Wymiary umywalek łazienkowych – jaka szerokość, długość i wysokość umywalki będzie najlepsza? - dekoportal.pl

Wymiary umywalek łazienkowych – jaka szerokość, długość i wysokość umywalki będzie najlepsza?

18 Lut 2020 / Napisał  / Porady
kształty umywalek, typy umywalek, wielkość umywalek
Rozmiar, kształt i sposób montażu umywalki powinno wybierać się w zależności od wielkości pomieszczenia

Komfort korzystania z łazienki zwiększy odpowiedni rozmiar umywalki. Liczy się nie tylko jej wielkość, lecz także wysokość, na jakiej zostanie zamontowana. Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, jakie wymiary umywalek łazienkowych są najpopularniejsze. Podpowiadamy, jaki rozmiar sprawdzi się dobrze w przestronnych, a jaki w małych pomieszczeniach.

O czym przeczytasz w artykule?

Umywalka – wymiary standardowe

Na rynku znajdziesz umywalki o rozmaitych kształtach. Najpopularniejsze są prostokątne, ale występują również kwadratowe i okrągłe. Wybór kształtu zależy przede wszystkim od upodobań, a na komfort korzystania z łazienki nie ma dużego wpływu. Inaczej jest jednak z rozmiarem umywalki.

Najpopularniejsze wymiary umywalek łazienkowych to 35, 40, 45, 50, 55, 60 centymetrów szerokości. Im większa, tym więcej może mieć zastosowań. Szerszy model pozwoli Ci nie tylko wykonać czynności higieniczne, ale też uprać niewielką rzecz.

Standardowe wymiary umywalki, jeśli chodzi o głębokość, to od 25 do 56 centymetrów. Jak widzisz, istnieje mnóstwo możliwych kombinacji. Wymiary umywalki dopasuj do wielkości pomieszczenia – zbyt mały model w przestronnej łazience może być nie tylko niewygodny, lecz także wyglądać nieestetycznie. W odwrotnej sytuacji – kiedy w małym wnętrzu ustawisz zbyt dużą umywalkę – mogą wystąpić problemy z poruszaniem się lub znalezieniem miejsca na inne elementy wyposażenia.

Umywalka – wymiary standardowe:

 • Szerokość: 35, 40, 45, 50, 55, 60 centymetrów,
 • Głębokość – 25-56 centymetrów.
wymiar umywalki, głębokość umywalki, jaką umywalkę wybrać
W sklepach można znaleźć umywalki w rozmaitych rozmiarach i kształtach, na pewno znajdziesz idealną do swojej łazienki

Jaka umywalka do małej łazienki sprawdzi się najlepiej?

Mała łazienka stanowi częsty problem w mieszkaniach w bloku. Urządzenie takiej przestrzeni wymaga rezygnacji z pewnych rozwiązań na rzecz innych. Zastanawiając się, jaka umywalka do małej łazienki będzie odpowiednia, weź pod uwagę model nablatowy zamiast stojącego.

Montaż umywalki nablatowej jest dobrym rozwiązaniem ze względu na możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Miejsce pod zlewem idealnie sprawdzi się na detergenty – wystarczy, że zamontujesz tam zasłonkę. Montaż umywalki nablatowej powinien uwzględniać po pięć centymetrów wolnej przestrzeni po obydwu stronach. Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce do odstawienia szczoteczki do mycia zębów czy kosmetyków.

Jaka umywalka do małej łazienki będzie najlepsza?

 • W niewielkim pomieszczeniu lepiej sprawdzi się model nablatowy zamiast stojącego,
 • Pod blatem uzyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania,
 • Możesz zamontować zasłonkę, żeby ukryć tam detergenty.
jaką umywalkę do małej łazienki, umywalka w małej łazience, mała łazienka z umywalką
W małej łazience warto wykorzystać umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat szafki

Wysokość umywalki – jak dopasować ją do potrzeb dorosłych?

Ważne wymiary umywalki to nie tylko szerokość i głębokość, lecz także wysokość montażu. To ona znacząco wpłynie na wygodę korzystania z misy. W Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano – Montażowych można znaleźć informację, że odpowiednia wysokość umywalki to około 75-80 centymetrów od podłogi.

Dane są jednak nieco przestarzałe. Okazuje się bowiem, że społeczeństwo jest coraz wyższe, co sprawia, że właściwa wysokość umywalki to nawet około 85-95 centymetrów. Zastanawiając się nad montażem, weź pod uwagę potrzeby domowników. Jeśli z umywalki korzystać będą tylko wyjątkowo wysokie osoby, możesz zdecydować się na górną, zalecaną granicę, jednak bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie montaż na wysokości około 85 centymetrów.

 • Wymiary umywalki to nie tylko szerokość i głębokość, lecz także wysokość, która wpłynie na komfort używania misy. Do tej pory polecana była odległość 75-80 centymetrów od podłogi, ale ze względu na wciąż rosnące społeczeństwo obecnie rekomenduje się nawet 95 centymetrów.
umywalka dla dorosłych, wysokość montażu umywalki, jak wysoko dać umywalkę
Umywalkę dla osoby dorosłej powinno się zamontować na wysokości 85-95 cm

Montaż umywalki nablatowej – na jakiej wysokości?

Rozmiary umywalek nablatowych są nieco inne niż w przypadku mis wpuszczanych w blat. Ranty takich modeli są znacznie wyższe. To sprawia, że montaż umywalki nablatowej również powinien odbywać się na innej wysokości.

Pamiętaj o tym, żeby pod umywalkę nablatową wybrać znacznie niższą szafkę. Rant takiej misy ma zazwyczaj około 10-15 centymetrów, więc mebel musi być odpowiednio niższy. Dobrze sprawdzi się szafka o wysokości około 75 centymetrów. Montaż umywalki nablatowej na takim modelu sprawi, że zyskasz komfortową przestrzeń do wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

 • Wymiary umywalki nablatowej są nieco inne niż modeli wpuszczanych w blat – rant misy jest bowiem zdecydowanie wyższy. To sprawia, że musisz wybrać niższą szafkę – najlepiej sprawdzi się model o wysokości około 75 centymetrów.
jak wysoko umywalka nablatowa, na jakiej wysokości umywalka nablatowa, wysokość szafki do umywalki nablatowej
Pod umywalkę nablatową najlepsza będzie szafka o wysokości 75 cm

Wysokość umywalki a dzieci

Standardowe wymiary umywalek łazienkowych są przystosowane dla dorosłych. Co zrobić, żeby dzieciom również korzystało się z nich wygodnie? Zrezygnuj z montowania umywalki zbyt nisko. Dzieci szybko rosną, dlatego wydaje się to zupełnie zbędnym rozwiązaniem. Stosuje się je wyłącznie w żłobkach i przedszkolach, gdzie umywalki są zamontowane na wysokości 50-65 centymetrów.

Zamiast montować umywalkę zbyt nisko, zdecyduj się na udogodnienie w postaci podestu. Wybierz lekki model, żeby dziecko mogło samodzielnie go przestawiać w razie potrzeby. Zdecyduj się na podest z antypoślizgową powierzchnią – będzie znacznie bezpieczniejszy dla pociechy.

 • Wymiary umywalki dla dzieci nie powinny różnić się od dorosłych, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością wymiany misy w niedalekiej przyszłości. Zamiast montowania zlewu niżej zapewnij dziecku bezpieczny podest z antypoślizgową powierzchnią.
umywalka do przedszkola, umywalka dla dzieci, umywalka do łazienki dziecka
W łazience dla dzieci umywalka powinna być zamontowana na odpowieniej wysokości

Wymiary umywalek dla osób z niepełnosprawnościami

Jeśli Twój dom zamieszkuje osoba z niepełnosprawnością, zadbaj o jej komfort korzystania z łazienki. Zdecyduj się na model wpuszczany w blat, a przestrzeń pod nim pozostaw wolną. Dzięki temu możliwe będzie wygodne wsunięcie tam wózka. Odpowiednia będzie również wisząca umywalka.

Wymiary umywalek łazienkowych dla osób z niepełnosprawnością powinny wynosić co najmniej 60 centymetrów szerokości i 50 głębokości. Ważna jest również odpowiednia wysokość. Właściwy będzie montaż umywalki na wysokości 80 centymetrów – z takiego rozwiązania skorzystają również osoby starsze.

 • Wymiary umywalek dla osób z niepełnosprawnościami powinny umożliwiać swobodne wsunięcie wózka pod blat. Najlepsza wysokość to około 80 centymetrów, natomiast szerokość 60, a głębokość 50.
umywalka dla kaleki, umywalka dla starych osób, umywalka dla niepełnosprawnych
W łazience osoby niepełnosprawnej warto zamontować dużą umywalkę

Umywalka – wymiary to nie wszystko! Czy potrzebujesz dwóch umywalek?

Masz jedną łazienkę, a dom zamieszkuje wiele osób? Poranny chaos nie ułatwia szybkiego wyszykowania się i wyjścia z domu? Rozwiązaniem mogą być dwie umywalki.

Montaż dwóch umywalek pozwoli korzystać z łazienki dwóm osobom jednocześnie. To znacznie przyspieszy poranne mycie zębów, golenie się czy wykonywanie makijażu. Rozwiązanie sprawdzi się głównie w przestronnych łazienkach, ponieważ każda z umywalek zajmie 60 centymetrów, a należy jeszcze doliczyć przestrzeń wokół nich.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na montaż dwóch umywalek, zdecyduj się na jedną większą, ale z dwiema bateriami. Takie rozwiązanie również usprawni szykowanie się do wyjścia o poranku. Będzie też znacznie tańsze, bo zakup drugiej misy nie będzie konieczny.

 • Jeśli masz jedną łazienkę, do której każdego ranka tworzy się kolejka, zdecyduj się na montaż dwóch umywalek. Możesz również postawić na jedną, większą misę, ale z dwiema bateriami, które również pozwolą Ci rozwiązać problem chaosu o poranku.
umywalka podwójna w łazience, łazienka z 2 umywalkami zalety, zalety umywalki podwójnej
W dużej łazience, z której korzysta kilka osób można zamontować 2 umywalki lub wybrać na umywalkę podwójną

Wymiary umywalek idealne do niewielkiej toalety

Masz oddzielną toaletę i łazienkę? Potrzebujesz więc dodatkowej umywalki, którą zamontujesz w WC. Misa posłuży jedynie do mycia rąk, więc nie musi być zbyt duża.

Do toalety możesz wybrać umywalkę wolnostojącą. Dzięki niej czyszczenie podłogi będzie znacznie prostsze. Odpowiednie rozmiary umywalek do toalety to około 30 szerokości i 25 głębokości. Zamiast wolnostojącego modelu możesz również zdecydować się na misę podwieszaną, na przykład narożną, dzięki której jeszcze lepiej wykorzystasz przestrzeń.

 • Jeśli masz oddzielną toaletę, w niej także zamontuj umywalkę, na przykład narożną. Misa służąca tylko do mycia rąk nie musi być duża – wystarczy model o szerokości 30 centymetrów i głębokości 25.
umywalka w wc, toaleta z umywalką, mała umywalka do wc
W małym WC oddzielonym od łazienki wystarczy umywalka o szerokości 30 cm


Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 18 luty 2020 14:24
komentarz /( 1 )
 • Ola
  Ola

  wtorek, 31 marzec 2020 07:47

  Czwarte zdjęcie od góry WOOW! Piękna aranżacja.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.