Stan surowy zamknięty – co oznacza, jaki jest koszt i co dalej? - dekoportal.pl

Stan surowy zamknięty – co oznacza, jaki jest koszt i co dalej?

25 Wrz 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
stan surowy zamknięty
Podanie jednoznacznej definicji stanu surowego zamkniętego jest właściwie niemożliwe.

Przed Tobą budowa domu? Poznaj pojęcie stanu surowego zamkniętego. Podpowiadamy, co składa się na ten etap budowy. Dowiedz się też, co wpływa na koszty doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego.

O czym przeczytasz w artykule?

Stan surowy zamknięty – co to?

Podanie jednoznacznej definicji stanu surowego zamkniętego jest właściwie niemożliwe. Dlaczego? Otóż taka definicja nie istnieje w prawie budowlanym. Z tego powodu tak ważne jest, żeby określić w umowie z wykonawcą zakres prac budowlanych.

Stan surowy zamknięty uznaje się za trzeci etap prac. Poprzedzają go tak zwany stan zerowy (przygotowanie działki i fundamentów) oraz stan surowy otwarty, kiedy to możesz zauważyć już pierwsze efekty pracy ekipy budowlanej, między innymi: wymurowane ściany, komin, strop.

Stan surowy zamknięty wciąż nie pozwoli Ci wprowadzić się do nowego domu. Jest to jednak budynek dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Kompletna konstrukcja nośna, dach, drzwi zewnętrzne i okna sprawiają, że dom jest chroniony, na przykład przed opadami śniegu. Z tego powodu wielu inwestorów chce zakończyć ten etap budowy w ciągu jednego sezonu.

Nie tylko śnieg, lecz także ujemne temperatury czy intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do zniszczenia elementów domu. Warto więc zamknąć stan surowy domu przed zimą.

Stan surowy zamknięty – co to?

  • Nie istnieje jedna określona definicja stanu surowego zamkniętego,
  • Nie ma jej w przepisach prawa budowlanego, dlatego zakres prac trzeba dobrze określić w umowie z ekipą budowlaną,
  • Stan surowy zamknięty poprzedzają stan zerowy i surowy otwarty,
  • To jeszcze nie czas na wprowadzenie się do domu, jednak stan ten dobrze chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego wiele osób stara się zdążyć z nim przed zimą.
stan surowy zamknięty koszt
Stan surowy zamknięty poprzedzają stan zerowy i surowy otwarty.

Stan surowy zamknięty – co obejmuje?

Jako że prawo nie określa, czym jest stan surowy zamknięty, dokładny zakres prac trzeba ustalić z fachowcami. Jest jednak kilka elementów, które wskazują na ukończenie tego etapu. Dom w stanie surowym zamkniętym ma kompletną konstrukcję nośną, dach i stropy. Są w nim zamontowane okna i drzwi wejściowe.

Co dokładnie może kryć się za pojęciem stan surowy zamknięty? Ten etap budowy obejmuje ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, okna, ściany działowe, drzwi zewnętrzne, więźbę dachową, pokrycie dachowe. Z zewnątrz dom prezentuje się niczym gotowy, jednak nie ma jeszcze wykończonej elewacji. Stan surowy zamknięty uznaje się za półmetek budowy.

Dom – stan surowy zamknięty obejmuje w nim:

  • Kompletną konstrukcję nośną,
  • Dach,
  • Strop,
  • Okna,
  • Drzwi wejściowe,
  • Właściwie z zewnątrz dom wygląda jak ukończony, jednak nie ma jeszcze estetycznej elewacji.
stan surowy zamknięty co dalej
Koszt stanu surowego zamkniętego zależy też od stolarki.

Stan surowy zamknięty – koszt

Trudno jest jednoznacznie określić koszt wybudowania domu do stanu surowego zamkniętego. Zależy on bowiem od mnóstwa czynników. Powierzchnia budynku to tylko jedna z nich. Ważne jest również, w jakim województwie powstaje budynek. Płace ekip budowlanych potrafią się znacznie różnić w zależności od regionu.

Koszt stanu surowego zamkniętego zależy też od stolarki. Okna drewniane czy z tworzyw sztucznych – to jedna z decyzji, która wpływa na cenę. Warto też zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im jest mniejszy, tym lepiej, ponieważ oznacza lepszą izolacyjność. Niestety wiąże się to z większymi kosztami.

Zwróć też uwagę na system gospodarczy, który może zmniejszyć koszty stanu surowego zamkniętego. Co oznacza ten sposób budowy? To system, w którym inwestor sam organizuje budowę, zatrudnia fachowców do poszczególnych zadań. Inwestor może też samodzielnie uczestniczyć w pracach – oczywiście wyłącznie tych, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji. Pozwala to ograniczyć koszty robocizny. Szacuje się, że praca systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić około 10% kosztów.

Drugie – droższe rozwiązanie – to system budowy pod klucz. Polega on na zrealizowaniu projektu przez jedną firmę w stopniu określonym w umowie. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie mają czasu, żeby samodzielnie angażować się w budowę domu.

Stan surowy zamknięty – koszt:

  • Trudno go określić, ponieważ zależy od wielu czynników, na przykład wielkości budynku,
  • Wpływa na niego lokalizacja budowy,
  • Znaczenie ma też wybrana stolarka,
  • Zależy od wybranego systemu budowy, który może być gospodarczy lub pod klucz.
stan surowy zamknięty a deweloperski
Stan surowy zamknięty poprzedzają stan zerowy i surowy otwarty.

Stan surowy zamknięty – co dalej?

Wiesz już, co oznacza stan surowy zamknięty i jakie etapy prac najczęściej obejmuje. Czas dowiedzieć się, co dalej? Gdy stan surowy zamknięty jest gotowy, przed Tobą wiele kluczowych decyzji, na przykład wybranie rodzaju ogrzewania i materiałów do wykończenia domu.

Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego konieczne jest rozprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz rozprowadzenie przewodów podtynkowych. Co dalej? Tynkowanie, izolowanie podłóg i rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania.

Przychodzi też czas na wykończenie elewacji. Malowanie, tapetowanie, montaż płytek – to kolejne prace, które należy wykonać, kiedy ukończony zostanie stan surowy zamknięty. Co dalej? Oczywiście meblowanie i dekorowanie – dla wielu osób najprzyjemniejszy etap budowy.

Stan surowy zamknięty – co dalej?

  • Czas na wybranie typu ogrzewania,
  • Musisz też zdecydować, jakimi materiałami będziesz wykończać dom,
  • Konieczne jest rozprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, przewodów podtynkowych, instalacji centralnego ogrzewania,
  • Czas też na tynkowanie i izolowanie podłóg,
  • Ważny etap to wykończenie elewacji,
  • Trzeba też wykończyć różne powierzchnie, na przykład płytkami czy tapetą,
  • Ostatnie jest meblowanie i dekorowanie.

Stan surowy zamknięty a deweloperski

Stan deweloperski kojarzy się przede wszystkim z mieszkaniami. Stawiający bloki deweloperzy sprzedają nieruchomości właśnie w takim stanie.

Stan deweloperski to definicja, która nie pojawia się w przepisach budowlanych podobnie jak stan surowy zamknięty. Co oznacza ten etap prac? Następuje on po doprowadzeniu budynku do stanu zamkniętego.

Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, co oznacza, ponieważ każdy deweloper określa to samodzielnie w umowie. W przypadku domu może to świadczyć o tym, że przestrzeń jest wykończona tynkami, ściany przygotowane do malowania, a parapety i grzejniki zamontowane.

Oznacza to więc, że stan deweloperski wymaga jedynie wykończenia, na przykład pokrycia ścian dekoracyjnym materiałem. Oczywiście niezbędne jest też pokrycie okładziną podłóg oraz dobranie elementów wyposażenia.

Stan surowy zamknięty a deweloperski:

  • Stan deweloperski uznaje się za kolejny etap względem stanu surowego zamkniętego,
  • Prawo budowlane nie określa jednak jego definicji,
  • Najczęściej oznacza on ściany wykończone tynkiem i przygotowane do malowania, zamontowane grzejniki i parapety,
  • Jest to więc stan, w którym trzeba pomalować ściany, wykończyć podłogi okładziną i dobrać elementy wyposażenia do pomieszczeń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 wrzesień 2021 11:29
komentarz /( 1 )
  • Zuza
    Zuza

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 12:35

    Marzy mi się taki niewielki domek, własny.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.