Jak usunąć czarną pleśń z silikonu? Znamy skuteczny sposób! - dekoportal.pl

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu?

Znamy skuteczny sposób!
13 Wrz 2023 / Napisał  / Porady
czarna pleśń w kabinie prysznicowej
Pleśń w kabinie prysznicowej to problem estetyczny, ale nie tylko!

Pleśń w kabinie prysznicowej to problem estetyczny, ale nie tylko! Czarne ślady są również niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto jak najszybciej zareagować, gdy się pojawią. Podpowiadamy, jak usunąć czarną pleśń z silikonu, by przywrócić kabinie ładny wygląd.

O czym przeczytasz w artykule?

Czarna pleśń w kabinie prysznicowej – skąd się bierze?

Uciążliwy problem z czarnymi śladami w kabinie prysznicowej może mieć różne przyczyny. Pleśń rozwija się na silikonowych uszczelkach, jeśli w pomieszczeniu jest słaba wentylacja. Prowadzi ona do podwyższonego poziomu wilgotności w łazience. Przestrzeń przy silikonowych uszczelkach staje się miejscem zbierania wilgoci.

Czarna pleśń w kabinie prysznicowej może pojawiać się z powodu zaniedbań w czyszczeniu. W prysznicu oprócz wody na uszczelkach pozostają również resztki kosmetyków stosowanych podczas kąpieli. W połączeniu z wilgocią tworzą one idealne warunki do rozwoju pleśni.

Zdarza się, że za czarny nalot w prysznicu odpowiada niewłaściwe uszczelnienie, a dokładniej uszkodzona uszczelka. Jeśli znajdują się na niej jakiekolwiek ubytki, to dostanie się tam woda. W takim miejscu, do którego powietrze niemal nie ma dostępu, pleśń będzie się rozwijać.

Niezależnie od powodu powstania nieestetycznej, ciemnej warstwy musisz zacząć działać. Grzyby i pleśnie są groźne dla zdrowia, więc postaraj się usunąć je możliwie szybko.

Dlaczego pojawia się czarna pleśń w kabinie prysznicowej?

 • Problem może wystąpić, jeśli łazienka jest słabo wentylowana.
 • Odpowiedzialne za nalot mogą być też zniszczone uszczelki – w ubytkach zbiera się wilgoć i tworzy idealne warunki do rozwoju pleśni.
 • Bez względu na przyczynę trzeba zacząć szybko działać, ponieważ pleśń ma negatywny wpływ na zdrowie.
czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej
Pleśń rozwija się na silikonowych uszczelkach, jeśli w pomieszczeniu jest słaba wentylacja.

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu? Wybierz profesjonalny preparat

Wiesz już, skąd mógł wziąć się ciemny nalot w Twojej łazience. Czas poznać odpowiedź na pytanie: jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej? Do wyboru masz między innymi profesjonalne preparaty. Środki biobójcze mogą zawierać aktywny chlor, który dezynfekuje i wybiela.

Tego typu produkty są najczęściej przeznaczone również do fug, a poza tym można nimi czyścić powierzchnie wykonane z betonu czy kamienia. Opakowania są wyposażone w wygodne aplikatory. Preparat w sprayu błyskawicznie i dokładnie nałożysz w wybrane miejsce.

Usuwanie pleśni z silikonu przy pomocy profesjonalnego produktu to skuteczny sposób. Pamiętaj jednak, żeby podczas zajmowania się kabiną zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zawsze dokładnie czytaj zalecenia producenta. Zachowuj ostrożność i dbaj o to, by środek nie dostał się do Twoich oczu. Mimo że są to preparaty w sprayu, koniecznie załóż gumowe rękawice. Dzięki nim ochronisz skórę przed silnie żrącym środkiem. Konieczne jest dokładne spłukanie preparatu.

Czyszczenie czarnej pleśni w kabinie profesjonalnym preparatem – co warto wiedzieć?

 • Do usunięcia problemu z czarnym nalotem sprawdzi się środek biobójczy, który często zawiera aktywny chlor.
 • Produkty mają formę sprayu, co ułatwia aplikowanie ich w wybrane miejsce.
 • Podczas używania preparatu zachowaj ostrożność – włóż rękawice, chroń oczy i stosuj się do zaleceń producenta.
jak usunąć czarną pleśń z silikonu
Do usunięcia problemu z czarnym nalotem sprawdzi się środek biobójczy.

Jak usunąć pleśń z silikonu pod prysznicem? Domowe sposoby, które działają!

Udało Ci się szybko zauważyć pleśń? Jest jeszcze szansa, że domowe sposoby zadziałają. Czym usunąć pleśń z silikonu? Możesz zrobić to octem!

Ocet jest tym produktem, który świetnie sprawdza się podczas porządkowania domu. Posłuży Ci również do usunięcia pleśni. Zastosujesz go w połączeniu z wodą. Wymieszaj pół szklanki octu ze szklanką wody.

Uzyskaną miksturę wlej do spryskiwacza. Być może masz tego typu produkt, który wykorzystujesz głównie do opryskiwania roślin – po umyciu sprawdzi się świetnie. Inna opcja to wlanie mikstury do opakowania po zużytym środku do czyszczenia. Spryskaj dokładnie obszary pokryte czarnym nalotem, odczekaj, przetrzyj wilgotną szmatką i spłucz.

Oprócz octu w Twojej kuchni znajduje się jeszcze inny produkt, który znajdzie zastosowanie w usuwaniu wykwitów. Zastanawiając się, czym wyczyścić silikon w kabinie prysznicowej, weź pod uwagę wykorzystanie sody oczyszczonej. Połącz ją z wodą w taki sposób, żeby powstała papka. Nałóż ją na kilkanaście minut lub dłużej w zależności od potrzeb, a następnie spłucz.

Nie masz w szafce sody oczyszczonej, ale masz cytrynę? Możesz rozpocząć walkę z pleśnią! Wystarczy, że skropisz cytryną miejsce z czarnym nalotem i pozostawisz na kilkanaście minut. Po tym czasie dobrym pomysłem będzie wyszorowanie obszaru szczoteczką do zębów.

Gdy zauważysz pierwsze objawy pleśni zbierającej się w kabinie, wykorzystaj to, co masz pod ręką. W Twojej łazience z pewnością znajduje się pasta do zębów. Jeśli jest wybielająca, sprawdzi się doskonale. Szczególnie polecane do tego zastosowania są pasty z węglem aktywnym. Produkt błyskawicznie rozprowadzisz w zabrudzonym miejscu, a po kilku minutach możesz doczyścić obszar szczoteczką do zębów.

To jeszcze nie wszystkie sposoby na usuwanie pleśni z silikonu! Możesz zdecydować się też na wykorzystanie olejku herbacianego. Produkt ma właściwości przeciwgrzybicze. Jak usunąć czarną pleśń z silikonu olejkiem herbacianym? Połącz go z łyżeczką sody oczyszczonej, nałóż na konkretny obszar, a później wyszoruj zabrudzenie szczoteczką.

Domowe sposoby na usuwanie pleśni z silikonu:

 • Ocet – połącz go z wodą w proporcji 1:2, przelej do spryskiwacza i nałóż w wybrane miejsce, odczekaj, a potem przetrzyj wilgotną szmatką .
 • Soda oczyszczona – wymieszaj ją z wodą tak, żeby powstała papka i zaaplikuj na obszar pokryty czarnym nalotem.
 • Cytryna – wykorzystaj jej sok, którym skropisz silikon pokryty pleśnią, a potem wyszorujesz miejsce szczoteczką do zębów.
 • Wybielająca pasta – rozprowadź ją na zapleśniałym miejscu, pozostaw na jakiś czas i wyczyść.
 • Olejek herbaciany – dodaj kilka kropli do sody oczyszczonej i pozbądź się plam.
czym usunąć pleśń z silikonu
Soda oczyszczona – wymieszaj ją z wodą tak, żeby powstała papka i zaaplikuj na obszar pokryty czarnym nalotem.

Czarna pleśń w kabinie prysznicowej – jak jej zapobiegać?

Wiesz już, jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej. Czas dowiedzieć się, jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się problemu. Zadbaj o to, by po każdym prysznicu dobrze wentylować kabinę. Nie zamykaj jej tuż po kąpieli. Pozostaw również otwarte drzwi do łazienki po wzięciu gorącego prysznica – to pomoże zmniejszyć poziom wilgoci. Zadbaj o sprawność systemu wentylacyjnego pomieszczenia.

Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu kabiny. Zwróć szczególną uwagę na zakamarki, w których zbierają się resztki kosmetyków i wilgoć. Co jakiś czas sprawdzaj, czy uszczelki nie są uszkodzone.

Jak zapobiegać czarnej pleśni w kabinie prysznicowej?

 • Dbaj, by w łazience był sprawny system wentylacyjny.
 • Nie zamykaj kabiny od razu po wzięciu prysznica.
 • Kontroluj, czy uszczelki nie są uszkodzone.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 13:04
komentarz /( 1 )
 • WuWuWu
  WuWuWu

  czwartek, 04 kwiecień 2024 13:01

  Najlepsze domowe sposoby na usuwanie pleśni z silikonu? Ocet! działa cuda

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.