Wanna z parawanem w małej łazience – co musisz wiedzieć, przed zakupem? - dekoportal.pl

Wanna z parawanem w małej łazience – co musisz wiedzieć, przed zakupem?

05 Maj 2020 / Napisał  / Porady
prysznic w wannie, wanna z prysznicem i parawanem, wanna z parawanem
Wanna z parawanem umożliwia wygodne korzystanie także z opcji prysznica

W małej łazience, gdzie liczy się niemal każdy centymetr kwadratowy powierzchni, warto szukać takich aranżacyjnych rozwiązań, które pozwolą nie tylko na jej zaoszczędzenie, ale także maksymalne wykorzystanie. Mała wanna z parawanem nawannowym to jedno z takich rozwiązań. Co więcej, daje nam ono wiele możliwości wyboru materiałów, sposobów otwierania i rodzajów montażu. Jeśli chcecie mieć w domu możliwość brania zarówno długich kąpieli, jak i szybkich natrysków, mała wanna z parawanem będzie być może właśnie tym, czego szukacie. Jakie są rodzaje parawanów nawannowych? Czy do każdej wanny można dopasować taki parawan? Jak przebiega proces jego montażu? Służymy odpowiedzią.

O czym przeczytasz w artykule?

Jaka wanna do małej łazienki będzie najlepsza?

Mała łazienka z wanną doskonale spełni swoją funkcję i montaż samego prysznica (na co często decydują się właściciele niewielkich łazienek) absolutnie nie jest konieczny. Wystarczy wybrać odpowiedni model, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a jednocześnie cieszyć się możliwością kąpieli w wannie pełnej piany.

Jednym z doskonałych rozwiązań do małej łazienki jest wanna narożna. Może być ona asymetryczna lub też mieć boki tej samej długości. W sklepach znajdziemy wanny tego typu w wielu rozmiarach, na przykład 150 x 150 cm, 140 x 80 cm, 130 x 85 cm czy też 150 x 100 cm. Wybierając asymetryczną wannę narożną, należy określić, czy potrzebujemy wersję prawostronną, czy lewostronną. Warto dodać, że na rynku dostępne są również wanny narożne z siedziskiem. Do takich wanien można także zamontować parawan.

Mała wanna prostokątna z parawanem to również doskonałe, klasyczne rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. I nic dziwnego. W końcu w takiej wannie, choćby nawet nie była zbyt duża, z łatwością można się wygodnie wyciągnąć i zażywać pachnącej kąpieli. Dokupienie parawanu nawannowego sprawi, że wykorzystamy w pełni miejsce, w którym będzie stała.

Jaka wanna z parawanem w małej łazience będzie najlepsza?

  • Wanna narożna świetnie sprawdzi się w łazience, w której nie zmieści się prostokątna wanna. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w nieustawnej łazience.
  • Wanna prostokątna dostępna jest w wielu wymiarach, dzięki czemu nawet w małej łazience można się cieszyć relaksującą kąpielą w pianie (a także prysznicem, o ile zamontujemy parawan nawannowy).
wanna narożna z parawanem, wanna z parawanem do małej łazienki, łazienka z wanną z parawanem
Wanna narożna z parawanem jednoskrzydłowym sprawdzi się w małej łazience

Wanna i prysznic 2w1

Materiał, z jakiego jest wykonana wanna, nie ma wpływu na to, czy będzie można do niej przymocować parawan. Zamontujemy go zarówno do wanny akrylowej, jak i żeliwnej czy stalowej.

Co ciekawe, montaż parawanu nawannowego jest na tyle prosty, że przy odrobinie zdolności manualnych można go zamontować samodzielnie, choć producenci zalecają, by zlecić to profesjonalnej firmie. Jeśli jednak czujemy się na siłach wykonać montaż własnymi rękoma, pamiętajmy, by robić to zgodnie z załączoną instrukcją. Zwracamy też szczególną uwagę na kolejność wykonywania poszczególnych czynności.

Dodajmy tu jeszcze kilka małych wskazówek. Miejsca, w których łączą się profile kabiny i ściany łazienki uszczelniamy dokładnie silikonem. Jeśli połączenia okażą się nieszczelne, suszymy je, a następnie nakładamy silikon ponownie od strony wanny. Trzeba również pamiętać, że nie powinno się korzystać z zamontowanej kabiny przez co najmniej 24 godziny. Czekamy aż do całkowitego wyschnięcia silikonu.

Kilka wstępnych informacji na temat wanny z parawanem:

  • Parawan można zamontować do każdego rodzaju wanny: akrylowej, żeliwnej czy też stalowej.
  • Montaż parawanu zlecamy profesjonalnej firmie lub też wykonujemy samodzielnie.
  • W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej kolejności czynności (które zawiera instrukcja), o dokładnym uszczelnieniu miejsc styku pomiędzy wanną a ścianą, a także o tym, że korzystamy z parawanu dopiero po 24 godzinach od jego zamontowania.
czarny parawan na wannie, wanna z czarnym parawanem, czarny parawan
Czarny parawan nawannowy pozwoli stworzyć nowoczesny klimat łazienki

Z jakich materiałów wykonuje się parawany nawannowe?

Parawan nawannowy może nie tylko pełnić funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne, w zależności od tego, z jakiego jest wykonany materiału i jakie ma wykończenie. W sklepach znajdziemy parawany wykonane ze szkła hartowanego, z tak zwanego szkła bezpiecznego oraz z tworzywa sztucznego. Zobaczmy, jakie mają właściwości i czym się różnią.

Szkło hartowane stosowane do produkcji parawanów nawannowych wykazuje dużą odporność na zmiany temperatur (wytrzymuje nawet do 200°C!) oraz wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych. Szkło bezpieczne, mimo że delikatniejsze od szkła hartowanego, jest jak sama nazwa wskazuje wyjątkowo bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku rozbicia rozsypuje się na wiele elementów o nieostrych krawędziach.

Parawany nawannowe z tworzywa sztucznego najczęściej wykonane są z polipropylenu (a nie, jak często się sądzi, z pleksi). Materiał ten nie kruszeje z czasem i jest odporny na działanie wilgoci. Tworzywo sztuczne jest mniej odporne na działanie czynników mechanicznych niż szkło hartowane, a przy tym łatwiej je zarysować, na przykład używając do czyszczenia nieodpowiednich środków chemicznych.

Parawanny nawannowe, zarówno szklane, jak i z tworzywa sztucznego, dostępne są w różnych wykończeniach. Bardzo efektowne są parawany z matowego tworzywa sztucznego oraz z szronionego lub mrożonego szkła. Zapewniają one dodatkowo więcej intymności podczas kąpieli. Wanna ze szklanym parawanem z przezroczystą taflą doskonale sprawdzi się w nowoczesnej łazience. Warto też wiedzieć, że na rynku są dostępne parawany w kolorze grafitowym czy brązowym.

Mała wanna z parawanem w różnych wersjach:

  • Z parawanem ze szkła hartowanego, które jest odporne na uderzenia i zadrapania, a przy tym wytrzymałe na skoki temperatur,
  • Z parawanem ze szkła bezpiecznego, które w razie stłuczenia rozpada się na drobne, nieostre kawałki,
  • Z parawanem z tworzywa sztucznego, które jest lżejsze i tańsze, choć mniej odporne na uszkodzenia.
  • Z parawanem o różnych wykończeniach, na przykład z mrożonym, szronionym lub matowym szkłem.
  • Z parawanem przydymianym, z tłoczonym wzorem (na przykład smug lub kropli wody spływających po tafli) albo nadrukiem.
parawan ze szkła hartowanego, szkło hartowane na wannę, parawan nawannowy ze szkła
Wybierając na wannę parawan szklany warto zainwestować w bezpieczne szkło hartowane

Sposoby otwierania parawanów nawannowych

Mała wanna z prysznicem może być wyposażona w parawan o wahadłowym, harmonijkowym lub przesuwnym sposobie otwierania. Do niestandardowych sposobów otwierania zaliczamy między innymi przesuwanie na podwieszonych kołach.

W parawanach otwieranych wahadłowo skrzydła zamontowane są na zawiasach. Otwierają się one na zewnątrz lub do wewnątrz, a ich zakres ruchu to 90° lub 180°, o czym decyduje zamontowany mechanizm. Taki parawan nadaje się do montażu zarówno przy wannie półokrągłej, jak i prostokątnej. W przypadku takiego rozwiązania i parawan, i wannę czyści się tu bezproblemowo.

Harmonijkowy system otwierania parawanu sprawdza się w przypadku każdego rodzaju wanny, także w owalnym czy też nieregularnym kształcie. Modele o konstrukcji z obrotem ścianek o 360° pozwalają na dopasowanie nawet do najbardziej wymyślnych kształtów wanny. Parawan z systemem harmonijkowym jest szczególnie zalecany w przypadku, gdy wannę wykorzystuje się nie tylko do kąpieli, ale także do mycia zwierząt domowych czy też napełniania wiadra podczas mycia podłogi.

W parawanie przesuwnym mamy co najmniej dwie ruchome części, które tworzą szczelną zaporę przed wodą. Najlepiej zamontować go przy wannie z liniami prostymi na krawędziach (wanna wielokątna lub prostokątna). W przypadku wanien o zaokrąglonych kształtach, dopasowanie prowadnic skrzydeł parawanu byłoby utrudnione.

Parawany nawannowe mogą się otwierać na trzy różne sposoby:

  • Wahadłowo. Skrzydła parawanu zamontowane są tu na zawiasach i mogą się otwierać pod kątem 90° lub 180°.
  • Harmonijkowo. Parawan wyposażony w taki system otwierania może być wykorzystany do montażu na wannach o różnych kształtach.
  • Przesuwnie. Parawan przesuwny tworzą dwie części. Najlepiej nadaje się do montażu na wannach o prostych krawędziach.
wanna z parawanem harmonijkowym, parawan nawannowy harmonijka, parawan trójdzielny
Harmonijkowy parawan nawannowy można zamontować na wannach o różnym kształcie

Wanna z parawanem nawannowym

W przypadku wanny o standardowych wymiarach bez problemu uda nam się dobrać odpowiedni parawan. Jeśli ma ona wymiary inne niż standardowe, zabudowę parawanową należy zamówić na wymiar. Trzeba przy tym pamiętać, że czas oczekiwania na zamówiony parawan może trwać nawet około miesiąca, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Dobrze jest wziąć tę kwestię pod uwagę już na etapie projektowania łazienki. Dodajmy tu jeszcze, że standardowe wymiary elementów parawanów nawannowych mają najczęściej szerokość w przedziale od 70 do 180 cm i wysokość od 140 do 200 cm.

Ścianki parawanu wyposażone są zwykle w profile (płaskie lub zaokrąglone) wykonane z aluminium. Dostępne są one aż w kilkunastu różnych kolorach. Kabiny przytwierdza się do ścian za pomocą profili przyściennych. Z kolei parawany nawannowe bezramowe nie mają profili, ale zawiasy łączące. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie i uznaje się za bardziej estetyczne.

W łączeniach profili i tafli stosuje się gumowe uszczelki i silikon sanitarny. Kolory uszczelek dopasowuje się do kolorów profili. W skrzydłach droższych parawanów montowane są magnesy, które pozwalają na szczelniejsze zamknięcie drzwiczek.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat parawanów nawannowych?

  • Jeśli mamy wannę o standardowych wymiarach, z łatwością dostaniemy gotowy parawan w sklepie.
  • Standardowe wymiary elementów parawanów mieszczą się w przedziale od 70 do 180 cm (szerokość) i od 140 do 200 cm (wysokość).
  • W przypadku wanny o niestandardowych wymiarach trzeba zamówić parawan na wymiar.
  • Ścianki parawanu wyposażone są w aluminiowe, płaskie lub zaokrąglone profile dostępne w kilkunastu kolorach.
  • Parawany bezramowe zamiast profili mają zawiasy łączące.
  • W miejscach łączenia tafli i profili wykorzystuje się gumowe uszczelki i silikon sanitarny.
parawan na wannie, składany parawan nawannowy, wanna ze składanym parawanem
Wanna z parawanem Novellini Comby2

Wanna z prysznicem do małej łazienki, czyli na jakie szczegóły zwrócić uwagę

Planując zamontowanie w łazience wanny i prysznica 2w1, warto zapoznać się jeszcze z kilkoma informacjami dotyczącymi tego rozwiązania. Istnieje bowiem kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę już na etapie zakupu parawanu. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na przyjemne i bezproblemowe użytkowanie całego zestawu.

Na początek powiedzmy kilka słów na temat uszczelek, a ściślej: materiałów, z których są wykonane. Uszczelki z elastomerów wykazują większą trwałość od tradycyjnie stosowanego silikonu. Mają one ponadprzeciętną żywotność i charakteryzuje je wysoki wskaźnik szczelności. Co więcej, z czasem nie przebarwiają się i są wyjątkowo odporne na zabrudzenia. Wymiana takich uszczelek może nastąpić dopiero po latach użytkowania.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając parawan nawannowy? Przede wszystkim na to, czy jest on wyposażony w zawias podnoszący. Podczas otwierania będzie on chronił przed nadmiernym zużyciem i uszkodzeniami zarówno wannę, jak i zamocowane uszczelki.

Niebagatelne znaczenie w przypadku parawanu nawannowego ma także zastosowana powłoka chroniaća przed osadzaniem się brudu. Najczęściej taką tworzą polimery wypełniające mikroszczeliny. Dzięki temu ogranicza ona powstawanie nieestetycznych (i uciążiwych w sprzątaniu!) osadów. To jednak nie wszystko. Powłoki tego typu wykazują właściwości hydrofobowe, co oznacza, że ich powierzchnia odpycha wodę, minimalizując tworzenie się zacieków.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając do małej łazienki wannę z parawanem?

  • Uszczelki z elastomerów są trwalsze i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych niż tradycyjnie stosowany silikon. Nie ulegają przebarwieniom, a ich wymiana będzie konieczna po długich latach użytkowania.
  • Zamontowany w parawanie zawias podnoszący będzie chronił przed uszkodzeniem wannę i uszczelki.
  • Wybierz parawan z powłoką ograniczającą powstawanie trudnych do usunięcia osadów. Dzięki niej powierzchnia tafli wykazuje właściwości hydrofobowe, co oznacza, że odpycha wodę, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych zacieków.
wanna z prysznicem, wanna z drzwiami, wanna czy prysznic
Duravit Shower&Bath to opcja 2w1: wanna z prysznicem


Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 11 listopad 2021 13:03
komentarz /( 1 )
  • Krzysiek
    Krzysiek

    wtorek, 26 maj 2020 17:34

    Świetna sprawa z tym parawanem, polecam!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.