Brak miejsca na łóżeczko w sypialni? Wystarczy jeden ruch - dekoportal.pl

Brak miejsca na łóżeczko w sypialni?

Wystarczy jeden ruch
04 Kwi 2024 / Napisał  / Porady
brak miejsca na łóżeczko w sypialni
Pierwszym krokiem, który powinniście poczynić, jest dokładne zmierzenie sypialni i określenie, jaką ilością miejsca dysponujecie.

Na wczesnym etapie życia dziecka wielu rodziców nie wyobraża sobie, aby niemowlę spędzało noce i większą część dnia w osobnym pokoiku. Jeżeli chcesz mieć malucha stale na oku, zwłaszcza w godzinach nocnych, wydzielenie kącika z łóżeczkiem i przewijakiem wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Niestety, dobudowanie pokoju do domu zazwyczaj nie wchodzi w grę, a nie wszystkie sypialnie są na tyle duże, aby zaaranżować w pełni wyposażoną przestrzeń dla malucha. Sprawdź, w jaki sposób pogodzić funkcjonalność i wygodę w przypadku zaistnienia ograniczeń przestrzennych.

Z tego artykułu dowiesz się:

Brak miejsca na łóżeczko w sypialni — wskazówki

Pierwszym krokiem, który powinniście poczynić, jest dokładne zmierzenie sypialni i określenie, jaką ilością miejsca dysponujecie. Weźcie pod uwagę wolną przestrzeń wokół łóżka i zastanówcie się, czy możecie przenieść część mebli do innych pomieszczeń lub tymczasowo przechować w schowku czy piwnicy. Przykładowo, stojące lustro czy kwietnik zajmują sporo miejsca, a nie są przy tym niezbędnymi elementami wyposażenia sypialni. Taka „czystka” sprawdzi się, gdy zastanawiasz się, jak wydzielić pokój dziecka w kawalerce czy bardzo małej alkowie.

Jeżeli chodzi o sam kącik dla niemowlaka, najlepiej urządzić go między łóżkiem a ścianą bądź we wnęce. Pod żadnym pozorem nie umieszczajcie łóżeczka pod oknem lub przy kaloryferze — to mało bezpieczne rozwiązanie. Sama konstrukcja powinna być kompaktowa i wykonana w taki sposób, abyście mieli pełną swobodę w obserwowaniu dziecka z każdej strony. Dużą popularnością wśród rodziców cieszą się ażurowe łóżeczka, przez które dobrze widać niemowlę.

Brak miejsca na łóżeczko w sypialni — jak wydobyć potencjał przestrzeni?

 • Jeżeli chcecie zorganizować kącik dla niemowlaka w sypialni, pozbądźcie wszystkich zbędnych elementów wyposażenia, takich jak kwietniki czy lustro stojące.
 • Łóżko dziecięce nie powinno być ustawione w okolicach okna lub kaloryfera.
 • Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są łóżeczka wykonane z ażurowego materiału, który daje możliwość ciągłej obserwacji malucha.
kącik dla niemowlaka
Łóżko dziecięce nie powinno być ustawione w okolicach okna lub kaloryfera.

Kącik dla niemowlaka — jak wykorzystać przestrzeń?

Nawet małe łóżeczko zajmuje sporo miejsca, dlatego warto poszukać sprytnych rozwiązań, które zwiększą jego funkcjonalność przestrzeni, jaką jest sypialnia. Dobrym wyborem do małych sypialni są konstrukcje, do których można dopasować szufladę, kosze lub pojemnik do przechowywania drobiazgów. Możecie w nich przechowywać zabawki, ubranka, które wykorzystacie w późniejszych miesiącach, czy zapasy pieluch. Pamiętajcie jednak, że takie miejsce do przechowywania rzeczy jest bardzo praktyczne, ale niestety dość niewygodne — zwłaszcza jeżeli chcielibyście trzymać tam rzeczy, z których korzystacie nawet kilka razy dziennie.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni z kącikiem dla niemowlaka jest przewijak. W zależności od waszych preferencji oraz możliwości przestrzennych możecie zdecydować się na jedną z trzech opcji — komodę z przewijakiem, przewijak nakładany lub przewijak wolnostojący. Która opcja będzie najlepsza? Zdecydowanym faworytem w małych wnętrzach są komody z przewijakiem, dzięki którym rodzic może uniknąć ciągłego schylania się podczas przebierania niemowlęcia.

Poza podstawowymi meblami, istotne będą też kolory, materiały i dodatki. Jak urządzić pokój niemowlaka, który łączony jest z sypialnią? Wybierz neutralne kolory, a dekoracje stosuj z umiarem. Dobrym pomysłem będą biel, szarości i drewniane dodatki.

Brak miejsca na łóżeczko w sypialni — aranżacje kącika dla niemowlaka:

 • Dwoma podstawowymi elementami wyposażenia kącika dla niemowlaka są przewijak oraz łóżeczko dziecięce.
 • Aby wykorzystać całą wolną przestrzeń, dobierzcie pojemniki lub szuflady, które można umieścić pod łóżeczkiem.
 • Najlepszym wyborem do małych sypialni są komody z przewijakiem, które pozwalają jednocześnie zadbać o zdrowy kręgosłup.
kącik dla niemowlaka
Dwoma podstawowymi elementami wyposażenia kącika dla niemowlaka są przewijak oraz łóżeczko dziecięce.

Jak ustawić łóżeczko dziecięce w sypialni?

Łóżeczko niemowlęce powinno być ustawione jak najbliżej łóżka rodziców. Taka konfiguracja ułatwi nocne wstawanie oraz przewijanie. Jeżeli chcecie zaoszczędzić przestrzeń i zyskać dostęp do dziecka z trzech stron, ustawcie łóżeczko w taki sposób, aby jego krótszy bok stykał się ze ścianą. Najlepiej, aby kącik dla niemowlaka zajmował niewielką przestrzeń, a wszystkie elementy wyposażenia znajdowały się pod ręką.

Brak miejsca na łóżeczko w sypialni nie musi zniechęcić was do stworzenia kącika dla dziecka. Branża meblarska rozwiązała ten problem, oferując w przyszłym rodzicom praktyczną dostawkę do łóżka, która zajmuje bardzo mało miejsca i może być bezpiecznie zamocowana do ramy. W odróżnieniu od tradycyjnego łóżka dostawka pozwala utrzymywać kontakt wzrokowy z maluchem, co może być zbawienne w przypadku dzieci o wysokich potrzebach.

Łóżeczko w sypialni rodziców — zasady ergonomii:

 • Łóżeczko niemowlaka najlepiej postawić krótszym bokiem do ściany — takie ustawienie pozwala dojść do dziecka z trzech stron.
 • Alternatywą dla łóżeczka dla niemowlaka są dostawki, które można przymocować do ramy łóżka.
 • Łóżeczko niemowlęce powinno znajdować się w bliskiej odległości od łóżka rodziców.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maj 2024 09:54
komentarz /( 1 )
 • Rodzice
  Rodzice

  poniedziałek, 29 kwiecień 2024 10:27

  długo myśleliśmy jak ustawić łóżeczko dziecięce w sypialni i ten artykuł rozwiał nasze wątpliwości

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.