Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa – co się bardziej opłaca? - dekoportal.pl

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa – co się bardziej opłaca?

07 Mar 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
 fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa

Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania szeregu ważnych decyzji, które mogą wpłynąć na parametry techniczne obiektu. Mają one niebagatelne znaczenie również dla kosztu takiej inwestycji. Jednym z pierwszych wyborów, przed jakim staje inwestor, dotyczy rodzaju zastosowanych fundamentów. Wiele osób wówczas zastanawia się, które rozwiązanie będzie lepsze – fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa? Co się bardziej opłaca? Podpowiadamy.


Czym różni się płyta fundamentowa od fundamentów tradycyjnych?

Tradycyjne fundamenty, to te z ławami i ścianami fundamentowymi. Do budowania ław wykorzystywany jest beton o niższej klasie. Z kolei na ścianach stosuje się najczęściej bloczki betonowe. Jest to rozwiązanie znane i stosowane przez wielu inwestorów. Fundamenty tradycyjne wymagają jednak odpowiedniej hydroizolacji, dobranej do rodzaju i poziomu gruntu. Tradycyjne fundamenty nie są też pozbawione wad, ponieważ powodują uciekanie ciepła przez ziemię. Z tego powodu inwestorzy coraz częściej stawiają na płyty fundamentowe.

Płyta fundamentowa to rozwiązanie, które może znacznie ograniczyć koszty i przyspieszyć prace budowlane, ponieważ czas jej schnięcia to zazwyczaj około 5 dni, podczas gdy czas pełnego schnięcia tradycyjnych fundamentów to nawet 4 tygodnie. Dodatkowo płyta fundamentowa sprawdza się również na trudnych działkach, a więc na przykład w miejscach, gdzie występuje podwyższony poziom wód gruntowych.


Komu opłaca się płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest jednocześnie podłogą domu. Dlatego rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo czasu potrzebnego do wykonania prac posadzkowych. Co więcej, wylewając fundament, można jednocześnie zainstalować ogrzewanie podłogowe.

Płyta fundamentowa to rozwiązanie szeroko wykorzystywane w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Powinni z niego korzystać jednak również inwestorzy, którzy stawiają budynek na działce, gdzie podłoże jest dość niepewne, a poziom wód gruntowych wysoki. Rozwiązanie to może być zastosowane na terenie, który jest obszarem szkód górniczych czy w miejscu, gdzie występują grunty nasypowe, słabonośne czy wysadzinowe.


Koszt budowy fundamentów

Wielu inwestorów obawia się, że płyta fundamentowa jest zbyt drogim rozwiązaniem, ponieważ przy jej budowie zużywa się więcej materiałów. Warto jednak pamiętać, że jest ona również posadzką domu, dlatego nie musimy martwić się o koszty budowy podłogi i jej hydroizolacji. Płytę fundamentową powinni wykonać specjaliści. Planując taką inwestycję, można więc spojrzeć na przykład na cennik znajdujący się na stronie https://parati.com.pl/cennik/ i po podliczeniu wszelkich kosztów, zastanowić się, czy opcja ta nie będzie korzystniejsza, zwłaszcza jeżeli budynek ma być posadowiony na niepewnym gruncie lub w miejscu, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 07 marzec 2023 11:19
komentarz /( 1 )
  • Erni
    Erni

    wtorek, 04 kwiecień 2023 09:34

    dobre pytanie i rzetelna odpowiedź! Dzięki

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.