Prysznic walk-in – co to jest, jakie ma zalety i wady? Dowiedz się! - dekoportal.pl

Prysznic walk-in – co to jest, jakie ma zalety i wady? Dowiedz się!

15 Paź 2021 / Napisał  / Porady
prysznic walk-in
Kabina walk-in doskonale zaprezentuje się w nowoczesnym wnętrzu.

Prysznice są wciąż chętnie wybieranym elementem wyposażenia. Czasem z konieczności, gdy w grę wchodzi niewielki metraż pomieszczenia, a często po prostu z wyboru domowników. Klasyczne kabiny wciąż cieszą się popularnością, jednak coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są te bez brodzika. Dowiedz się, czym jest prysznic walk-in oraz jakie ma wady i zalety.

O czym przeczytasz w artykule?

Prysznic walk-in – co to jest?

Walk-in to kabina, która jest pozbawiona brodzika. Gdzie więc trafia woda? W podłodze należy przygotować odpływ liniowy. Żeby działał prawidłowo, posadzka musi być odpowiednio wyprofilowana. Niewielki spadek jest konieczny, ponieważ to dzięki niemu woda będzie trafiać do odpływu, zamiast rozlewać się po całej podłodze.

Kabina prysznicowa walk-in składa się z gładkich tafli szkła. Dobrze sprawdza się ulokowanie prysznica we wnęce, pomiędzy dwiema ścianami. Przestrzeń na tę nowoczesną kabinę znajdzie się też w rogu pomieszczenia.

Co to jest prysznic walk-in?

  • Kabina pozbawiona typowego brodzika,
  • Odpływ w jej przypadku znajduje się w podłodze,
  • Posadzka musi być wyprofilowana, żeby woda mogła trafić do odpływu liniowego.
prysznic walk-in
Viega Advantix Vario Zestaw odpływ liniowy o regulowanej długości 30-120 cm z rusztem wykończeniowym chrom.

walk in prysznic
Aranżacja łazienki z kabiną walk-in, fot. Cersanit, kolekcja Pure.

Kabina prysznicowa walk-in – poznaj zalety

Prysznic walk-in ma mnóstwo zalet, a jedną z nich jest łatwość dopasowania go zarówno do niewielkiego, jak i przestronnego wnętrza. Otwarta kabina doskonale zaprezentuje się w małej łazience. Transparentne ścianki i brak brodzika sprawiają, że forma tego elementu wyposażenia jest lekka, a to z kolei sprawia, że kabina nie przytłacza pomieszczenia.

Oczywiście kabina prysznicowa walk-in sprawdzi się też w przestronnej łazience. Może być wtedy bardzo duża i szeroka, a to dobre rozwiązanie dla osoby z niepełnosprawnością. Prysznic bez brodzika będzie też wygodny dla osób starszych – można umieścić w nim specjalny stołek lub zamontować uchwyt. Kabina walk-in zapewnia komfort każdemu – brak wysokiego brodzika czy drzwi ułatwia wchodzenie do prysznica i wychodzenie z niego.

Zastanawiasz się, co jest łatwiejsze do wyczyszczenia: tradycyjna kabina czy model walk-in? Prysznic bez brodzika ma zdecydowanie mniej zakamarków, a to przekłada się na łatwiejsze utrzymanie w czystości. Trzeba pamiętać jedynie o regularnym usuwaniu zabrudzeń z odpływu liniowego, na przykład z włosów, a od czasu do czasu przeprowadzać dokładniejsze czyszczenie po zdjęciu górnej pokrywy.

Jeśli chcesz, żeby kabina prysznicowa walk-in była jeszcze prostsza w czyszczeniu, szukaj wśród ścian wykonanych ze szkła pokrytego specjalną powłoką. Sprawia ona, że krople wody swobodnie spływają, zamiast zatrzymywać się na powierzchni, a dzięki temu nie pozostawiają osadów.

Obawiasz się chlapania wody poza strefę prysznica? Zupełnie niepotrzebnie! Prawidłowo wykonana kabina walk-in z dobrze wypoziomowaną podłogą ogranicza ryzyko wydostawania się wody poza obszar prysznica.

Niezaprzeczalną zaletą kabiny walk-in jest również trwałość. Konstrukcja składa się z niewielu elementów, a to sprawia, że właściwie nie ma co się psuć. Zwróć też uwagę na łatwość montażu – szklane ścianki mocuje się do ścian lub podłogi przy pomocy profili. Tafle są wykonywane z mocnego szkła hartowanego, dlatego cała kabina jest bezpieczna w użytkowaniu.

Zalety prysznica walk-in:

  • Pasuje do małych i przestronnych łazienek,
  • Duża kabina bez brodzika zapewnia wygodę osobom z niepełnosprawnościami,
  • Walk-in to prysznic łatwy do czyszczenia dzięki małej liczbie elementów konstrukcji,
  • Istnieją szyby ze specjalną powłoką, która zapobiega smugom i ułatwia utrzymanie kabiny w czystości,
  • Woda nie wydostaje się z kabiny, jeśli jest ona prawidłowo skonstruowana,
  • Prysznic walk-in jest trwały,
  • Montaż ścianek nie sprawia trudności – mocuje się je do ścian lub podłogi przy pomocy profili.
kabina prysznicowa walk in
Otwarta kabina doskonale zaprezentuje się w małej łazience.

prysznic walk-in
Fot. Viega - odpływ ścienny Viega Advantix, stelaż podtynkowy Prevista Dry do WC

Jakie wady ma prysznic walk-in?

Jak każde rozwiązanie również prysznic walk-in ma pewne wady. Największą jest trudność w przygotowaniu posadzki. Wybór kabiny bez brodzika trzeba przemyśleć odpowiednio wcześniej, ponieważ wymaga właściwego wypoziomowania podłogi.

Problematyczna może się też okazać niska temperatura w kabinie walk-in. Prysznic z brodzikiem jest zamykany, więc szybciej robi się w nim ciepło. Łazienka z otwartą kabiną musi być więc dobrze ogrzewana.

Otwarta kabina powoduje, że para wodna ucieka z prysznica i osiada, na przykład na meblach. Może to doprowadzić do ich zniszczenia, ale też do znacznie gorszych problemów, na przykład z pleśnią na ścianach. Wentylacja w pomieszczeniu, w którym znajduje się kabina prysznicowa walk-in, musi więc działać bez zarzutu.

Wady kabiny prysznicowej walk-in:

  • Trudność w przygotowaniu posadzki,
  • Brak zamknięcia sprawia, że temperatura w kabinie jest niska, dlatego trzeba zadbać o właściwe ogrzewanie łazienki,
  • Konieczna jest wydajna wentylacja, ponieważ para wodna szybko ucieka z otwartego prysznica.
kabina prysznicowa walk in
Fot. Radaway - kabina walk-in Modo X Black II Factory.

prysznic walk-in
Fot. Viega - Advantix Vario odpływ ścienny

Walk-in – prysznic, który pasuje do wielu aranżacji

Prysznic walk-in jest rozwiązaniem szczególnie często stosowanym w minimalistycznych wnętrzach. Składa się bowiem z niewielu elementów, a prosta, szklana ścianka podkreśla charakter aranżacji. To jednak element wyposażenia, który sprawdzi się właściwie w każdym stylu urządzania wnętrz. Dlaczego?

Prysznic bez brodzika, a z transparentną ścianką umożliwia zastosowanie we wnętrzu kabiny płytek różniących się od tych wykorzystanych w pozostałej części pomieszczenia. To szansa na ciekawe zaakcentowanie strefy natrysku.

Kabina walk-in doskonale zaprezentuje się w nowoczesnym wnętrzu, w którym rządzą proste formy mebli i stonowana kolorystyka. Całość łazienki może być wyłożona białymi płytkami, natomiast ściana, przy której znajduje się prysznic, innymi, na przykład szarymi. Dobrze sprawdzi się też łączenie gładkich kafli ze wzorzystymi, na przykład białych z imitującymi marmur.

Wnętrze kabiny prysznicowej walk-in może być wyłożone płytkami, które imitują drewno. W zależności od kolorystyki i wzoru to świetne rozwiązanie do wnętrz skandynawskich, boho, eleganckich czy industrialnych. Jeśli planujesz łazienkę w loftowym stylu, możesz zdecydować się na ściankę prysznica ozdobioną czarnymi szprosami.

Kabina prysznicowa walk-in – do jakich wnętrz pasuje?

  • Świetnie wygląda w minimalistycznej aranżacji,
  • Pasuje do nowoczesnych wnętrz,
  • Dobrze prezentuje się w eleganckich, skandynawskich i boho łazienkach,
  • Jest też doskonałym rozwiązaniem do industrialnego wnętrza, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na ścianki ozdobione czarnymi szprosami,
  • Wiele zależy od tego, jakimi płytkami wyłożysz wnętrze kabiny walk-in.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 17 listopad 2023 15:47
komentarzy /( 2 )
  • Paweł
    Paweł

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:40

    W mojej małej łazience - walk in zdział cuda. Dyskretna szyba nie rzuca się w oczy i nie przytłacza wnętrza.
  • Karolciaa
    Karolciaa

    czwartek, 21 październik 2021 10:54

    Świetna wygląda aranżacja łazienki Cersanit! Nie widziałam różowych szafek w swojej łazience, ale sądzę, że powoli mogłabym się przekonać :)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.