Rodzaje blach dachowych – sprawdź, jaka blacha na dach - dekoportal.pl

Rodzaje blach dachowych – sprawdź, jaka blacha na dach

12 Gru 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
rodzaje blach dachowych
Solidne pokrycie dachowe przez wiele lat zachowa estetyczny wygląd.

Solidne pokrycie dachowe przez wiele lat zachowa estetyczny wygląd. Dużą popularnością cieszy się wykończenie tego elementu z blachy. Są różne rodzaje tego pokrycia. Dowiedz się, czym się różnią rodzaje blach dachowych i na które warto zwrócić uwagę.

O czym przeczytasz w artykule?

Rodzaje blach dachowych – kilka podstawowych informacji

Istnieją różne rodzaje blachy na dach. Wybór odpowiedniej zależy od wielu czynników. Niektóre produkty lepiej sprawdzają się na obiektach gospodarczych, a inne pasują do domów mieszkalnych.

Jaka blacha na dach będzie odpowiednia? To zależy w dużej mierze od samej konstrukcji tej części domu. Odpowiedź na pytanie „jaka blacha na dach dwuspadowy” będzie inna od odpowiedzi na pytanie, jakie pokrycie wybrać na dach wielospadowy z kilkoma lukarnami.

Oczywiście rodzaje blach dachowych to nie wszystko, na co musisz zwrócić uwagę. Wiele będzie zależało od materiału wykonania. Sprawdź przede wszystkim, jaką grubość ma blacha. Im grubsza, tym cięższa i solidniejsza. Ogromne znaczenie ma również właściwe zabezpieczenie przed rdzewieniem. Do wyboru masz blachy ocynkowane, ale też pokryte alucynkiem, co jest jeszcze lepsze.

Rodzaje blach dachowych – co trzeba wiedzieć przy zakupie?

  • Niektóre doskonale pasują do obiektów gospodarczych, a inne do budynków jednorodzinnych.
  • Żeby dobrać blachę, trzeba wziąć pod uwagę wygląd i konstrukcję dachu, na przykład czy ma lukarny.
  • Ważny jest nie tylko rodzaj materiału, lecz także jego grubość oraz powłoki chroniące przed warunkami atmosferycznymi.
blacha na dach rodzaje
Żeby dobrać blachę, trzeba wziąć pod uwagę wygląd i konstrukcję dachu, na przykład czy ma lukarny.

Wykończenie dachu blachodachówką – co warto wiedzieć?

Czas dowiedzieć się, z czego można wykonać wykończenie dachu blachą. Jedna z najbardziej popularnych propozycji to blachodachówka. Zyskała sympatię inwestorów nie bez powodu. Doskonale imituje dachówki ceramiczne, które są znacznie droższym rozwiązaniem. Blachodachówka występuje w dwóch podstawowych rodzajach. Możesz zdecydować się na modułową lub w arkuszach. Która jest lepsza? To zależy! Każda ma nieco inne zastosowanie.

Blachodachówka w arkuszach jest doskonała na dach o dużej powierzchni. Na mniejszym też może dobrze spełniać swoje funkcje, jeśli będzie on prosty, pozbawiony, na przykład lukarn. Ten rodzaj blachy dachowej jest w stanie pokryć jednorazowo duży obszar, co przekłada się na szybkość montażu.

Blachodachówki modułowe to natomiast lepsze rozwiązanie, gdy szukasz produktu do pokrycia dachu wielospadowego, ozdobionego różnymi elementami, na przykład doświetlającymi. To materiał, który ze względu na niewielki rozmiar łatwo jest dociąć na dachu. Blachę modułową sprawniej się transportuje.

Blachodachówka – jaką wybrać na dach?

  • Blachodachówka świetnie imituje dachówki ceramiczne, a jest tańsza.
  • Możesz postawić na produkt w arkuszach, który sprawdzi się na dużych powierzchniach.
  • Modułowa blachodachówka posłuży do wykończenia dachu wielospadowego, z różnymi elementami dekoracyjnymi.
jaka blacha na dach dwuspadowy
Cenę za blachę trudno jest jednoznacznie podać, ponieważ zależy od różnych czynników.

Płaska blacha na dach – czym się wyróżnia?

Już po przeczytaniu nazwy możesz zorientować się, do czego doskonale sprawdzi się ta blacha. Rodzaj posłuży do wykończenia dachu płaskiego, ewentualnie lekko spadzistego. Blacha jest często wykorzystywana w budynkach gospodarczych, jednak znajdzie też zastosowanie na domu jednorodzinnym.

Dachy metalowe pokryte płaską blachą są rozwiązaniem do nowoczesnego budownictwa. Materiał pozwala uzyskać minimalistyczny, a nawet nieco surowy efekt. Płaska, aluminiowa blacha jest najlżejszym spośród materiałów na dach, co powoduje, że układanie jej nie sprawia trudności. To również najbardziej atrakcyjny cenowo wybór.

Musisz wiedzieć, że odmianą płaskiej blachy jest blacha na rąbek. Jest to rodzaj materiału, który nie ma tłoczeń charakterystycznych dla blachodachówki. Określeniem „na rąbek” nazywa się też całą technikę układania. Blachy metalowe kiedyś montowano w arkuszach, a ich połączenia zakładano i zaginano na krawędzi, co miało gwarantować szczelność. W taki sposób powstawał rąbek. Obecnie można znaleźć blachy z rolki, więc montaż wygląda inaczej.

Dachy metalowe pokryte blachą na rąbek są doskonałe do nowoczesnych budynków jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, powstających apartamentowców. To też produkt, który można zastosować na elewacji domku letniskowego.

Płaska blacha na dach – co to jest?

  • Nadaje się do domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych.
  • Dzięki produktowi możesz uzyskać minimalistyczny, a nawet surowy efekt.
  • Odmianą płaskiej blachy jest blacha na rąbek, która pasuje do nowoczesnych apartamentów, a także na elewację domku letniskowego.
blacha na dach
Dachy metalowe pokryte blachą na rąbek są doskonałe do nowoczesnych budynków.

Wykończenie dachu blachą trapezową – czy warto?

To jeszcze nie wszystkie rodzaje blach dachowych. Wyróżnia się też trapezową, którą możesz zastosować na dachu o kącie nachylenia od 5°do 13°. Materiał występuje w wersji ocynkowanej lub jeszcze trwalszej, wzmocnionej powłoką poliuretanową.

Blacha trapezowa waży więcej niż płaska. Cechuje się ciekawszym kształtem, który doskonale zaprezentuje się na budynkach w stylu industrialnym.

Kiedy przeglądasz materiały do pokrycia domu, możesz natrafić na pojęcie blacha trapezowa T-18. Co to znaczy? Nazwa wskazuje na wysokość tłoczenia. Blacha trapezowa T-18 wyróżnia się średniej wysokości profilem. Dzięki temu masz pewność, że sprawdzi się do różnych zastosowań.

Blacha trapezowa – co warto o niej wiedzieć?

  • Wykorzystasz ją na dachu o kącie nachylenia od 5°do 13°.
  • Może być ocynkowana lub wzmocniona powłoką poliuretanową.
  • Dobrze wygląda na industrialnych budynkach.
rodzaje blach dachowych
Blachodachówka w arkuszach jest doskonała na dach o dużej powierzchni.

Blacha na dach – rodzaje i ceny

Wiesz już, jaka może być blacha. Rodzaje znasz, więc czas przyjrzeć się cenom. Pamiętaj, że zależą od różnych czynników. Ważny jest rodzaj blachy, materiał, z jakiego została wykonana czy ewentualne dodatkowe zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

Wyjątkowo zróżnicowana pod względem ceny jest blachodachówka. Możesz znaleźć ją już za kilkadziesiąt złotych za m2, ale są też znacznie droższe propozycje, które kosztują powyżej 100 zł/m2.

Tańsze od blachodachówki są blachy trapezowe, za które cena mieści się w granicach 30–35 zł. Jeszcze taniej możesz znaleźć blachę płaską.

  • Cenę za blachę trudno jest jednoznacznie podać, ponieważ zależy od różnych czynników. Wiadomo jednak, że najdroższym rozwiązaniem jest blachodachówka, a najtańszym blacha płaska.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2024 17:16
komentarz /( 1 )
  • Korek
    Korek

    poniedziałek, 22 kwiecień 2024 09:06

    jesli chodzi o to jaka blacha na dach to ja zawsze polecam a pracuje w tym fachu) blachy płaskie.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.