymiary takiego prysznica mogą być dowolne. Ogranicza je tylko metraż łazienki. Ale nawet w niewielkiej łazience można wygospodarować przestrzeń, która będzie sprawiała wrażenie bardziej przestronnej, niż tradycycjna, zamykana kabina prysznicowa.

Jeśli w małej łazience zdecydujesz się na prysznic we wnęce, wymiary strefy natryskowej mogą być nawet takie, jak najdłuższej ściany pomieszczenia! Ścianę pełniącą funkcję wnęki natryskowej, oddziel dyskretnym przeszkleniem lub estetyczną zasłonką. W ten sposób zapewnisz sobie maksymalny komfort użytkowania, a równocześnie zadbasz o optyczne powiększenie przestrzeni.

Jakie wymiary ma prysznic we wnęce?

  • Prysznic we wnęce ma takie wymiary, jak wnęka, czyli... dowolne! To od metrażu łazienki zależy, ile przestrzeni możesz wydzielić na strefę natryskową. Nie ma sztywnych reguł, które określają wymiary prysznica we wnęce.
 prysznic bez brodzika we wnęce
Wnękowa strefa natryskowa to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Bez brodzika – bez utrudnień

Zdecydowaną zaletą prysznica wnękowego, podobnie, jak kabiny walk-in, jest niemal bezbarierowy dostęp. Zapewnia to zastosowanie niskiego brodzika nadprożowego, albo całkowita rezygnacja z brodzika na rzecz wmontowanego w kafelki odpływu liniowego czy punktowego.

Wyobraź sobie komfort wchodzenia pod prysznic bez dodatkowych akrobacji, jakich wymaga wanna, czy nawet tradycyjna kabina prysznicowa. To trochę tak, jakby we własnej łazience wejść pod ożywcze krople przyjemnego dla skóry deszczu. Prysznic bez brodzika we wnęce z pewnością docenią osoby starsze i z niepełnosprawnościami ruchowymi, oraz rodzice usamodzielniających się maluchów.

Warto również dodać, że jeśli zdecydujesz się na prysznic we wnęce, wymiary brodzika mogą okazać się niestandardowe, podobnie jak sama wnęka. To z kolei będzie się wiązać z trudnościami w odnalezieniu brodzika idealnego, koniecznością zamówienia tego elementu wykonanego na wymiar, i – co za tym idzie – z jego znacznie wyższą ceną. A skoro można zrobić prysznic bez brodzika we wnęce, to po co przepłacać?

Prysznic bez brodzika? Spełnienie marzeń!

  • Brak brodzika zapewnia bezbarierowy dostęp.
  • Komfort użytkowania prysznica bez brodzika docenią osoby starsze, z niepełnosprawnościami ruchowymi, a także rodzice usamodzielniających się dzieci.
  • Prysznic bez brodzika we wnęce pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
 prysznic bez brodzika we wnęce
Prysznic bez brodzika we wnęce pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

prysznic bez brodzika we wnęce
Nowoczesne trendy aranżacyjne dążą do otwierania przestrzeni – również w łazienkach.

Otwórz się na więcej!

Czy prysznic we wnęce musi mieć drzwi? Absolutnie nie! Nowoczesne trendy aranżacyjne dążą do otwierania przestrzeni – również w łazienkach. Zasada ta dotyczy także pryszniców wnękowych, które mają sprawiać wrażenie integralnej części łazienki, a nie drębnego elementu wyposażenia.

Prysznic we wnęce bez drzwi zdecydowanie sprawi wrażenie otwartości – niemal dosłownie. Pozbawiona zbędnych krawędzi i załamań strefa natryskowa, wydzielona przeszkleniem, czy estetyczną zasłoną prysznicową, to gwarancja optycznego powiększenia przestrzeni.

Brak drzwi prysznicowych ma jednak pewną zasadniczą wadę, jaką jest pryskająca woda. Nie pozwól jednak, by taki drobiazg stanął na drodze do zaaranżowania wymarzonej łazienki. Zadbaj o to, by deszczownica znajdowała się jak najdalej od zewnętrznej krawędzi wnęki, a przed wejściem do strefy natryskowej umieść praktyczne, chłonne i szybkoschnące maty łazienkowe.

Drzwi prysznicowe są zbędne!

  • Prysznic we wnęce bez drzwi optycznie powiększy łazienkę i doda jej lekkości oraz przestronności. Zadbaj o możliwie najwiąkszą odległość między deszczownicą i zewnętrzną krawędzią wnęki, a także o szybkoschnące maty łazienkowe, aby nie musieć się przejmować pryskającą wodą.
 prysznic bez brodzika we wnęce
Aranżując prysznic we wnęce, wybierz więc szklaną ściankę, delikatną zasłonę lub transparentne drzwi prysznicowe.

prysznic bez brodzika we wnęce
Prysznic we wnęce ma takie wymiary, jak wnęka, czyli... dowolne!

Prysznic we wnęce – aranżacje i inspiracje

Wiesz już, że wnękowa strefa natryskowa to bardzo praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdej, nawet trudnej architektonicznie, łazience. Zastanawiasz się, jak dopasować do swojej wymarzonej łazienki prysznic we wnęce? Aranżacje są nieograniczone. Tego typu strefę natryskową bez trudu dostosujesz do każdego stylu wnętrza.

Jeśli aranżując prysznic we wnęce musisz dobudować dodatkową ścianę, postaw na nietypowe rozwiązania. Ściana stanowiąca wnękę, może być wykonana ze szkła, albo luksfery. Interesującą opcją będzie zastąpienie ścianki lustrem, które w praktyczny sposób powiększy pomieszczenie.

W bardzo małej i ciemnej łazience najważniejsze jest zachowanie wrażenia przestronności. Aranżując prysznic we wnęce, wybierz więc szklaną ściankę, delikatną zasłonę lub transparentne drzwi prysznicowe. Zrezygnuj z profili montażowych i brodzika. Im mniej optycznych załamań, tym większa wyda się przestrzeń.

Wybierając płytki ścienne i podłogowe do strefy natrysku, zdecyduj, co jest ważniejsze. Jeśli chcesz, aby prysznic we wnęce przyciągał wzrok i stwnowił swego rodzaju focal point, wybierz kafelki kontrastujące z resztą pomieszczenia. Aby strefa kąpielowa jak najspójniej łączyla się z resztą łazienki, zastosuj w niej te same płytki i barwy.

Szukając przestrzeni do przechowywania kosmetyków i wszelkich niezbędnych łazienkowych sprzętów, pomyśl o wkomponowaniu w ścianę półek wnękowych. Przydatne półki, podobnie, jak lustra, mogą być zamontowane po obu jej stronach.

Pamiętaj, że detale często mają decydujące znaczenie. Wybierz niebanalną armaturę, dobierz przykuwające wzrok dodatki (np. oryginalne lustro, czy ozdobne relingi), zadbaj o nastrojowe oświetlenie punktowe. Te drobne zabiegi sprawią, że prysznic we wnęce łazienki stanie się wyjątkowym miejscem relaksu.

Prysznic we wnęce – aranżacje:

  • Ściana prysznica wnękowego może pełnić funkcję ozdobną, ale też praktyczną (zamontuj w niej półki, albo zastąp lustrem).
  • Prysznic we wnęce może stanowić focal point (wybierz płytki kontrastujące z resztą łazienki), albo być integralną częścią pomieszczenia.
  • Detale są ważne! Zadbaj o niebanalną armaturę i przykuwające wzrok dodatki oraz oświetlenie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 listopad 2023 14:27
komentarzy /( 2 )
  • Ewcia
    Ewcia

    wtorek, 08 listopad 2022 09:07

    mam i polecam, to doskonałe wykorzystanie każdego centymetra
  • Łepek
    Łepek

    poniedziałek, 07 listopad 2022 11:05

    ten prysznic bez brodzika ciekawie wygląda. Nigdy dotąd nie widziałem takiego rozwiązania. Może się to okazać super praktyczne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.