Łazienka w bloku z wielkiej płyty – jak ją urządzić? - dekoportal.pl

Łazienka w bloku z wielkiej płyty – jak ją urządzić?

25 Sty 2020 / Napisała  / Porady
mała łazienka w bloku jak urządzić, jakie meble do małej łazienki w bloku, wc w małej łazience w bloku
Przed remontem małej łazienki w bloku warto dokładnie rozplanować rozmieszczenia ceramiki i szafek

Projekty łazienek w bloku to zwykle duże wyzwanie. Jak na kilku metrach kwadratowych zmieścić wannę lub prysznic (a często domownicy chcą jednego i drugiego!), umywalkę, toaletę, a nierzadko także pralkę, suszarkę i szafkę na akcesoria do pielęgnacji i ręczniki? Łazienka w bloku z wielkiej płyty może być jednak zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym (a nawet zachwycającym) pomieszczeniem. Jak to możliwe? Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań architektonicznych, rodzajów wykończeń, mebli i dodatków, dzięki którym niewielką przestrzeń łazienki w bloku można wykorzystać w sposób maksymalny, nie ujmując jej przy tym walorów estetycznych. Dorzućmy do tego kilka trików aranżacyjnych i przepis na piękną, choć może małą, łazienkę w bloku, mamy gotowy.

O czym przeczytasz w artykule?

Mała łazienka, czyli walka o każdy centymetr przestrzeni

Mała łazienka w bloku z wielkiej płyty to pomieszczenie, w którym, jak wspomnieliśmy, zmieścić się musi wiele elementów wyposażenia. Dlatego też podczas urządzania warto wykorzystać dosłownie każdy centymetr dostępnego miejsca. Niekiedy może się wydawać, że niewstawianie zbyt dużej ilości mebli to dobry pomysł, bo dzięki temu zyskamy więcej przestrzeni. Zwykle jednak jest odwrotnie: pozostawione na zewnątrz akcesoria potrzebne do kąpieli i pielęgnacji stwarzają wrażenie wiecznego nieporządku. Starajmy się więc wolną przestrzeń zamknąć, o ile jest to możliwe. Postawmy na minimalizm: gładkie szafki z prostymi uchwytami lub też bez uchwytów, wnęki wykorzystane na półki, bawełniany worek powieszony na haczyku zamiast kosza na prania.

W małej łazience świetnie sprawdzi się kaloryfer szczebelkowy, który nie dość, że zajmie mniej miejsca, to jeszcze będzie można na nim powiesić suszące się ręczniki czy też bieliznę po przepierce. Jeśli w łazience stanie toaleta kompaktowa, zyskamy dodatkową, szeroką i wygodną półkę, na której mogą na przykład stanąć wiklinowe koszyki z potrzebnymi kosmetykami i akcesoriami, zapas papieru toaletowego lub też po prostu dekoracje.

Dobrym pomysłem do wykorzystania w małej łazience jest montaż umywalki z blatem. Dzięki temu nie tylko powiększymy optycznie przestrzeń, ale także zyskamy miejsce, w którym mogą stanąć przybory higieniczne bądź kosmetyki.

Malutka łazienka w bloku i walka o każdy centymetr:

  • Im więcej będziemy mieć zamkniętych półek i szafek do przechowywania, tym łatwiej będzie nam zachować porządek w łazience.
  • Decydując się na toaletę w formie kompaktu, zyskamy dodatkową półkę.
  • Funkcjonalne i oszczędzające przestrzeń rozwiązania to między innymi kosz na bieliznę w postaci worka do zawieszenia, grzejnik szczebelkowy czy umywalka z blatem.
łazienka z wc w bloku, mała łazienka z wc, jak urządzić małą łazienkę
W małej łazience w bloku każdy centymetr się liczy, dlatego we wnękach warto zmontować półki na akcesoria

Odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?

W przypadku, gdy mieszkanie urządzane jest dla jednej osoby, nie ma problemu. Chce prysznic, będzie miała prysznic. Chce wannę, będzie miała wannę, choćby miała zająć połowę dostępnej w łazience przestrzeni. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy część członków rodziny marzy o szybkich i wygodnych kąpielach pod prysznicem, podczas gdy druga o wylegiwaniu się w pachnącej pianie. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie zamontowanie przy wannie prysznica i jednocześnie parawanu z szyby.

Wróćmy jednak do sytuacji, gdy jednak decydujemy się na prysznic lub wannę. W przypadku małej łazienki w bloku z wielkiej płyty warto zastosować kilka trików aranżacyjnych, które pozwolą nie tylko na funkcjonalne ustawienie wanny czy prysznica, ale także na taką aranżację, która pozwoli nam optycznie powiększyć przestrzeń.

Na przykład istniejącą wnękę można wykorzystać na kabinę prysznicową. Dodatkowy bonus: postawienie jednej szklanej ścianki będzie tańsze niż dwóch lub trzech po bokach strefy prysznicowej. Wannę do zabudowy, zwłaszcza w długiej i wąskiej łazience, kupujemy na całą szerokość pomieszczenia. Co więcej, jeśli w łazience znajduje się okno, miejsce pod nim dobrze jest wykorzystać na wannę, a jeśli jest ono ustawione asymetrycznie, zamontujmy po drugiej stronie ściany deszczownicę.

Podłoga w małej łazience z prysznicem z odpływem liniowym powinna być wszędzie taka sama, także pod prysznicem. Dzięki temu pomieszczenie będzie się wydawało większe. Do tego zastosujmy przeszklone, przezroczyste ścianki.

Prysznic czy wanna w małej łazience w bloku z wielkiej płyty?

  • Jeśli jedna część rodziny woli kąpać się pod prysznicem, a druga w wannie, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie montaż wanny z prysznicem i szklaną ścianką.
  • Wannę w małej łazience, zwłaszcza długiej i wąskiej, montujemy najlepiej w zabudowie, na całej długości krótszej ściany.
  • Podłogę pod prysznicem w małej łazience dobrze jest wyłożyć takimi samymi płytkami, jakie znajdują się w pozostałej części pomieszczenia.
wanna do małej łazienki, wanna w bloku, jak umieścić wannę w małej łazience
Jeśli lubicie długie kąpiele i macie na to miejsce, zdecydujcie się na wannę w zabudowie

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę w bloku z wielkiej płyty?

Wspominaliśmy już nieco o tym, w jaki sposób sprawić, by mała łazienka wydała się większa. Teraz przyszedł czas na kolejne pomysły. Do optycznego powiększenia łazienki warto wykorzystać światło. Na małym metrażu powinno się znajdować kilka punktów świetlnych. Oprócz głównego oświetlenia (które mogą stanowić na przykład trzy małe punkty świetlne na suficie) dobrze jest też zamontować boczne kinkiety przy lustrze, a także dodatkowe punkty świetlne nad wanną lub prysznicem (w zależności od tego, co mamy).

Do wykończenia podłogi w małej łazience warto sięgnąć po płytki rektyfikowane, dzięki którym stosuje się minimalną ilość fugi. W ten sposób uzyskujemy efekt, w którym nie widać przerw pomiędzy kafelkami, a co za tym idzie, powierzchnia podłogi wydaje się jednolita. Najlepszym wyborem będą duże płyti do małej łazienki. Większy format optycznie powiększy przestrzeń.

Do małej łazienki, którą chcemy optycznie powiększyć, najlepiej będą się nadawać płytki, meble, dodatki i ceramika w białym lub bardzo jasnym kolorze. Urządzając łazienkę total look, pamiętajmy, żeby dodać jej głębi. W jaki sposób? Wykorzystując do tego celu różne faktury. Na przykład powierzchnia ścian niech będzie pokryta matowymi kaflami, a we wnękach zastosujmy mozaikę, w tym samym kolorze, lecz błyszczącą.

Jeszcze kilka słów na temat lustra. W małej łazience najlepiej sprawdzi się lustro bez ramy lub w bardzo prostej, minimalistycznej ramie. Jeśli tylko pozwala nam na to dostępna powierzchnia, wybierzmy duże lustro, nawet na pół ściany. To najlepszy sposób na optyczne powiększenie wnętrza.

Jak sprawić, by mała łazienka w bloku wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości?

  • Stosując w niej co najmniej kilka punktów świetlnych,
  • Kładąc płytki rektyfikowane, które można kłaść z bardzo wąską fugą, dzięki czemu uzyskamy efekt jednolitej powierzchni,
  • Urządzając wnętrze w bardzo jasnych kolorach, takich jak biały, beżowy, szary czy błękitny,
  • Wieszając w pomieszczeniu duże lustro z minimalistyczną ramą lub też bez ramy.
mała łazienka w bloku, mała łazienka w bloku na poddaszu, mała jasna łazienka wykończenie
Aby mała łazienka w bloku wydawała się większa warto zastosować duże lustro i jasne kolory płytek

Czarna i biała łazienka w bloku

Jak wspomnieliśmy, urządzając małą łazienkę, najlepiej jest sięgnąć po bardzo jasne kolory. Obecnie prawdziwą furorę robią aranżacje białych łazienek. Zwykle, nawet jeśli niemal wszystko jest w nich białe (co daje wrażenie czystości i przestrzeni), dodajemy do nich elementy, które przełamują tę białą monotonię: płytki w biało-czarne wzory (na przykład azulejos lub ułożone w szachownicę), drewniany blat, drewniane szafki, szare, betonowe kafle nad wanną. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się biała łazienka z drewnem. Motyw natury ociepla wystrój.

Będąc właścicielami małej łazienki w bloku z wielkiej płyty, nie musimy jednak być skazani na biele, beże, szarości i błękity. Tu sprawdzi się także czarny kolor! Wygląda on niezwykle elegancko, oryginalnie i nawet można by powiedzieć ekstrawagancko, a przy tym niezwykle efektownie. Głęboką czerń połyskującej mozaiki możemy tu połączyć z matowymi, niemal grafitowymi kaflami lub też drobniejszymi cegiełkami. Jak już wspomnieliśmy w przypadku białej łazienki, to świetny sposób na dodanie głębi wnętrzu urządzonemu w jednym kolorze. W jednym, to może zbyt wiele powiedziane. Zwykle przecież decydujemy się na białą ceramikę, która w tym wypadku pięknie będzie się prezentować na czarnym tle.

Jak jeszcze można przełamać czerń w małej łazience? Dobrym pomysłem będzie położenie pomiędzy czarne płytki wąskiego paska białych płytek, a także zastosowanie dużej ilości świateł. Oprócz światła centralnego i bocznego świetnie sprawdzi się tu również oświetlenie LED, które doskonale podświetli nam wszelkie wnęki. Tutaj przeczytasz wiecej o tym, jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience.

Co warto wiedzieć na temat urządzania małych łazienek w bieli i czerni?

  • Biel w łazience dobrze jest przełamać elementami w kolorze czarnym lub szarym, a także detalami wykonanymi z drewna.
  • W czarnej łazience dobrze jest zastosować materiały wykończeniowe o różnych fakturach, na przykład gładkie, matowe kafle połączyć z lśniącą mozaiką.
  • Czarną łazienkę doskonale rozjaśni nam odpowiednie oświetlenie, które montujemy nie tylko w standardowych miejscach, czyli na suficie i przy lustrze, ale także we wnękach (listwy LED).
czarna łazienka w bloku, mała czarna łazienka, czerń w małej łazience
Decydując się na wprowadzenie czerni w małej łazience trzeba pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu punktów świetlnych i jasnych elementów przełamujących czerń

Projekty łazienek w bloku

Aby nie być gołosłownym, przygotowaliśmy kilka propozycji projektów małych łazienek w bloku. Wyobraźmy sobie, że otwieramy drzwi łazienki, a tam..

...w kwadratowej łazience, urządzonej w kolorze czarnym z elementami drewna na ścianie, mamy po prawej stronie toaletę, a tuż nad nią czarny grzejnik drabinkowy. Dalej znajduje się szafka z postawioną na blacie umywalką, a tuż przy niej, na całej ścianie, zabudowana wanna z deszczownicą. Na kolejnej ścianie stoi szafka (tak zwany słupek), a zaraz za nią pralka.

...tuż przy wejściu do łazienki, po prawej stronie, stoi pralka, a nad nią suszarka. Obok toaleta, nad którą wisi minimalistyczna, dwudrzwiowa szafka. Na ścianie przeciwległej do drzwi, po prawej stronie, zamontowano małą szafkę z umywalką, a zaraz obok narożnikową wannę, nad którą, tuż przy drzwiach, wisi grzejnik drabinkowy. To łazienka urządzona w kolorze białym, z drewnianą podłogą, w której jedyne czarne elementy stanowią baterie łazienkowe i grzejnik.

...na lewo od drzwi mamy szafkę z umywalką, a zaraz za nią toaletę kompaktową. Naprzeciwko toalety znajduje się przeszklony prysznic z odpływem liniowym. Glazura jest tu jasnoszara, terakota ciemnoszara, a blat szafki i wąski pasek tuż przy niej są wykonane z płytek w kolorze kanarkowym.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

  • Stawiamy na kompaktowe, funkcjonalne meble i wyposażenie,
  • Wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń (nad wanną, nad toaletą, nad umywalką),
  • Stosujemy kolory biały, szary, beżowy i czarny, a jeśli mamy ochotę dodać nieco koloru, niech to będzie na przykład wąski pasek z płytek na ścianie.
mała łazienka półki, łazienka w bloku szafki, łazienka w bloku meble
W małej łazience w bloku warto wykorzystać każdą przestrzeń, aby powiesić półki lub szafki

WC w bloku z wielkiej płyty

Przedstawiliśmy powyżej trzy projekty łazienek w bloku, w których znalazło się także miejsce na toaletę. Jak jednak urządzić pomieszczenie, które jest tak małe, że oprócz miski ustępowej zmieści się w nim naprawdę niewiele? I na to mamy dobre pomysły.

Mała ubikacja w bloku to zwykle pomieszczenie wąskie i długie, a na jego końcu stoi toaleta. Z boku najczęściej nie zmieści się nic oprócz małej umywalki i ręcznika na haczyku, jednak miejsce nad toaletą jest jak najbardziej do wykorzystania. Dobrze jest powiesić tu, odpowiednio wysoko, zamykaną szafkę. Jeśli mamy toaletę kompaktową, zyskujemy dodatkową półkę i wówczas wnękę, jaka powstanie pomiędzy szafką a tą półką, dobrze jest podświetlić listwami LED. To niezwykle efektowne i klimatyczne rozwiązanie. W szafce może stanąć zapas papieru toaletowego, środki higieniczne i środki czystości.

W małym WC w bloku, podobnie jak w łazience, świetnie sprawdzą się jasne kolory, najlepiej takie, jakie zastosowaliśmy do aranżacji łazienki. Mogą tu więc królować biel, beż, szarość czy błękit, ale także czerń. Z podobnymi zastrzeżeniami: dajemy dużo światła i rozpraszamy czerń odrobiną bieli lub też drewnem, na przykład na podłodze lub na frontach szafek.

Jak urządzić WC w bloku z wielkiej płyty?

  • Chociaż WC w bloku zwykle jest bardzo małe, można je wykorzystać choćby do powieszenia dodatkowej szafki na potrzebne środki higieniczne i środki do czyszczenia.
  • W małej toalecie świetnie sprawdzą się jasne, powiększające przestrzeń kolory. Można je nieco rozproszyć, dodając elementy w kolorze czerni lub też wykonane z drewna.
  • Czarną toaletę ożywiamy mnóstwem światła i białymi lub drewnianymi dodatkami.
wc w bloku, jak urządzić wc w bloku, toaleta w bloku jak urządzić
WC w bloku to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, wybierając WC kompaktowe zyskujemy dodatkową "półkę" na pokrywie zbiornika


Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 13 marzec 2024 13:53
komentarz /( 1 )
  • Kacper R.
    Kacper R.

    środa, 29 czerwiec 2022 09:56

    to trudny temat, bo takie pomieszczenia są totalnie nie ustawne. Trzeba się nieźle nagimnastykować i być nastawionym na kompromisy :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.