Drzwi przesuwne do łazienki – dobry czy zły pomysł? - dekoportal.pl

Drzwi przesuwne do łazienki – dobry czy zły pomysł?

14 Lis 2022 / Napisał  / Porady
drzwi przesuwne do łazienki
Naścienne drzwi przesuwne – są stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu.

Drzwi powinny być szczelne i estetyczne. Najlepiej, żeby były też bezgłośne. Idealnie, gdyby dodatkowo były dźwiękoszczelne. Czy coraz częściej pojawiają się w naszych łazienkach drzwi przesuwne spełniają te standardy? O czym pamiętać, wybierając drzwi przesuwne do łazienki? Jakie są główne wady i zalety tego rodzaju drzwi? Spieszymy z odpowiedziami!

O czym przeczytasz w artykule?

Drzwi przesuwne do łazienki – rodzaje

Producenci wciąż doskonalą system montowania poszczególnych elementów, aby drzwi przesuwne w łazience jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Drzwi suwane do łazienki produkowane są w rozmaitych wzorach, kolorach, rozmiarach i przy użyciu różnorodnych materiałów oraz systemów.

Ze względu na sposób montowania, drzwi przesuwne do łazienki dzielą się na naścienne i chowane w specjalnym tunelu wewnątrz ściany. Pierwsze z nich, czyli drzwi przesuwne zewnętrzne, to opcja tańsza i łatwiejsza w montażu. Wystarczy przykręcić nad wnęką drzwiową poziomą prowadnicę, po której przesuwać się będzie skrzydło.

Z kolei drzwi przesuwne, których system jest wpuszczony w ścianę, po odsunięciu są niemal niewidoczne. To bardzo estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy, tak pożądaną w małych pomieszczeniach, przestrzeń na ścianie. Aby jednak zamontować ten mechanizm, trzeba wyburzyć część muru i zastąpić go dwiema płytami gipsowo-kartonowymi, między którymi umieszczona będzie kaseta z systemem przesuwnym.

To, co przychodzi na myśl, gdy mowa o łazience, to naturalna potrzeba prywatności. W związku z tym, w wielu domach łazienka to jedyne pomieszczenie zamykane na klucz. I tu pojawia się pytanie: czy istnieją drzwi przesuwne do łazienki z zamkiem?

Potrzeba matką wynalazku! Chociaż drzwi przesuwne łazienkowe zazwyczaj nie są wyposażone w zamek, bez trudu możemy go dokupić i zamontować. Najpopularniejsze rodzaje zamknięcia, to zewnętrzne haczyk lub zasuwa, albo wpuszczany w skrzydło drzwi zamek hakowy.

Jeśli chodzi o najlepszy rodzaj surowca, z którego powinny być zrobione drzwi przesuwne do łazienki, opinie ekspertów są podzielone. Do wyboru mamy drewno, materiały drewnopochodne, tworzywo sztuczne, metal i szkło.

Drzwi drewniane i metalowe są niekiedy odradzane do łazienki, ze względu na panującą tam wilgoć. Nie jest to jednak czynnik, który ostatecznie skreśla te tworzywa. Należy tylko pamiętać, żeby drzwi były odpowiednio zabezpieczone preparatami chroniącymi przed wodą.

Z pewnością na uwagę zasługują drzwi przesuwne do łazienki z lustrzanym wykończeniem. Lustro to przecież nieodzowny element wyposażenia, a im większe, tym lepiej! To doskonała i bardzo praktyczna propozycja, gdy łazienka łączy się z sypialnią lub garderobą. Dodatkowo, lustra mają właściwości odbijające światło, co rozjaśnia przestrzeń, czyniąc ją przestronniejszą.

Inną, nieco bardziej ekstrawagancką opcją są szklane drzwi do łazienki. Drzwi przesuwne łazienkowe mogą być wykonane ze szkła przejrzystego lub jedynie częściowo przepuszczającego światło. Każda z tych opcji ma jedną zasadniczą zaletę: rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenie.

Rodzaje drzwi przesuwnych do łazienki:

 • Naścienne drzwi przesuwne – są stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu.
 • Wpuszczane w ścianę drzwi przesuwne – są estetycznie ukryte, ale wymagają wyburzenia fragmentu ściany lub zbudowania systemu z płyt gipsowych.
 • Przesuwne szklane drzwi do łazienki – mogą być przezroczyste lub mleczne, ale zawsze dobrze rozjaśnią łazienkę i optycznie ją powiększą.
 • Drzwi przesuwne do łazienki z zamkiem – tradycyjnym, wpuszczonym w skrzydło, albo z zamykaniem w formie designerskiej zasuwy, lub zewnętrznego haczyka.
drzwi przesuwne łazienkowe
Drzwi przesuwne coraz częściej montowane są w naszych domach ze względu na niepodważalne walory estetyczne.

Kiedy warto wybrać drzwi suwane do łazienki?

Drzwi przesuwne coraz częściej montowane są w naszych domach ze względu na niepodważalne walory estetyczne. Szczególnie dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne do łazienki, która zazwyczaj nie jest zbyt duża. Z przymrużeniem oka dodamy, że jednym z ważniejszych atutów drzwi przesuwnych jest fakt, że nie da się nimi trzaskać.

Drzwi przesuwne w łazience, zwłaszcza te montowane w ścianie, to świetne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzimy miejsce. Jeśli więc zarówno łazienka, jak i prowadzący do niej korytarz są niewielkie, warto rozważyć montaż właśnie tego typu drzwi w miejsce tradycyjnych skrzydeł drzwiowych.

W wielu domach, zwłaszcza w przedpokojach i korytarzach, zauważalny jest problem zbyt dużej ilości drzwi, które niekiedy wręcz uderzają o siebie. To dość powszechne i naturalne, ale jednak uciążliwe i niezbyt estetyczne. Aby tego uniknąć, wystarczy zamontować drzwi przesuwne.

Naścienne drzwi suwane do łazienki to też dobre rozwiązanie bardzo popularnego problemu, jakim jest wilgoć w łazience. Są one znacznie mniej szczelne od tradycyjnych drzwi, dzięki czemu zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, a to – w przypadku wilgotnej łazienki – jest ogromnie pożądanym atutem.

Trzeba podkreślić, że drzwi przesuwne łazienkowe to nie tylko te wejściowe. Z powodzeniem możemy je również zamontować w strefie natrysku. Szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku prysznica wnękowego. Ukryte w ścianie drzwi przesuwne w łazience będą ciekawą alternatywą dla tradycyjnych drzwi, czy zasłon prysznicowych.

Drzwi przesuwne do łazienki – zalety:

 • Zajmują mniej miejsca, niż tradycyjne skrzydła drzwiowe.
 • Wpuszczane w ścianę drzwi przesuwne są niemal niewidoczne.
 • Drzwi suwane naścienne mogą być ozdobą lub ruchomym lustrem.
 • Nadają sią do zamontowania w strefie natrysku.
 • Ułatwiając cyrkulację powietrza pomagają zwalczyć wilgoć w łazience.
drzwi przesuwne do łazienki z zamkiem
Drzwi suwane naścienne mogą być ozdobą lub ruchomym lustrem.

Drzwi przesuwne w łazience mają swoje wady

Wiesz już, jakie zalety mają drzwi przesuwne do łazienki. Opinie osób, które już przetestowały ten rodzaj drzwi, każą jednak dokładnie przemyśleć wybór. Niestety drzwi suwane do łazienki mają też pewne wady.

Przede wszystkim pamiętaj, że drzwi przesuwne naścienne nie przylegają do ściany, a co za tym idzie – są nieszczelne. Co prawda ułatwia to cyrkulację powietrza, ale bardzo źle wpływa na izolację akustyczną. Nie chroni też przed nieprzyjemnymi zapachami.

Należy również wspomnieć, że drzwi przesuwne do łazienki z zamkiem znacznie różnią się od tradycyjnych drzwi. W przeciwieństwie do tych “normalnych”, drzwi przesuwne mogą mieć zamek wyłącznie z jednej strony. Oznacza to, że w razie wypadku (np. utrata przytomności, zatrzaśnięcie), nikt z drugiej strony nie zdoła ich otworzyć.

Kolejną kwestią, która wywołuje negatywne opinie, jest dźwięk wydawany przez sunące po prowadnicy skrzydło. Hałas może też powodować uderzanie skrzydła o ścianę lub futrynę. Mogłoby się wydawać, że to dość przesadzona krytyka, ale zrozumie ją każdy, kto choć raz próbował bezszelestnie zamknąć drzwi lub odsunąć szufladę.

Jeśli rozważasz zakup drzwi przesuwnych, których mechanizm zawiera szynę podłogową, musisz liczyć się z koszmarem, jakim jest czyszczenie tej pełnej zagłębień szczeliny. Okruchy, paprochy i kurz bardzo łatwo dostają się w otwory szyny, utrudniając przesuwanie drzwi. Czasami odkurzacz nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się tych zanieczyszczeń.

Wady drzwi przesuwnych do łazienki:

 • Drzwi przesuwne łazienkowe nie są szczelne, więc nie tłumią odgłosów i nieprzyjemnych zapachów.
 • Zamek do drzwi przesuwnych jest jednostronny – nie da się go otworzyć z drugiej strony.
 • Dźwięk wydawany przez skrzydło przesuwające się po szynie lub prowadnicy może być nieprzyjemny.
 • Szyna podłogowa łatwo się brudzi i bardzo trudno ją wyczyścić.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopad 2022 12:41
komentarz /( 1 )
 • Leeo_
  Leeo_

  wtorek, 15 listopad 2022 09:51

  jak się ma mało miejsca to nawet ok, ale tak to nie wiem, chyba wolę klasyczne drzwi

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.