Ceramika Paradyż – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Innowacyjne i eleganckie. Wyjątkowo oryginalne lub zupełnie klasyczne. Z nutką ekstrawagancji lub też proste i minimalistyczne. Ceramika Paradyż oferuje dziś szeroki wybór najwyższej klasy produktów (i nie są to puste słowa!). Kto by pomyślał, że założyciele firmy zaczynali od produkcji palet i pustaków? Obecnie Ceramika Paradyż to obecnie pięć wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych, w których wytwarzane są płytki importowane do wielu krajów świata. Niewiele jest polskich firm, które mogą poszczycić się tak ogromną ilością nagród i wyróżnień. Trudno też konkurować z tak olbrzymim doświadczeniem, ofertą i popularnością. Dlatego Ceramika Paradyż zasługuje na to, by poświęcić jej nieco więcej uwagi.
O czym przeczytasz w artykule?
- Historia. Od produkcji palet i pustaków do ceramiki
- Innowacyjne rozwiązania stosowane w Ceramice Paradyż
- Ilość i jakość. Ciekawostki o Ceramice Paradyż
- Polski design
- Motywy w kolekcjach płytek ceramicznych Ceramiki Paradyż
- Druk cyfrowy na szkle od Ceramiki Paradyż
- Wyjątkowe projekty Ceramiki Paradyż: płytki heksagonalne Esagon
- Wyjątkowe projekty Ceramiki Paradyż: kolekcja Esten
- Wyjątkowe projekty Ceramiki Paradyż: kolekcja Calacatta
- Nagrody i wyróżnienia dla Ceramiki Paradyż
Historia. Od produkcji palet i pustaków do ceramiki
U źródła powstania dzisiejszej Ceramiki Paradyż leży firma Norbud założona w 1989 roku przez Stanisława Tępińskiego i Leszka Wysockiego. Zajmowała się ona produkcją pustaków i palet, a zyski z dobrze prosperującego przedsiębiorstwa wspólnicy postanowili przeznaczyć na zakup pieców ceramicznych. W efekcie w 1991 roku uruchomiony został pierwszy zakład produkcyjny w Opocznie. Firma rozwijała się bardzo dynamicznie, w wyniku czego powstawały kolejne zakłady: trzy w Tomaszowie Mazowieckim oraz jeden w Wielkiej Woli koło Paradyża.
Dalszy rozwój firmy:
- W 2005 roku otwarto nowy Salon Firmowy Inspiro w Łodzi,
- W 2008 roku wprowadzono nowe marki, Kwadro Ceramika i My Way Paradyż Group,
- W 2012 roku wprowadzono nową identyfikację wizualną Ceramiki Paradyż,
- W 2015 roku uruchomiono Centrum Handlowo-Logistyczne Paradyż Logistics & Trade w Tomaszowie Mazowieckim,
- W 2016 roku pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem przejęła rodzina Tępińskich.
Innowacyjne rozwiązania stosowane w Ceramice Paradyż
Ceramika Paradyż to firma, która ma na swoim koncie ogromną ilość innowacyjnych, często pierwszych, a nawet jedynych w Polsce rozwiązań. Jednym z wczesnych przełomów w produkcji płytek w naszym kraju okazała się szkliwiona płytka mrozoodporna Sahara, wprowadzona na rynek w 1997 roku. Otwiera ona listę kolejnych „pierwszych” i „największych”. Lista ta jest długa i pozwolimy ją sobie przytoczyć tu w całości, ponieważ doskonale obrazuje niezwykle dynamiczny rozwój firmy, który musiał być poparty nie lada odwagą założycieli.
„Pierwsze” i „największe” od Ceramiki Paradyż:
- W 1999 roku firma jako pierwsza w Polsce zapewniała pełną ofertę w zakresie produktów do wykańczania wnętrz: podłoga, ściana, dekoracje,
- W 2000 roku Ceramika Paradyż zaproponowała największy format płytki ściennej w Polsce o wymiarach 25 cm x 40 cm,
- W tym samym roku przedstawiono również pierwszą polską płytkę ścienną wykonaną w technologii monoporozy (wydruku cyfrowego),
- W 2001 roku firma oferuje pierwszy w Polsce gres szkliwiony,
- W 2003 roku natomiast, jako pierwszy polski producent, wprowadza do swojej oferty rektyfikowaną płytkę (pozwala ona na uzyskanie jednolitej powierzchni bez fugowania),
- W 2004 roku Ceramika Paradyż wprowadza na rynek pierwszą polską uniwersalną mozaikę prasowaną (Estepona/Marbella),
- W tym samym roku pojawia się jednocześnie płytka ceramiczna z powierzchnią półpolerowaną,
- W 2006 roku w Ceramice Paradyż zaczyna się produkować największy w Polsce format płytki ściennej o wymiarach 32,5 cm x 97,7 cm (Sunny, Maxima/Foresta),
- W tym samym roku również powstaje tu pierwsza polska stopnica z kapinosem i pełny program schodowy,
- W 2008 roku Ceramika Paradyż oferuje pierwsze w Polsce płytki zdobione innowacyjną technologią druku cyfrowego,
- W 2010 roku powstaje tu największy w Polsce format szkliwionej płytki podłogowej o wymiarach 60 cm x 120 cm, a
- W 2016 roku Ceramika Paradyż wprowadza na rynek pierwsze polskie płytki gresowe o wymiarach 75 cm x 75 cm.
Ilość i jakość. Ciekawostki o Ceramice Paradyż
Ceramika Paradyż to firma, która od lat cieszy się zaufaniem klientów nie tylko w Polsce. Produkowane tu płytki zdobią kuchnie, salony, łazienki, tarasy i schody klientów aż w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach! Obecnie eksport stanowi 30% sprzedaży produkowanych wyrobów.
Kilka ciekawostek na temat Ceramiki Paradyż:
- Firma oferuje swoim klientom nietypowe usługi, takie jak fazowanie i cięcie szkła, a także druk cyfrowy z wykorzystaniem nanopigmentów.
- Ceramika Paradyż wspiera od wielu lat działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy między innymi poprzez przygotowywanie na aukcje szklanych serduszek, czy też limitowanych, ręcznie zdobionych płytek ceramicznych,
- Pięć zakładów produkcyjnych ceramiki Paradyż wyprodukowało przez 30 lat taką ilość płytek, że starczyłaby ona do pokrycia jednocześnie powierzchni Poznania i Gdyni... i to trzema warstwami!
- Ścieżka ułożona z płytek o długości jednego metra ułożona wzdłuż równika okrążyłaby ziemię... dziesięciokrotnie!
Polski design
Ceramika Paradyż to firma, która zapewnia niespotykaną różnorodność kolekcji. Oferuje ona płytki w różnych stylach, od klasycznych i stonowanych po nowoczesne, a nawet awangardowe. Marmurowe kafle, kolorowe mozaiki, klinkier, gres, dekoracje do płytek? Wszystko to tutaj znajdziemy. W różnych kolorach, wzorach i formatach.
Trzy marki Ceramiki Paradyż:
- Kwadro Ceramika ma w swojej ofercie płytki o tradycyjnym wzornictwie i w stosunkowo niskiej cenie,
- Paradyż oferuje szeroki wybór kolekcji w różnych stylach,
- My Way Paradyż Group powstała dla najbardziej wymagających klientów, którzy szukają nietuzinkowych, nowatorskich, zindywidualizowanych rozwiązań.
Motywy w kolekcjach płytek ceramicznych Ceramiki Paradyż
Motywy, jakie stosuje się na płytkach Ceramiki Paradyż, zaskakują swoją różnorodnością. Znajdzie tu coś dla siebie zarówno wielbiciel wzorów nawiązujących do natury, osoba ceniąca prostotę w kolorach i fakturze, jak i zwolennik ostrych, geometrycznych cięć. A wszystko to w różnych stylach i kolorach. Do kuchni, łazienki, przedpokoju, salonu, na taras i na schody.
Kilka słów na temat materiałów, stylów i kolorów dostępnych w Ceramice Paradyż:
- Wśród materiałów nawiązujących do natury (lub też po prostu naturalnych) znajdziemy drewno, kamień (marmur!) i beton,
- Wśród motywów dominują wzory roślinne i geometryczne,
- Płytki w Ceramice Paradyż są dostępne w ogromnej ilości kolorów i tutaj wymienimy tylko niektóre z nich: biały, beżowy, szary, zielony, żółty, niebieski, pomarańczowy, fioletowy, różowy, czarnym, czerwony, brązowy,
- Płytki oferowane są tu w trzech kształtach: kwadratu, prostokąta i sześciokąta (heksagonu; za chwilę jeszcze będzie o nim mowa),
- Ceramika Paradyż oferuje płytki zdobione, a także 3D,
- Firma zapewnia płytki do wnętrz urządzonych w różnych stylach: glamour, industrialnym, klasycznym, minimalistycznym, eko, nowoczesnym, rustykalnym czy skandynawskim,
- Płytki w Ceramice Paradyż produkowane są w różnych technologiach. Znajdziemy tu produkty szklane, klinkier, gres szkliwiony i nieszkliwiony, gres techniczny, płytki wytwarzane w technologii monocottura i monoporosa, a także podwójnego zasypu i barwione w masie.
Druk cyfrowy na szkle od Ceramiki Paradyż
Jak już wspomnieliśmy, Ceramika Paradyż oferuje nie tylko klasyczne, standardowe produkty i usługi, ale także robione na specjalne zamówienie. Jedną z perełek, jakie można tu zamówić, jest druk cyfrowy na szkle. Największe możliwe nadruki na szklanej tafli mają wymiary 1,5 m x 2,4 m (!).
Jakie nadruki mamy tu do wyboru?
- Grafiki,
- Imitację betonu,
- Obrazy przedstawiające klasyczną rzeźbę,
- Motywy roślinne (zarówno czarno-białe, jak i kolorowe),
- Pejzaże,
- Imitacje rdzy.
Wyjątkowe projekty Ceramiki Paradyż: płytki heksagonalne Esagon
Jednym z naprawdę wielu godnych uwagi projektów powstałych w Ceramice Paradyż są płytki sześciokątne (heksagonalne) Esagon. Po pierwsze, przełamują schemat, jaki znamy przecież od pokoleń; płytka nie musi być kwadratowa ani prostokątna. Po drugie, wykorzystanie kształtu sześciokąta w płytkach stwarza wiele nowych możliwości aranżacyjnych. I w końcu, co nie jest bez znaczenia, wykończenia podłóg czy ścian nie muszą kończyć się „grzecznie” prostą linią, ale mogą tworzyć niezwykłe, niepowtarzalne wzory.
Co warto wiedzieć o płytkach heksagonalnych Esagon z Ceramiki Paradyż?
- Ich wymiary to 19,8 cm x 17,1 cm,
- Płytki dostępne są w stonowanych kolorach: niebieskim, różowym, szarym i beżowym,
- Esagon obejmuje też płytki inspirowane fakturą drewna i lnu,
- Płytki heksagonalne w kolorystyce oferowanej przez Ceramikę Paradyż świetnie sprawdzą się w stylach skandynawskim, eklektycznym czy industrialnym,
- Można z nich tworzyć niepowtarzalne wzory, obrazy, a nawet trasy,
- Nadają się zarówno do kuchni i łazienki, jak i pokoju i przedpokoju,
- W 2018 roku płytki Esagon zostały uhonorowane nagrodą główną w konkursie Dobry Wzór 2018.
Wyjątkowe projekty: kolekcja Esten
Kolekcja płytek ściennych Esten to mistrzowskie połączenie inspiracji geometrią z delikatnymi fakturami. Ich oryginalne wzory i elegancka kolorystyka sprawiają, że pokoje, kuchnie czy łazienki, które zdobią, zmieniają się w ekskluzywne, niezwykle oryginalne wnętrza. Nowoczesność, minimalizm i prostota!
Kilka informacji na temat płytek z kolekcji Esten:
- Płytki dostępne są w chłodnych odcieniach bieli i grafitu.
- Elementy dekoracyjne spójne z kolekcją to cięta mozaika ze srebrnymi dodatkami i listwy szklane.
- Płytki z kolekcji Esten doskonale komponują się z aranżacjami w stylu skandynawskim, z dodatkami z kolorowego szkła, miedzi i drewna.
- Gra światła podkreśla tu wyrafinowaną strukturę.
- Kolekcja zdobyła wyróżnienie w konkursie Łazienka – wybór roku 2017.
Wyjątkowe projekty Ceramiki Paradyż: kolekcja Calacatta
W naszym zestawieniu przykładów projektów Ceramiki Paradyż nie może zabraknąć marmurowych płytek – synonimu ponadczasowej elegancji i luksusu. Kolekcja Calacatta utrzymana jest bieli i obejmuje płytki podłogowe i ścienne w dużych formatach: 59,8 cm x 59,8 cm, 59,8 cm x 119,8 cm, 89,8 cm x 89,8 cm, a nawet 89,8 cm x 179,8 cm. Każdą płytkę zdobi grafika imitująca sieć żyłek najpiękniejszego białego marmuru, Statuario.
Kolekcja płytek Calacatta:
- Doskonale prezentuje się z dekoracjami takimi jak heksagony i mozaiki,
- Występuje w dwóch wersjach: matowej i polerowanej,
- Wpasuje się w aranżacje wnętrz w stylu glamour, nowoczesnym, klasycznymi i industrialnym.
Nagrody i wyróżnienia dla Ceramiki Paradyż
Ilość nagród i wyróżnień zdobytych przez Ceramikę Paradyż w toku działalności zasługuje na miano kolejnej ciekawostki. Jest ich tak dużo, że nawet nie zmieścimy tutaj wszystkich. Warto o tym pamiętać, gdyż lista będzie i tak bardzo długa.
Nagrody i wyróżnienia dla Ceramiki Paradyż:
- 2017 rok – if Design Award, Orły Dizajnu,
- 2017 i 2018 rok – Łazienka – wybór roku,
- 2016 rok – Red Dot Award („Oskar Designu”),
- 2017, 2016 i 2015 rok – Medal Europejski,
- 2016, 2015, 2014, 2013, 2012 i 2011 – Perła Ceramiki UE, Perła Ceramiki Dystrybutorów,
- 2016, 2013, 2012 – Perła Ceramiki Projektantów,
- Wśród wyróżnionych i nagrodzonych w wymienionych imprezach znalazło się ponad sto kolekcji, między innymi: Favaro, Moli, Explorel, Bazalto, Agat, Rino, Doblo, Meisha, Vivida, Taranto, Yoshioka, Ricoletta, Nomad, Menfi, Maloli, Hyperline.
środa, 13 lipiec 2022 12:28