Styl vintage z sentymentem w tle – zobacz najpiękniejsze pokoje vintage!
Wielki jak skrzynia telewizor, taki bez pilota i z czarno–białym obrazem. Skrzypiący fotel, po którym skakaliśmy jako dzieci. Niedziałający już gramofon. Ślubne filiżanki rodziców. Patrzysz na to i myślisz: starocie, które trzeba wreszcie wyrzucić. A jednak nie wyrzucasz, bo to przecież wspomnienia beztroskich lat dzieciństwa, kiedy wszystko było proste i takie możliwe. Masz tak? W takim razie sprawdź, czym jest styl vintage! Może się okazać, że wykorzystasz te podniszczone rupiecie i przemienisz swój dom w sentymentalną, ale gustowną aranżację, która zachwyci każdego.
O czym przeczytasz w artykule?
- Styl vintage – co to jest i czym zachwyca?
- Styl vintage – wnętrza pełne wspomnień
- Co wyróżnia styl vintage? Meble z odzysku!
Styl vintage – co to jest i czym zachwyca?
W świecie wnętrzarskich nowinek od jakiegoś czasu sporą popularnością cieszy się styl vintage. Co to jest? „Vintage” to pojęcie nawiązujące do enologii (czyli nauki o winie), które może oznaczać winobranie lub szlachetny, szczególnie dobry rocznik wina. Bazując więc na winiarskiej nomenklaturze, można powiedzieć, że najlepsze wino jest jak styl vintage. Co to znaczy? Im starsze, tym bardziej cenione przez koneserów!
W przypadku wina, czas podkreśla barwne refleksy, intensyfikuje bukiet aromatów i wydobywa głębię smaków. W odniesieniu do stylu vintage, mijający czas i historia związana z przedmiotami użytkowymi decydują o ich wartości. Nie chodzi tu jednak o względy finansowe. Przeciwnie: im taniej, tym lepiej! Na pierwszym planie stawia się wartość estetyczną i sentymentalną.
Wiesz zatem, czym w teorii jest styl vintage. Co to znaczy jednak w praktyce? Analizując różne style wnętrz, vintage możesz łatwo pomylić ze stylem retro. To dość podobne konwencje, ale istnieje szczegół, dzięki któremu bez trudu rozpoznasz styl vintage. Co to jest? To autentyczność!
W przeciwieństwie do stylu retro, który nowe produkty wzoruje na tych sprzed lat, vintage na nowo wydobywa piękno starych (ale nie antycznych!) przedmiotów. Istotne jest, że styl vintage wnętrza jedynie uzupełnia charakterystycznymi produktami. Sekret polega na odważnym, ale i wyważonym połączeniu gustownych staroci z ultranowoczesnym wyposażeniem.
Styl vintage: co to znaczy i jak go rozpoznać?
- Style wnętrz vintage i retro mogą wydawać się podobne.
- Styl vintage daje nowe życie starym przedmiotom znalezionym na strychu, czy na targu staroci, a styl retro tworzy nowe produkty na wzór starych.
- Aby stworzyć styl vintage, wnętrza uzupełnij stylowymi przedmiotami, które będą tylko efektownym dodatkiem do nowoczesnego wyposażenia.
Styl vintage – wnętrza pełne wspomnień
Styl vintage nawiązuje do minionych czasów. W Polsce okresem, z którego najchętniej czerpią zwolennicy tej koncepcji wnętrzarskiej, są lata 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ówczesna stylistyka charakteryzuje się m. in. zaokrąglonymi kształtami dużych przedmiotów (pozbawione kantów telewizory i lodówki), bogatym zdobnictwem, czy mnogością niezbyt przydatnych bibelotów.
Wnętrza vintage nie będą więc odpowiednie dla osób ceniących minimalizm. To zdecydowanie propozycja dla fanów niebanalnych zestawień sprzętów użytkowych z ozdobnymi detalami. Właśnie te nieoczywiste połączenia przedmiotów, kształtów i barw wyróżniają styl vintage. Dom utrzymany w tej konwencji będzie zatem wypełniony po brzegi, ale wyłącznie przedmiotami, które mają w sobie to coś.
O czym pamiętać, gdy wprowadzamy styl vintage? Pokój w stylu retro powinien czerpać z bogactwa przeszłości, ale nie bazować na nim. Ogranicz się więc do efektownych dodatków, bo to one najmocniej definiują styl vintage. Salon z nowoczesnymi meblami uzupełnij na przykład charakterystycznym fotelem, stolikiem kawowym i stylowymi ramkami na zdjęcia.
Pamiętaj także, że to, co niegdyś było uznawane za zło konieczne, jest dziś szczególnie cenione przez styl vintage. Dom babci, strych rodziców, czy salon cioci, mogą się okazać niewyczerpanym źródłem inspiracji. Dla nich lśniąca meblościanka z pawlaczami, wielkie fotele ze sprężynami i kwieciste zastawy stołowe były jedynymi dostępnymi sprzętami. Natomiast dla każdego, komu marzą się wnętrza vintage, są to najcenniejsze skarby.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wyposażenie sprzed lat nie wystarczy, żeby w całości ukazać, czym jest styl vintage. Pokój w stylu retro to wnętrze pełne historii i wspomnień. Żeby zatem stworzyć styl vintage, salon musi coś opowiadać. Świetnie nadadzą się więc wszelkie stare zdjęcia w kolorze sepii, albo nadgryziony zębem czasu ulubiony pled babci.
Vintage: styl, który opowiada o przeszłości
- Wnętrza vintage to propozycja dla zwolenników niebanalnych zestawień i oryginalnych przedmiotów z duszą.
- Wyposażenie sprzed lat to za mało, żeby ukazać, czym jest styl vintage – dom w tej konwencji powinien być jak dobre wspomnienie minionych lat.
- Efektowne dodatki definiują styl vintage: salon z nowoczesnymi meblami uzupełnij na przykład stylowym fotelem lub ozdób zdjęciami, czy plakatami w sepii.
Co wyróżnia styl vintage? Meble z odzysku!
Zwolennicy stylu vintage często podkreślają, że sięgają po niedoceniane skarby przeszłości, ponieważ są to przedmioty z duszą, w przeciwieństwie do współczesnych sprzętów, produkowanych masowo i dostępnych od ręki. To z pewnością prawda, ale można przypuszczać, że niecała. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest też fakt, że wnętrze vintage można stworzyć dość łatwo i niedużym kosztem.
Nie da się ukryć, że sporo sprzętów w domach naszych rodziców, cioć i babć jest vintage. Styl tych pomieszczeń stworzył się mimochodem i pewnie w większości przypadków nie był wyborem mieszkańców. Jest za to niemal niewyczerpanym magazynem dla wszystkich, którym marzą się pokoje vintage.
Aby wprowadzić do swojego domu styl vintage, meble możesz wyszperać na strychach, w piwnicach, czy na pchlich targach. Alo możesz też wykazać się kreatywnością i zrobić je z czegoś zupełnie nieprawdopodobnego. Co powiesz na niebanalną szafkę nocną ze starego telewizora? A może wielki pawlacz przekształcisz w oryginalny stolik kawowy?
Biorąc pod uwagę upodobanie do historii, jakim charakteryzuje się styl vintage, meble i bibeloty również powinny coś opowiadać. Wnętrze vintage ma być pełne wspomnień. Wykorzystaj więc wszystko, wokół czego możesz stworzyć swoistą legendę. Mogą to być trzeszczące krzesła, które samodzielnie polakierujesz, albo fotel, którego przetarcia podkreślisz obszywając je nicią w kontrastowym kolorze.
Oprócz odnalezionych na strychach mebli vintage, styl ten lubuje się też w efektownych detalach, które niekoniecznie muszą być użyteczne. Pokoje vintage możesz więc ozdobić niedziałającym telefonem z kilometrowym kablem, niesprawnym gramofonem lub wielkim aparatem fotograficznym. Na ścianie stwórz kolaż z płyt winylowych, a poobijane kubki z Bolesławca wykorzystaj jako osłonki na doniczki.
Styl vintage: z odzysku, z pomysłem, z historią
- Wnętrza vintage można wykreować niedużym kosztem sięgając po meble i sprzęty z odzysku.
- Aby stworzyć opowiadające historię wnętrze vintage wykorzystaj wszystko, co można osnuć legendą.
- Styl vintage lubi efektowne, choć niekoniecznie użyteczne, detale (np. stare sprzęty grające, popękane naczynia).
piątek, 27 styczeń 2023 09:17