Na jakiej wysokości umywalka? Normy w łazience! - dekoportal.pl

Na jakiej wysokości umywalka? Normy w łazience!

08 Wrz 2019 / Napisał  / Porady
umywalka norma wysokości, umywalka montaż, umywalka montaż wysokość
Normy budowlane określają optymalną wysokość montażu umywalki

O wygodzie korzystania z łazienki decyduje nie tylko wielkość pomieszczenia i rozłożenie w nim mebli, lecz także umieszczenie elementów wyposażenia na odpowiedniej wysokości. Planując aranżację, weź pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców – dorosłych, dzieci, starszych, a także osób z niepełnosprawnościami. Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jaka wysokość umywalki od podłogi sprawdzi się najlepiej.

O czym przeczytasz w artykule?

Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolnostojąca?

Nim zdecydujesz, jaka wysokość umywalki od podłogi będzie najlepsza, musisz wybrać rodzaj elementu wyposażenia. Dostępne są modele nablatowe, wpuszczane w blat oraz wolnostojące. Jakie wady i zalety mają te rozwiązania?

Umywalka nablatowa wyróżnia się wysokim rantem, który zapobiega rozchlapywaniu się wody po pomieszczeniu. Model ten nie sprawi Ci trudności podczas czyszczenia – miejsce łączenia z szafką jest na tyle widoczne, że dotarcie do zabrudzeń będzie wyjątkowo łatwe. W przeciwieństwie do umywalki wolnostojącej element nablatowy potrzebuje szafki, a to dodatkowe miejsce do przechowywania czy odstawienia kosmetyków. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się w łazience nowoczesnej, minimalistycznej czy industrialnej, a jego jedyną wadą okazuje się wysoka cena.

Umywalka wpuszczana w blat pozwoli Ci na ukrycie rury odpływowej w szafce. Niestety sprawi to również, że mebel będzie trudniejszy do zagospodarowania, ponieważ elementy montażowe zajmą zbyt wiele miejsca. Umywalka wpuszczana w blat staje się niemal niewidoczna, więc nie przytłoczy niewielkiej łazienki. Model sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w stylu eleganckim i klasycznym.

Umywalka wolnostojąca to dobre rozwiązanie do małej łazienki oraz niewielkiej toalety, gdzie nie zmieści się dodatkowy mebel. Możliwość wyboru spośród rozmaitych kształtów sprawia, że to element, który z łatwością skomponujesz z wymarzonym stylem aranżacji. Znajdziesz bowiem zarówno minimalistyczne, okrągłe modele, jak i fantazyjne umywalki nadające się do wnętrz glamour.

Nablatowa, wpuszczana w blat, wolnostojąca – jaką umywalkę wybrać?

 • Umywalka nablatowa – wygląda efektownie i pasuje do nowoczesnych wnętrz; zapewni wiele miejsca do przechowywania w szafce, na której będzie zamontowana; jest łatwa w utrzymaniu czystości;
 • Umywalka wpuszczana w blat – pozwoli na ukrycie rury odpływowej w meblu łazienkowym, ale sprawi, że w szafce nie będzie zbyt dużo przestrzeni do przechowywania; sprawdzi się w klasycznej aranżacji;
 • Umywalka wolnostojąca – będzie odpowiednia do małego pomieszczenia; duży wybór kształtu pozwoli Ci dopasować model do wymarzonego wystroju.
jak wysoko powiesić umywalkę, wysokość umywalki, umywalka na jakiej wysokości
W zależności od typu umywalki zależeć będzie wysokość montażu

Uniwersalna wysokość umywalki od podłogi

Odpowiednia wysokość umywalki od podłogi zapewni Ci komfortowe wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych. Mycie rąk czy twarzy będzie znacznie wygodniejsze, jeśli zadbasz o to, żeby element wyposażenia był dopasowany do Twoich potrzeb. Polecana wysokość umywalki od podłogi to 75-80 centymetrów – to wytyczne, które można znaleźć w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano – Montażowych.

Okazuje się jednak, że są to nieco przestarzałe zalecenia. Populacja staje się coraz wyższa, dlatego obecnie poleca się przeprowadzenie montażu na wysokości około 85-95 centymetrów. Wiele jednak zależy od wzrostu użytkowników umywalki – jeśli dom będą zamieszkiwać wyłącznie bardzo wysokie osoby, możesz zdecydować się zamontowanie elementu w odległości 100 centymetrów od posadzki. Za najbardziej uniwersalne rozwiązanie uważa się wysokość 85 centymetrów – sprawdzi się zarówno dla niższych, jak i wyższych osób, a dodatkowo będzie wygodne dla gości.

 • Polecana wysokość umywalki od podłogi to 75-80 centymetrów, jednak dane zawarte w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano – Montażowych są przestarzałe. Obecnie poleca się montaż misy nieco wyżej – około 85 centymetrów od posadzki.
umywalka wisząca jak wysoko, jak wysoko zamontować umywalkę, jaka jest wysokość montażu umywalki
Umywalka powinna znajdować się na wysokości 75-85 cm

Na jakiej wysokości umywalka nablatowa zapewni Ci komfort użytkowania?

Podobają Ci się nowoczesne umywalki nablatowe? Zasady ustalania ich wysokości nie różnią się od reguł dotyczących modeli wpuszczanych w blat. Istnieje jednak rozbieżność, na którą musisz zwrócić szczególną uwagę.

Zastanawiając się, na jakiej wysokości umywalka nablatowa zagwarantuje Ci wygodę użytkowania, weź pod uwagę wielkość szafki, na której znajdzie się element. Mebel powinien być zdecydowanie niższy. Dzięki temu wysokość umywalki nablatowej, a właściwie jej górnego rantu pozostanie na poziomie 85-90 centymetrów od podłogi.

Umywalki nablatowe mają wysokość około 10-15 centymetrów. Do tej wartości musisz dodać wysokość szafki z blatem w taki sposób, żeby górna krawędź misy znajdowała się w komfortowym miejscu. Najlepiej sprawdzi się szafka łazienkowa o wysokości 75 centymetrów. Po połączeniu jej z umywalką nablatową zyskasz wygodne miejsce do umycia rąk i twarzy.

 • Wysokość umywalki nablatowej powinna być taka sama jak w przypadku misy wpuszczanej w blat. Żeby tak się stało, musisz dobrać odpowiedni mebel – najlepiej sprawdzi się szafka o wysokości 75 centymetrów.
montaż umywalki nablatowej, na jakiej wysokości umywalka nablatowa, jak zamontować umywalkę nablatową
Umywalka nablatowa powinna być postawiona na wysokości około 75 cm

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych

Musisz dostosować wysokość umywalki dla niepełnosprawnych? Umieść ją nieco niżej – dobrze sprawdzi się model wpuszczany w blat na wysokości 80 centymetrów. Takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla osób starszych.

Jeśli planujesz przestrzeń dla osoby poruszającej się na wózku, zadbaj o to, żeby mogła samodzielnie w komfortowy sposób skorzystać ze strefy umywalkowej. Wybierz misę wiszącą lub montowaną w blacie, ale bez szafki, co pozwoli na wsunięcie wózka i zmieszczenie nóg. Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych to tylko jedna z wartości, na którą musisz zwrócić uwagę. Ważna jest także szerokość wybranego modelu – zalecana to przynajmniej 60 centymetrów.

 • Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych nie powinna przekroczyć 80 centymetrów. Ważniejsze jednak jest miejsce na wózek, które zagwarantuje misa wisząca lub montowana w blacie bez szafki.
umywalka w łazience kaleki, na jakiej wysokości umywalka dla niepełnosprawnych, umywalka dla niepełnosprawnych
Wysokość montażu umywalki w łazience dla osób niepełnosprawnych nie powinna przekroczyć 80 cm

Wysokość umywalki od podłogi – jaka sprawdzi się dla dzieci?

Mycie rąk to czynność, od której dzieci często uciekają. Możesz je dodatkowo zniechęcić, jeśli wysokość umywalki od podłogi nie będzie dopasowana do ich potrzeb i nie zadbasz o pewne udogodnienia. Jednym z nich jest podest łazienkowy dla dziecka. Dzięki temu akcesorium żadna wysokość umywalki od podłogi nie będzie dla pociechy przeszkodą.

Wybierając podest, zwróć szczególną uwagę na jego właściwości. Powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, ale przede wszystkim wyróżniać się antypoślizgową powierzchnią, która ochroni przed upadkiem. Ważne jest także, żeby spód zapobiegał przesuwaniu się elementu. Zdecyduj się na lekki model z wygodnym uchwytem, co ułatwi Ci przenoszenie podestu w razie potrzeby, a niewielka waga pozwoli dziecku samodzielnie ustawić podium w wybranym miejscu.

W żłobkach wysokość umywalki od podłogi to około 50 centymetrów. W przedszkolach natomiast wzrasta do 65 centymetrów. W domu częsta zmiana wysokości umywalki nie jest możliwa, dlatego postaw na wygodne rozwiązanie w postaci podestu.

 • Wysokość umywalki od podłogi w żłobkach i przedszkolach jest dopasowana do maluchów i zazwyczaj mieści się w granicach 50-65 centymetrów. W domu nie możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie, dlatego zdecyduj się na mobilny podest z antypoślizgową powierzchnią – dzięki niemu ułatwisz dziecku korzystanie ze strefy umywalkowej.
umywalka dla dzieci, łazienka dla dzieci, umywalka w żłobku, umywalka w przedszkolu
Umywalka dla dzieci montowana jest zazwyczaj na wysokości 50-65 cm

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 08 wrzesień 2019 18:56
komentarz /( 1 )
 • Damian
  Damian

  wtorek, 05 lipiec 2022 09:38

  od lat montuje umywalki i inne sanitariaty. Umywalka powinna znajdować się na wysokości 75-85 cm

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.