Styl japandi – co to jest? Poznaj 6 najważniejszych cech! - dekoportal.pl

Styl japandi – co to jest? Poznaj 6 najważniejszych cech!

21 Cze 2021 / Napisał  / Style aranżacji wnętrz
 japandi
Styl japandi czerpie z minimalizmu, dlatego meble powinny być oszczędne w formie.

Minimalistyczny, przemyślany i komfortowy dla domowników – właśnie taki jest styl japandi. Ciekawe połączenie stylu japońskiego ze skandynawskim cieszy się dużym zainteresowaniem. Zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Podpowiadamy!

O czym przeczytasz w artykule?

Styl japoński i scandi – co je łączy, a co dzieli?

Styl japoński jest bardzo przemyślany i oszczędny w formie. Nie ma w nim miejsca na bibeloty, a ważnym elementem aranżacji jest duża ilość światła. Minimalistyczny styl pozwala się wyciszyć – wpływa na to brak efektu zagracenia niepotrzebnymi rzeczami. W japońskich wnętrzach królują naturalne materiały, co łączy ten styl ze skandynawskim. W nim także ważną rolę odgrywa drewno.

Styl scandi sprawia, że wnętrze jest jaśniejsze. W japońskich aranżacjach często wykorzystuje się bowiem ciemniejsze drewno. Wkomponowanie elementów scandi w japoński wystrój nadaje mu przytulny charakter. Styl skandynawski z japońskim są podobne pod względem zamiłowania do porządku.

Co łączy i dzieli styl japoński ze skandynawskim?

  • Styl japoński i scandi łączy zamiłowanie do drewna oraz porządku.
  • W skandynawskich wnętrzach wykorzystywane jest jaśniejsze drewno niż w japońskich.
  • Japoński styl czerpie wiele z minimalizmu i nie ma w nim miejsca na dużą liczbę bibelotów.
  • Skandynawskie wnętrza chętniej niż japońskie ozdabia się dodatkami.
 styl japandi
Na ścianie w roli dekoracji sprawdzi się panel ścienny z drewnianych lameli.

Kilka charakterystycznych cech stylu japandi

Styl japandi to przede wszystkim zamiłowanie do minimalizmu. Zrezygnuj więc z przedmiotów, które nie są Ci potrzebne, a tylko zajmują miejsce. Niech widoczne pozostaną praktyczne rzeczy, ewentualnie dekoracje mające dla Ciebie szczególne znaczenie – mogą to być fotografie.

Zwróć uwagę na naturalne światło. Zadbaj o to już na etapie projektowania domu. Promieni słonecznych powinno wpadać do wnętrza możliwie dużo, dlatego najlepiej sprawdzą się wielkoformatowe okna pozbawione szprosów. Najlepiej, jeśli przeszklenia nie będą w ciągu dnia osłonięte grubymi zasłonami.

Japandi – choć jest połączeniem stylu pochodzącego z północnej Europy oraz sposobu urządzania wnętrz Kraju Kwitnącej Wiśni – czerpie jeszcze z minimalizmu. To właśnie z niego pochodzą geometryczne formy i proste bryły mebli. Styl czerpie też inspiracje z Wabi-Sabi – to trend wykorzystujący surową estetykę i doceniający to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się nieidealne.

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

  • Urządzając przestrzeń w stylu japandi, trzeba zrezygnować z niepotrzebnych przedmiotów, które wyłącznie zagracają przestrzeń.
  • Na wierzchu powinny znaleźć się rzeczy, które pełnią w domu jakąś funkcję.
  • Zadbaj o to, żeby wnętrze było świetnie oświetlone – zwróć na to uwagę już, kiedy wybierasz projekt domu.
  • Kiedy szukasz mebli, skoncentruj się na tych minimalistycznych.
  • Zwróć uwagę na trend Wabi-Sabi, który wyróżnia się surową estetyką.
 styl japandi
Centralnym miejscem w pomieszczeniu powinna być kanapa.

Styl japandi – co na ściany i podłogi?

Kiedy wybierasz materiały wykończeniowe do wnętrza w stylu japandi, zwróć uwagę na kolorystykę. Skoncentruj się na stonowanej palecie barw. Beż, szarość, biel – to główne kolory, które warto wykorzystać. Na ścianach najlepiej sprawdzi się biała farba. Zwróć też uwagę na drzwi. Do wnętrza urządzonego w stylu japandi pasują bezprzylgowe, białe skrzydła – stworzoną one ze ścianą jednolitą powierzchnię.

Możesz zastosować również białą podłogę – zwiększysz w ten sposób efekt rozświetlenia wnętrza. Na podłodze sprawdzi się przede wszystkim drewno – szczególnie jasne. Drewniane deski mogą być ułożone w jodełkę. Naturalny surowiec może się również pojawić jako ozdoba sufitu – wystarczy, że ozdobisz go belkami. Materiał sprawdzi się jako dekoracja ściany – zastosuj na niej panel ścienny z drewnianych lameli.

Co zastosować na ścianach i podłogach we wnętrzu japandi?

  • Wybieraj ze stonowanej palety barw.
  • Na ścianie wykorzystaj białą farbę.
  • Białe mogą być również drzwi – najlepsze będzie skrzydło bezprzylgowe, które prezentuje się minimalistycznie.
  • Zdecyduj się na jasną, drewnianą podłogę, na przykład ułożoną w jodełkę.
  • Drewno możesz też wykorzystać do ozdobienia sufitu przy pomocy belek.
  • Na ścianie w roli dekoracji sprawdzi się panel ścienny z drewnianych lameli.
 japandi
W kuchni zastosuj jednolitą, pozbawioną frontów zabudowę, w której ukryte będą sprzęty.

Japandi – jakie meble pasują do tego stylu?

Styl japandi czerpie z minimalizmu, dlatego meble powinny być oszczędne w formie. Zrezygnuj z bogato zdobionych elementów wyposażenia. Wnętrze urządzone w stylu japandi to nie miejsce na gięte nóżki czy wzorzyste fronty, jednak w aranżacjach pojawiają się oprócz prostych, geometrycznych brył również obłe kształty.

Wybieraj gładkie fronty – mogą być zupełnie pozbawione uchwytów lub mieć oszczędne w formie rączki. Do wnętrza w stylu japandi dopasuj meble w kolorze drewna lub bieli. Zwróć też uwagę na siedziska – warto wybierać spośród niskich elementów wyposażenia. W przestronnym salonie oprócz kanapy przyda się szezlong. Szukaj wśród mebli, których tapicerka jest gładka – zrezygnuj z dekoracyjnych przeszyć i pikowań na obiciach.

Jakie meble pasują do stylu japandi?

  • Meble powinny być oszczędne w formie.
  • Zrezygnuj z giętych nóżek i wzorzystych frontów.
  • Możesz jednak zastosować kilka elementów o obłych kształtach.
  • Wybieraj gładkie fronty.
  • Najlepiej sprawdzą się meble w odcieniu drewna lub bieli.
  • Wybieraj niskie siedziska, których tapicerka jest pozbawiona pikowań i przeszyć.
 japandi
Styl japoński i scandi łączy zamiłowanie do drewna oraz porządku.

Dekoracje – czy jest na nie miejsce we wnętrzu japandi?

Jak już wiesz, wnętrza w stylu japandi są dekorowane w oszczędny sposób. Nie oznacza to jednak, że z ozdób musisz zupełnie rezygnować. Kilka dobrze dopasowanych elementów urozmaici aranżację i sprawi, że nie będzie ona aż tak surowa.

Wnętrze w stylu japandi możesz ozdobić roślinami. Doskonale sprawdzi się drzewko bonsai. Odpowiednia będzie jasna trawa pampasowa umieszczona w wazonie, na przykład beżowym. Możesz wykorzystać samodzielnie zebrane gałązki. Wystarczy, że umieścisz je w wazonie – doskonale sprawdzi się model w kolorze aptecznej butelki.

Aranżację japandi możesz wzbogacić sztuką kintsugi. To przedmioty wykonywane przy pomocy techniki naprawiania złotem. W ten sposób odnawiane są porcelanowe naczynia. Talerz naprawiony techniką kintsugi możesz wyeksponować przy pomocy specjalnego stojaka.

We wnętrzu urządzonym w stylu japandi znajdzie się miejsce na aromatyczne dekoracje. Warte uwagi są nie tylko świece, lecz także patyczki zapachowe. Wybieraj te, które są w zestawie z butelką w brązowym kolorze, pozbawioną papierowej etykiety.

Dość surowe wnętrze japandi możesz urozmaicić dekoracjami ściennymi. Wnętrze urozmaicą obrazy zamknięte w wąskich, czarnych ramkach. Szukaj wśród minimalistycznych grafik – idealne będą te, które wyglądają niczym szkic.

Jakie ozdoby sprawdzą się we wnętrzu w stylu japandi?

  • Wykorzystaj rośliny, na przykład drzewko bonsai.
  • Sprawdzą się gałązki umieszczone w wazonie w brązowym kolorze.
  • W roli dekoracji możesz zastosować talerz naprawiony techniką kintsugi.
  • Zastosuj też aromatyczne ozdoby, na przykład patyczki zapachowe.
  • Zdecyduj się na udekorowanie ściany – doskonale sprawdzi się minimalistyczna grafika wyglądają niczym szkic.
 japandi
Na wierzchu powinny znaleźć się rzeczy, które pełnią w domu jakąś funkcję.

Jak urządzić salon z kuchnią w stylu japandi?

Centralnym miejscem w pomieszczeniu powinna być kanapa. Wybieraj spośród tych w jasnych kolorach – dobrze sprawdzi się szare lub beżowe obicie. Siedzisko powinno być niskie, może mieć cienkie, drewniane nogi. Dobierz również fotel – może być w takim samym stylu jak sofa lub wyróżniać się innym materiałem wykonania. Zwróć uwagę na rattanowe siedziska. W strefie relaksu musi znaleźć się stolik – najlepsza będzie drewniana ława.

Zwróć szczególną uwagę na oświetlenie, które będzie pełniło funkcję praktycznej dekoracji. Wybieraj spośród lamp, których klosz jest pleciony. Plecionki sprawdzą się jeszcze w innym miejscu. Możesz ustawić tuż przy strefie relaksu pleciony kosz – znajdzie się w nim miejsce na koce. Tę samą stylistykę wykorzystaj, dekorując balkon, który stanie się przedłużeniem salonu. Zastosuj na nim rattanowe elementy oraz bambusową latarenkę.

Kiedy urządzasz kuchnię w stylu japandi, staraj się zaplanować ją w taki sposób, żeby utrzymanie porządku było jak najprostsze. Zrezygnuj z przeszklonej zabudowy. Zamiast niej zastosuj pełne fronty zarówno na stojących, jak i wiszących szafkach. Wybieraj meble pozbawione uchwytów.

Zdecyduj się na ukrycie urządzeń w zabudowie – dzięki temu uzyskasz jednolitą powierzchnię. W kuchni sprawdzą się materiały takie jak drewno i kamień – naturalne surowce sprawią, że wnętrze nie będzie zbyt chłodne, a zyska nieco przytulnego charakteru.

Jak zaaranżować salon z kuchnią w stylu japandi?

  • Zdecyduj się na jasną, niską kanapę.
  • Dobierz do niej fotel, na przykład rattanowy.
  • Wybierz drewnianą ławę.
  • Szukaj wśród lamp, które mają pleciony abażur.
  • W kuchni zastosuj jednolitą, pozbawioną frontów zabudowę, w której ukryte będą sprzęty.
  • Wszystkie szafki powinny mieć pełne fronty – zrezygnuj z przeszkleń, które utrudniają utrzymanie porządku.
  • Wykorzystaj we wnętrzu drewno i kamień – naturalne surowce dodadzą aranżacji nieco ciepła.
 japandi
Zadbaj o to, żeby przestrzeń była jasna.

Sypialnia japandi – jak ją zaaranżować?

Sypialnia w stylu japandi jest minimalistyczna. Pierwszoplanowym elementem aranżacji jest łóżko – powinno być dość niskie, najlepiej drewniane. Zrezygnuj z kolorowej pościeli – poszewka w grochy zupełnie się tutaj nie sprawdzi. Wybierz naturalne materiały. Lniana pościel doskonale pasuje do wnętrza, a poza tym jest komfortowa w użytkowaniu.

Zrezygnuj ze zbędnych elementów aranżacji. Zadbaj o to, żeby przestrzeń była jasna. Zdecyduj się na szafki nocne wykonane z drewna oraz rattanu – w ten sposób przełamiesz dość surową przestrzeń i dodasz jej nieco przytulnego charakteru.

Jak urządzić sypialnię w stylu japandi?

  • Zdecyduj się na niskie, drewniane łóżko.
  • Zrezygnuj z kolorowej pościeli na rzecz naturalnej, na przykład lnianej.
  • Stosuj jasne kolory.
  • Wybierz szafki nocne wykonane z drewna i rattanu – ocieplą nieco przestrzeń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 15:09
komentarz /( 1 )
  • Oranżeria
    Oranżeria

    czwartek, 09 czerwiec 2022 10:13

    mój styl. Kocham takie wnętrza, czyste, jasne, ale i przytulne. Marzę o takiej sypialni.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.