Jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia? Najlepsza metoda - dekoportal.pl

Jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia? Najlepsza metoda

12 Paź 2023 / Napisał  / Porady
jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia
Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia jest procesem wymagającym opanowania, pewnej ręki i wytrwałości.

W wykafelkowanej łazience pękła rura? Płytki ścienne zaczęły niepokojąco się wybrzuszać? A może chcesz zrobić ogrzewanie podłogowe, ale wizja bałaganu związanego z kuciem kafli jest zbyt straszna? Właśnie w takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem jest zdejmowanie płytek bez uszkodzenia. Proces nie jest skomplikowany, ale wymaga sporo cierpliwości i czasu. Dowiedz się, jak odzyskać płytki ze ściany lub podłogi i co zrobić, by kafle nadawały się do ponownego wykorzystania.

O czym przeczytasz w artykule?

Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia jest możliwe!

Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia jest procesem wymagającym opanowania, pewnej ręki i wytrwałości, ale jest możliwe! Możesz bezpiecznie zdemontować każdy rodzaj kafli – zarówno ścienne, jak i podłogowe. Metody, które omówimy pozwalają na odzyskiwanie płytek ceramicznych wewnętrznych i zewnętrznych. Nie ma też znaczenie ich rozmiar, ani pokrywające je powłoka.

Co prawda w każdym przypadku metodyka będzie nieco inna, ale poza jednym wyjątkiem procedura przebiega dokładnie tak samo. W takim razie jak skuć płytki bez uszkodzenia? Powoli, z ogromną precyzją i wyczuciem. A co będzie potrzebne? Małe dłuto lub rylec, młotek, przecinak, a także bardzo dużo cierpliwości.

  • Proponowane przez nas sposoby na to, jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia nie są skomplikowane i nie wymagają zaawansowanych umiejętności, czy profesjonalnych narzędzi. Potrzeba za to będzie czasu, a także sporej dawki cierpliwości, precyzji i wyczucia.
jak odzyskać płytki ze ściany
Zarówno usuwanie fugi, jak i ostukiwanie płytek młotkiem to prawdziwy sprawdzian cierpliwości.

Jak skuć płytki bez uszkodzenia? Sprawdziliśmy!

Krok 1 – dłubanina. Dosłownie. To pierwszy i w zasadzie najważniejszy etap, od którego zależy powodzenie całego zabiegu. Za pomocą małego dłuta, rylca lub płaskiego śrubokrętu wyskrob fugi wokół każdej płytki, którą chcesz zdjąć. Bardziej zaawansowany i szybszy sposób na to, jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia, to użycie wiertarki z końcówką do usuwania fug. Pamiętaj, aby nie zarysować powierzchni kafelków.

Krok 2 – stuk-puk. Ten etap to prawdziwy sprawdzian cierpliwości i precyzji. Działanie polega na tym, by młotkiem delikatnie, ale zdecydowanie opukać powierzchnię każdej płytki. Im większy kafel, tym mocniejsze powinny być uderzenia. Ostukiwanie płytek ma na celu ich wstępne obluzowanie.

  • Każdy sposób na to, jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia, wymaga przede wszystkim ogromnego wyczucia i opanowania. Zarówno usuwanie fugi, jak i ostukiwanie płytek młotkiem to prawdziwy sprawdzian cierpliwości.
zdejmowanie płytek bez uszkodzenia
Dokładnie usuń fugi wokół każdej płytki, która ma być oderwana.

Jak odzyskać płytki ze ściany?

Fugi usunięte, kafle ostukane młotkiem. Co dalej? Jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia po tych działaniach przygotowawczych? Cóż… Stukamy i dłubiemy dalej. Zanim jednak przejdziesz do kolejnego etapu, przygotuj miejsce na odzyskane płytki. Zadbaj o to, aby ich powierzchnia nie porysowała się podczas odkładania. Zabezpiecz również podłogę!

Kolejny krok polega na wsunięciu przecinaka pod płytkę i podważaniu jej poprzez uderzanie młotkiem w przecinak. Każde kolejne uderzenie umożliwia głębsze wsunięcie przebijaka. W końcu płytka oderwie się od ściany.

Jak zdjąć płytki ze ściany bez uszkodzenia?

  • Wykonaj prace przygotowawcze: usuń fugi i ostukaj płytki młotkiem.
  • Przygotuj przestrzeń: zabezpiecz podłogę i zadbaj o bezpieczne miejsce na odzyskane płytki.
  • Za pomocą przebijaka i młotka podważaj kolejne kafle.
jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia
Jeśli odpowiednio starannie podejdziesz do odklejania płytek, będzie można wykorzystać je ponownie. 

Jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia?

Metoda na to, jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku odzyskiwania płytek ściennych. Procedura zaczyna się od usunięcia fugi i opukiwania kafli. Następnie za pomocą przecinaka i młotka należy podważać każdą płytkę, aż do jej całkowitego odklejenia od podłoża.

Inny sposób na to, jak oderwać płytki z podłogi bez uszkodzenia polega na użyciu wiertarki. Po usunięciu fugi można wykonać delikatne otwory przy użyciu wiertła do szkła i ceramiki. Powierzchnię płytki można nawiercić na środku, albo – bardziej dyskretnie – na krawędziach. Następnie przechodzimy do opukiwania młotkiem i podważania przebijakiem. Metodę tę można również zastosować podczas zdejmowania kafli ze ścian.

Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia przy użyciu wiertła

  • Dokładnie usuń fugi wokół każdej płytki, która ma być oderwana.
  • Przy użyciu wiertła do szkła i ceramiki wykonaj otwory w usuwanej płytce (na środku lub na brzegach).
  • Ostukaj młotkiem powierzchnię nawierconego kafla.
  • Wsuń pod krawędź płytki przecinak i uderzając w niego młotkiem, delikatnie podważaj kafel.
odzyskiwanie płytek ceramicznych
Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia pozwala tymczasowo zdemontować kafle, które planujesz ponownie przykleić.

Odzyskiwanie płytek ceramicznych – czy to ma sens?

Po co właściwie cały ten trud i poświęcony czas? Czy chodziło tylko o to, żeby jak najmniej nabrudzić? To z pewnością duży atut przedstawionych metod na zdejmowanie płytek bez uszkodzenia. Ale jest jeszcze inna – znacznie większa zaleta.

Jeśli odpowiednio starannie podejdziesz do odklejania płytek, będzie można wykorzystać je ponownie. Odzyskiwanie płytek ceramicznych jest szczególnie istotne, gdy nie chcesz zmieniać wystroju łazienki, a jedynie naprawić jakąś usterkę lub zamontować coś pod ich powierzchnią.

Przedstawione sposoby na to, jak skuć płytki bez uszkodzenia, są przydatne również wtedy, gdy na pokrytej kaflami powierzchni pojawiają się wybrzuszenia lub płytki wydają głuchy dźwięk. Obie sytuacje wskazują na nieprawidłowy montaż. Warto w takich przypadkach dowiedzieć się, jak odzyskać płytki ze ściany lub podłogi, a następnie przykleić je od nowa, z należytą starannością.

  • Zdejmowanie płytek bez uszkodzenia pozwala tymczasowo zdemontować kafle, które planujesz ponownie przykleić. Ponadto unikniesz bałaganu, kurzu i hałasu, które zawsze towarzyszą kuciu.
jak skuć płytki bez uszkodzenia
Trzeba będzie poświęcić sporo czasu na dokładne oczyszczenie wszystkich kafli z resztek fugi i kleju.

Płytki zdjęte bez uszkodzenia… Co dalej?

Nawet najbardziej niestarannie przyklejone kafle miały kontakt z klejem i fugą. Jeśli więc zdecydujesz się na odzyskiwanie płytek ceramicznych i podjęte zabiegi mają mieć sens, kluczowe będzie ich dokładne oczyszczenie z resztek zaprawy. Niestety będzie to zadanie równie żmudne, jak wszystkie dotychczasowe działania.

Każdą płytkę trzeba będzie poddać starannemu skrobaniu. Na szczęście nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy tradycyjna szpachelka. Resztki kleju schodzą dość łatwo, ale zajęcie wymaga dokładności i pochłania sporo czasu. Jednak satysfakcja (i oszczędność) będzie ogromna!

  • Żeby wysiłek włożony w odzyskiwanie płytek ceramicznych miał sens, trzeba będzie poświęcić sporo czasu na dokładne oczyszczenie wszystkich kafli z resztek fugi i kleju.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 08 luty 2024 16:18
komentarz /( 1 )
  • Waldek 23
    Waldek 23

    poniedziałek, 08 kwiecień 2024 10:49

    no ciekawe czy to rzeczywiście działa. Będę próbował.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.