Styl etno – to musisz o nim wiedzieć! Zobacz etno inspiracje - dekoportal.pl

Styl etno – to musisz o nim wiedzieć! Zobacz etno inspiracje

21 Lis 2023 / Napisał  / Pozostałe
wnętrza w stylu etno
Do popularyzacji stylu etnicznego przyczyniła się naturalna ciekawość świata.

Styl etno we wnętrzach naszych mieszkań pojawia się coraz częściej. Jest nieco ekstrawagancki, intrygujący i pozwala stworzyć aranżacje o niepowtarzalnej wymowie. Do popularyzacji stylu etnicznego przyczyniła się naturalna ciekawość świata, coraz częstsze wyprawy do egzotycznych miejsc i fascynacja odmiennością innych kultur. Sprawdź, czym wyróżnia się ta koncepcja wnętrzarska.

O czym przeczytasz w artykule?

Styl etniczny – udomowiona egzotyka

Zwiedzając różne zakątki świata, kupujemy zachwycające pamiątki i egzotyczne bibeloty. Jednak nierzadko jest tak, że te gadżety nijak nie pasują do wystroju domu i lądują na dnie szuflady lub… na śmietniku. Tymczasem możesz dzięki nim stworzyć styl etniczny.

Czym właściwie jest styl etno? Inspiracje czerpie z dorobku jakiejś grupy ludzi, np. plemienia lub mieszkańców danego obszaru. Według słownika języka polskiego wyraz „etno” wskazuje na związek znaczeniowy z ludem, narodem albo określoną grupą społeczną.

Styl etno bazuje jednak nie tylko na kulturze i sztuce ludowej, lecz także na bliskości z przyrodą. Chętnie sięga po intensywne, a nawet krzykliwe kolory, motywy roślinne i zwierzęce, a także naturalne materiały. Prym wiedzie surowe drewno, wiklinowe plecionki, len, juta, konopie i bawełna.

Etno – styl blisko ludzi i natury

  • Wnętrza etno to połączenie natury z dorobkiem człowieka.
  • Dominują motywy roślinne i zwierzęce.
  • Główną rolę często odgrywają intensywne, nasycone kolory.
  • Prym wiodą naturalne materiały, takie jak len, juta, rattan, drewno.
polskie etno
Chętnie sięga po intensywne, a nawet krzykliwe kolory, motywy roślinne i zwierzęce, a także naturalne materiały.

Jakie są wnętrza w stylu etno?

Właściwie każdy element wyposażenia może być etno. Styl ten wykorzystuje nie tylko typowe dla jakiejś kultury przedmioty i wzory, lecz także najczęściej stosowane kolory i materiały, takie jak rodzaj drewna.

Wnętrza w stylu etno opierają się na oryginalnych dodatkach. Pierwsze skrzypce grają dekoracje, np. egzotyczne ozdoby, czy tekstylia z motywem roślinnym, zwierzęcym lub we wzory etno. Cała reszta – poczynając od kolorów ścian, a kończąc na wykończeniu mebli – ma być nienachalnym tłem.

Po wprowadzeniu stylu etno, wnętrza nabierają tajemniczego orientalnego charakteru. Wzbudzają ciekawość i intrygują. Dlatego też przygotuj się na pytania gości: co oznaczają poszczególne motywy i wzory etno, skąd pochodzą eksponaty i jaka jest ich historia.

Jakie cechy mają wnętrza etno?

  • Wykorzystują przedmioty, wzory i materiały typowe dla konkretnej kultury.
  • Bazują na oryginalnych, wyrazistych dodatkach.
  • Najważniejsze są dekoracje, np. wzorzyste tekstylia lub ozdoby ścienne.
  • Ściany i wyposażenie mają być tłem dla oryginalnych motywów etnicznych.
wzory etno
Urządzając wnętrza w stylu etno możesz skupić się wyłącznie na dodatkach lub pójść na całość.

Jak urządzić etno salon?

Urządzając wnętrza w stylu etno możesz skupić się wyłącznie na dodatkach lub pójść na całość. W tym drugim przypadku zacznij od podstaw, czyli od podłogi. Wybierz egzotyczny rodzaj drewna z wyraźnie podkreślonymi sękami, wielobarwną mozaikę albo wzorzysty dywan.

Szalenie istotną funkcję pełnią ściany, które mają pomóc wyeksponować dekoracje etno. Salon możesz pomalować na neutralną biel, albo wybrać kolory ziemi, czyli beże, żółcienie, szarości lub delikatne odcienie zieleni.

Alternatywnym sposobem, który pozwoli bardzo wyraźnie podkreślić styl etno jest ściana pokryta barwną makatą albo tapetą we wzory etno, z wyszukaną mandalą lub tropikalnymi roślinami. W tym przypadku uważaj, żeby nie przesadzić z innymi dodatkami.

Do wnętrza etno doskonale będą pasować drewniane meble, np. stół z nieregularnym i pełnym sęków blatem albo stoliki z ociosanych pni drzew. Świetnym uzupełnieniem będą rattanowe fotele, wyplatana huśtawka lub wzorzysty hamak oraz lniane, i jutowe tekstylia.

Styl etniczny w salonie:

  • Styl etno można wprowadzić jako wyraziste dekoracje lub jako podstawę aranżacji.
  • Odpowiednio dobrana podłoga podkreśli styl etno w mieszkaniu.
  • Neutralne kolory ścian pozwolą lepiej wyeksponować styl etniczny dekoracji i dodatków.
  • Wnętrza etno warto uzupełnić meblami z surowego, grubo ciosanego drewna.
styl etniczny
Neutralne kolory ścian pozwolą lepiej wyeksponować styl etniczny dekoracji i dodatków. 

Etno: inspiracje masz pod ręką

Co właściwie może być elementem aranżacji etno? Styl ten lubuje się w ręcznie wykonanych i zdobionych przedmiotach. I dlatego jest to jedna z prostszych do wprowadzenia koncepcji wnętrzarskich. Chcąc jednak uzyskać naprawdę wyjątkowy efekt, lepiej zrezygnować z tanich podróbek.

Jeśli dobrze się rozejrzysz, bez trudu znajdziesz w swoim otoczeniu coś, co ma korzenie etno. Inspiracje mogą dostarczyć chociażby kwiatowe chusty lub dziergane na szydełku serwetki z babcinej szafy. Jeśli wolisz bardziej egzotyczne dekoracje, niż polskie etno, polecamy targi staroci i secondhandy. To prawdziwe skarbnice, jeśli chodzi o styl etno.

Etno – styl w zasięgu ręki

  • Ręcznie wykonane i zdobione przedmioty to podstawowe elementy dla wnętrza w stylu etno.
  • Styl etno kładzie nacisk na jakość i oryginalność – zrezygnuj z tanich podróbek!
  • Kwiatowe chusty i koronkowe serwety z babcinej szafy to doskonały punkt wyjścia, jeśli chcesz mieć styl etno we wnętrzach mieszkania.
etno inspiracje
Pierwsze skrzypce grają dekoracje, np. egzotyczne ozdoby, czy tekstylia z motywem roślinnym, zwierzęcym lub we wzory etno.

Nasze polskie etno

Styl etniczny to dorobek nie tylko odległych krain i plemion. Wbrew pozorom po etno inspiracje wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata! Nasze rodzime, polskie etno jest równie zachwycające jak to, z dalekich zakątków świata. Ma natomiast jedną ogromną zaletę – jest znacznie łatwiej dostępne.

Polski styl etno postrzegany jest bardziej jako ludowy, niż egzotyczny. I nic dziwnego – przecież znamy te krakowskie, łemkowskie, zalipiańskie i kurpiowskie motywy od zawsze! Są tak bardzo „nasze” i swojskie, a jednak to również wzory etno.

Swojskie polskie etno

  • Nasza polska sztuka ludowa to nic innego, jak styl etniczny.
  • Polskie etno to produkty rękodzielnicze wykonane w poszczególnych zakątkach kraju.
  • Motywy łemkowskie, krakowskie czy kurpiowskie to właśnie polskie wzory etno.
  • Lokalne etno jest łatwiej dostępne i tańsze, niż egzotyczne ozdoby z dalekich krajów.
etno salon
Jeśli dobrze się rozejrzysz, bez trudu znajdziesz w swoim otoczeniu coś, co ma korzenie etno.

To nie skansen! To styl etno!

Gdy wprowadzasz styl etno we wnętrzach, nie masz właściwie żadnych ograniczeń. Wszystko, co nawiązuje do kultury określonego kręgu społecznego możesz wykorzystać jako etno inspiracje. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to umiar.

Granica pomiędzy ekstrawagancją a kiczem jest bardzo cienka w przypadku stylu etno. Wnętrza zaaranżowane w tej konwencji nie mogą być przeładowane, żeby nie przywodziły na myśl muzeum etnograficznego albo skansenu. Zdecydowanie odradzamy też łączenie motywów wywodzących się z kilku różnych kultur.

Świetnie natomiast prezentować się będzie zestawienie nowoczesności z etno. Salon łączący metal, szkło i minimalistyczne meble z wyrazistymi dodatkami etnicznymi to kwintesencja oryginalności i dobrego smaku.

  • Gustowne wnętrza etno to aranżacje zaprojektowane z umiarem. Podstawą jest trzymanie się motywów z jednego kręgu kulturowego. Trzeba też pamiętać, żeby nie przesadzić z elementami etno.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany środa, 07 luty 2024 16:51
komentarz /( 1 )
  • MElisa
    MElisa

    piątek, 12 kwiecień 2024 12:17

    w końcu coś nowego! nie tylko skandi i skandi

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.