Łazienka na poddaszu ze skosami? Sprawdź, co zrobić, by stała się wygodna! - dekoportal.pl

Łazienka na poddaszu ze skosami? Sprawdź, co zrobić, by stała się wygodna!

19 Lut 2019 / Napisał  / Porady
łazienka na poddaszu, łazienka ze skosem, łazienka ze skosami, kabina na wymiar
Łazienka na poddaszu ze skosami, fot. Radaway

Skośne sufity jak mało co zapewniają przyjemną i ciepłą atmosferę, są jednak również prawdziwym wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację łazienki. Nie oznacza to jednak, że takiej przestrzeni nie da się dobrze i funkcjonalnie zaprojektować. Oto kilka trików, jak maksymalnie efektywnie wykorzystać pochyły sufit w łazience.

O czym przeczytasz w tym artykule?

Łazienka na poddaszu — staranne planowanie to podstawa!

Mimo, że bardzo przytulna, nie można zaprzeczyć, że łazienka na poddaszu ma jeden fundamentalny minus: wymaga sprytnych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. Przede wszystkim, ważne jest, aby upewnić się, że toaleta, umywalka i prysznic zmieszczą się w tych obszarach łazienki, które mają wysokość co najmniej 2 m — poniżej tej wysokości znacznie spada wygoda ich użytkowania i zwyczajnie można uderzyć się w głowę. Natomiast jeżeli jedyny problem stanowi lekko nachylony sufit, wciąż możemy umieścić toaletę lub zlew pod stropem i nie zawadzać czołem o sufit, o ile tylko odpowiednio daleko wysuniemy je do przodu.

Planując łazienkę ze skosami:

 • Zawczasu zmierzmy, czy przestrzeni użytkowej, (takiej o minimum 2 m wysokości), starczy na podstawowe wyposażenie,
 • Pamiętajmy, że kluczowa jest faza projektowa i to właśnie wtedy upewnijmy się, czy możliwe będzie przeprowadzenie koniecznej instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także innych podłączeń,
 • Ustalmy wymiary wszystkich przewidywanych mebli i sanitariatów jeszcze przed przystąpieniem do prac.
aranżacja łazienki na poddaszu, łazienka na poddaszu, łazienka ze skosami, zdjęcie łazienki na poddaszu
Aranżacja łazienki, fot. Paradyż

Łazienka na poddaszu ze skosami — jak sprytnie wykorzystać przestrzeń pod pochyłym sufitem?

Przestrzeń pod stromizną naturalnie narzuca pewne ograniczenia co do tego, co można na niej umieścić — dużą rolę będzie grała tu wysokość stropu, jaką dysponujemy. Jeśli nachylenie sięga prawie podłogi, pusta przestrzeń może zostać zagospodarowana, np. za pomocą fałszywej ściany — po zainstalowaniu drzwiczek będzie służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeżeli natomiast cała nasza łazienka na poddaszu — ze skosami — jest wystarczająco wysoka, w niższych jej partiach umieśćmy duże elementy, jak prysznic czy wanna — będą wyglądać przytulnie i optycznie powiększą przestrzeń.

W zależności od nachylenia stropu w łazience:

 • Przestrzeń pod niskimi skosami wykorzystajmy, tworząc dodatkową szafkę łazienkową,
 • Za fałszywą ścianą można łatwo ukryć nieestetyczne grzejniki, czy też rury i odpływy. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej wentylacji!
 • Przestrzeń pod wysokimi skosami będzie dobrym miejscem na prysznic, wannę czy pralkę.

Dobrany duet: łazienka na poddaszu z wanną

Jeżeli marzy nam się akurat łazienka na poddaszu z wanną, to można powiedzieć, że wygraliśmy na loterii — wanna idealnie nadaje się do montażu pod stromizną. Nie zapominajmy jednak, że trzeba jeszcze jakoś do niej wejść, jak i z niej wyjść. Także i tu musimy więc trzymać się pewnego minimum co do wysokości, poniżej której użytkowanie wanny byłoby absurdalne — aby swobodnie móc skorzystać z wanny, pod skosem powinno pozostawać co najmniej 140 - 160 cm.

Wanna na poddaszu:

 • W wersji narożnej i zaokrąglonej świetnie będzie prezentować się pod pochyłym sufitem,
 • W połączeniu z dużym świetlikiem na skosie, stworzy romantyczną atmosferę kąpieli pod gwiazdami,
 • Będzie funkcjonalna i pod niższym skosem, o ile pozostanie przed nią pas wolnej przestrzeni o szerokości 70 cm i wysokości minimum 2 m.

Nowoczesna łazienka na poddaszu

Podstawą nowocześnie urządzonej łazienki jest duża ilość światła, ergonomiczna przestrzeń i minimalistyczne wyposażenie. Dlatego projektując łazienkę ze skośnym sufitem, wybierzmy proste meble, przeznaczone do małych łazienek, ponieważ skosy i tak wystarczająco już ograniczą przestrzeń — zarówno wizualnie, jak i fizycznie. Dobrym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie jasnych kolorów jako bazowych, a ostrzejszych barw jako kolor dodatków — nasza łazienka będzie dzięki temu wyglądać na bardziej przestronną i pełną życia. Nowoczesna łazienka na poddaszu wypali również dzięki wykorzystaniu elementów takich jak duże płytki, lustro oraz sprytnie rozmieszczone oświetlenie — za ich sprawą pomieszczenie będzie się wydawać większe i stworzy wizualną głębię.

Aby stworzyć nowoczesną łazienkę na poddaszu, wybierzmy:

 • Wielopunktowe oświetlenie,
 • Minimalistyczne wykończenie,
 • Ergonomiczne meble,
 • Jasne kolory,
 • Duże płytki podłogowe.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 13 maj 2021 12:16
komentarz /( 1 )
 • Krzysiek
  Krzysiek

  wtorek, 19 lipiec 2022 08:49

  Kiedyś myślałem że skosy to kłopot, ale dziś wiem że to może być atut wnętrza. W mojej łazience tak właśnie jest

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.