Styl wabi-sabi i najważniejsza zasady urządzania. Zainspiruj się! - dekoportal.pl

Styl wabi-sabi i najważniejsza zasady urządzania. Zainspiruj się!

24 Wrz 2021 / Napisał  / Pozostałe
wabi sabi
Filozofia wabi-sabi jest zerwaniem z konsumpcjonizmem.

Nie wszystko musi być idealne. Właśnie tą zasadą kieruj się, kiedy urządzasz wnętrze w stylu wabi sabi. Filozofia wiąże się z autentycznością, dostrzeganiem piękna w tych rzeczach, które na pierwszy rzut oka nie są perfekcyjne. Dowiedz się więcej o urządzaniu wnętrz w stylu wabi-sabi.

O czym przeczytasz w artykule?

Wabi sabi – co oznacza?

Termin powstał dzięki połączeniu dwóch pojęć. Wabi oznacza prostotę, życie w zgodzie z tym, co się ma i docenianie tego, co jest autentyczne. Sabi natomiast wiąże się z dojrzałością, starością i docenianiem piękna w upływającym czasie.

Filozofia wabi-sabi jest zerwaniem z konsumpcjonizmem i szukaniem wciąż modnych, nowych rzeczy. Ważne jest bowiem to, co niedoskonałe, stare, autentyczne. Zachwyt mogą przecież wzbudzać również te przedmioty czy miejsca, które na pierwszy rzut oka nie są idealne, widać po nich ślady zużycia lub brakuje im symetrii.

Ubytek na filiżance nie musi od razu oznaczać, że naczynie wyląduje w koszu, a Ty szybko poszukasz nowego modelu. Spróbuj dostrzec w wyszczerbionej krawędzi niepowtarzalny kształt, który może stać się ozdobą kuchni. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, nie musi nawet przeszkadzać w korzystaniu z filiżanki.

Wabi-sabi to filozofia, która dotyczy wielu elementów życia. Chodzi w niej o dostrzeganie piękna w przemijaniu. Dzięki wabi-sabi przestaniesz dążyć do perfekcji i kierować się wyłącznie trendami, a stworzysz przestrzeń, która pozwoli Ci wyciszyć się, odpocząć i zatrzymać.

Co oznacza wabi-sabi?

  • To termin, który powstał z połączenia dwóch pojęć,
  • Wabi jest określeniem na prostotę i autentyczność, a sabi oznacza dojrzałość i wiąże się z docenianiem piękna w tym, co stare i nieidealne,
  • Filozofia wabi-sabi zrywa się podążaniem na trendami i konsumpcjonizmem,
  • Polega na dostrzeganiu piękna w rzeczach, które nie są perfekcyjne i widać po nich upływ czasu.
styl wabi sabi
Wabi-sabi to filozofia, która dotyczy wielu elementów życia.

Wnętrze wabi-sabi – wypełnij je naturalnymi materiałami

Styl wabi-sabi jest blisko natury. Zdecyduj się więc na wypełnienie przestrzeni naturalnymi materiałami. Najważniejsze jest drewno – niech z niego wykonane będą okna, drzwi, okładzina. Świetnie sprawdzą się też elementy wyposażenia z naturalnego surowca. Niech drewno nie będzie niczym pokryte, powinno być surowe, mieć swój prawdziwy odcień, a nawet ślady zniszczeń.

W stylu wabi-sabi raczej nie stosuje się mnóstwa dodatków, które jedynie przytłaczają. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich zupełnie rezygnować. Postaw na to, co jest naturalne – kilka gałązek umieszczonych w ceramicznym wazonie nadszarpniętym zębem czasu sprawdzi się doskonale. Możesz też wykorzystać kilka różnorodnych, asymetrycznych, niedoskonałych kamieni i umieścić je na ceramicznej podstawce.

Kolejne naturalne materiały, które podkreślą styl wabi-sabi, to wiklina, len i wełna. Z wikliny mogą być wykonane kosze do przechowywania, natomiast z lnu – pościel do sypialni oraz zasłony do salonu. Możesz zdecydować się też na wełniany koc, który ułożysz w pokoju na kanapie.

We wnętrzach wabi-sabi pojawia się cegła – najlepiej, jeśli jest popękana i nieidealna. Jeśli masz taką możliwość, odsłoń ten materiał, a ściany uzyskają surowy charakter.

Jakie materiały wykorzystać we wnętrzu wabi-sabi?

  • Idealnie sprawdzi się drewno – powinno być jak najbardziej surowe; mogą być z niego wykonane drzwi, okna, podłoga i elementy wyposażenia,
  • Sprawdzą się wiklina, len i wełna,
  • Odpowiednie będą też rzeczy z kamienia oraz ceramika,
  • Jeśli masz taką możliwość, odsłoń cegłę na ścianie.
wabi sabi filozofia
Ciepłe odcienie związane z naturą sprawią, że aranżacja pozostanie minimalistyczna, ale jednocześnie stanie się przytulna.

Wabi-sabi – styl, w którym królują stonowane kolory

Styl wabi-sabi czerpie wiele z natury. Nic więc dziwnego, że widoczne w nim barwy to przede wszystkim kolory ziemi. Beżowy i brązowy sprawdzą się jako baza. Zastosowanie tych kolorów wynika w dużej mierze z materiałów, które będą przeważać w aranżacji – mowa o drewnie czy kamieniu. We wnętrzach wabi sabi możesz wykorzystać też zieleń i biel. Ciepłe odcienie związane z naturą sprawią, że aranżacja pozostanie minimalistyczna, ale jednocześnie stanie się przytulna.

Zrezygnuj z krzykliwych kolorów czy intensywnych wzorów – niepotrzebnie odwracałyby uwagę od tego, co najważniejsze. Jeśli chcesz dodać wnętrzom nieco barw, postaw na pastele. Idealnie łączą się one z grającymi pierwsze skrzypce kolorami ziemi. Odpowiedni odcień to gołębi błękit – jest subtelnie szary, dlatego pięknie komponuje się z drewnem. Możesz zdecydować się również na zgaszony róż.

Barwy uzupełniające – na przykład pastele – sprawdzą się na dodatkach. Kolorowe tekstylia nie zaburzą wystroju, a sprawią, że stanie się ciekawszy. Jeśli chcesz urozmaicić pastelowym odcieniem większą powierzchnię, zdecyduj się na pomalowanie wyłącznie jednej ściany, co sprawdzi się między innymi w sypialni.

Styl wabi-sabi – jakie kolory w nim przeważają?

  • Najważniejsze są kolory ziemi,
  • Bazę aranżacji możesz stworzyć z beżowego i brązowego,
  • Odpowiednie będą też zieleń i biel,
  • Jeśli chcesz urozmaicić nieco wnętrze, wprowadź do niego brudny róż lub gołębi błękit,
  • Najlepiej, jeśli pastelowe odcienie pojawią się w dodatkach, ale możesz też wykorzystać je na jednej ze ścian.

wabi sabi styl
Naturalne materiały, które podkreślą styl wabi-sabi, to wiklina, len i wełna.

Styl wabi-sabi a meble

Meble zazwyczaj odgrywają dwie role – dekoracyjną i praktyczną. W przypadku wnętrz wabi-sabi elementy wyposażenia mają być przede wszystkim funkcjonalne. Nie mają za zadanie przyciągać wzroku efektownym kształtem czy błyszczącą powierzchnią. Powinny przede wszystkim być praktyczne, służyć domownikom i gościom i zapewniać im wygodę.

Po meble możesz wybrać się na pchli targ. Spodobała Ci się na nim drewniana komoda, ale widać na niej ślady zużycia i to w dodatku na samym froncie? Nie rezygnuj z zakupu. Po powrocie do domu nie chwytaj też od razu za papier ścierny i farbę. Po umyciu pozostaw komodę taką, jaka jest, a rysę potraktuj jako jej niepowtarzalną ozdobę.

Meble powinny charakteryzować się prostą formą, mieć tak zwaną duszę i historię. Możesz znaleźć je nie tylko na pchlim targu, lecz także wśród osób, które w mediach społecznościowych ogłaszają, że chętnie pozbędą się stolika kawowego, bo nie pasuje do ich nowego pomysłu na aranżację. Wybieraj takie elementy wyposażenia, które naprawdę służą ludziom. Zrezygnuj z tego, co niepotrzebnie zagraca przestrzeń.

Oprócz wysłużonych mebli, które znajdziesz na strychu czy otrzymasz od rodziny, możesz zdecydować się na zastosowanie we wnętrzu elementów wyposażenia pochodzących z natury. Kawałek pnia o asymetrycznym kształcie sprawdzi się w roli stolika kawowego, jeśli tylko jest stabilny. Im mniej zmieniony przez człowieka, tym lepiej.

Staraj się też wyszukiwać wyjątkowych przedmiotów od rzemieślników. Rzeczy wykonane z pomocą ludzkich rąk są mile widziane we wnętrzach urządzonych w stylu wabi-sabi. Szukaj wśród modeli, które są proste, skromne, a na ich powierzchni nie znajdują się zbędne zdobienia. Pamiętaj też, że mebli we wnętrzu wabi-sabi nie może być zbyt wiele. To pomieszczenia niemal ascetyczne – znajduje się w nich to, co naprawdę jest potrzebne w codziennym funkcjonowaniu.

Meble w stylu wabi-sabi – jakie powinny być?

  • Przede wszystkim wyposażenie powinno spełniać praktyczne funkcje,
  • Zastosowanie mebli ma być czytelne i muszą one dobrze służyć domownikom oraz gościom,
  • Warto szukać mebli z duszą, historią, takich, na których widać ślady użytkowania,
  • Zajrzyj na pchli targ, media społecznościowe lub własny strych i odnajdź perełki, które dzięki nieidealnej powierzchni są idealnym rozwiązaniem do wnętrza w stylu wabi-sabi,
  • Możesz też wykorzystać przedmioty prosto z natury jako meble – idealny będzie stolik z pnia drzewa,
  • Szukaj przedmiotów tworzonych przez rzemieślników – stawiaj na elementy proste i skromne.
wabi-sabi
Warto szukać mebli z duszą, historią, takich, na których widać ślady użytkowania.

Wabi-sabi – styl, w którym ogranicza się dodatki

Wnętrza w stylu wabi sabi powinny być pełne wolnej przestrzeni, powietrza i światła. Nie ma w nich miejsca na ogrom dodatków, które – choć często piękne – nie mają czytelnego przeznaczenia, a funkcjonalność jest w tym stylu bardzo ważna. Nie wszystkie dodatki są jednak zbędne. Istnieją przecież akcesoria, które spełnią praktyczne i dekoracyjne funkcje.

Ważnym elementem stylu wabi sabi jest ceramika. Nie szukaj jej w popularnych sklepach, a raczej na portalach z używanymi przedmiotami lub targach staroci. Jak zwykle w przypadku wabi sabi: idealne jest to, co nieidealne. Jeśli ceramiczny przedmiot nosi ślady użytkowania, to warto go wybrać.

Czy wiesz, że stłuczoną rzecz z ceramiki można naprawić? W tym celu wykorzystuje się technikę kintsugi, która narodziła się w XVI wieku. Polega ona na łączeniu odłamków przedmiotu przy wykorzystaniu laki oraz sproszkowanego złota. Technika jest wyjątkowo pracochłonna, a jej zastosowanie – kosztowne. Możesz jednak wykorzystać uproszczony sposób naprawy przy pomocy dwuskładnikowego kleju epoksydowego i pozłacanej farby.

W roli dekoracji we wnętrzach wabi-sabi sprawdzą się patery na owoce czy wazony na kwiaty. Odpowiednia będzie też gliniana donica. Ceramiczną podstawkę możesz wykorzystać w sypialni na biżuterię. W łazience sprawdzi się wiklinowy kosz na ręczniki.

Zwróć też uwagę na zagłówek łóżka w sypialni. Może być wykonany z desek zamiast tapicerowanych, eleganckich paneli. Pamiętaj jednak, że kawałki drewna powinny być nieidealne. Oryginalny rysunek słojów, sęki i nierównomierna kolorystyka jest tym, czego warto szukać, jeśli urządzasz wnętrze wabi sabi. Styl podkreślisz również przy pomocy lustra, którego rama nie jest perfekcyjna.

Dodatki – jakie stosować w stylu wabi-sabi?

  • Najważniejsza jest ceramika – ona również powinna być nadszarpnięta zębem czasu,
  • Niech spełnia praktyczną funkcję, na przykład patery na owoce czy podstawki na biżuterię,
  • W salonie sprawdzi się gliniana donica czy wazon na kwiaty,
  • W łazience wykorzystaj wiklinowy kosz, który będzie idealny do przechowywania ręczników,
  • W sypialni możesz zamontować drewniany zagłówek z nieperfekcyjnych kawałków drewna, a dodatkowo zamontować stare lustro w delikatnie zniszczonej ramie.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 24 wrzesień 2021 10:47
komentarz /( 1 )
  • Leonia
    Leonia

    wtorek, 07 czerwiec 2022 07:59

    oj tak, ten styl to coś dla mnie.
    drewno, jasne kolory. UWIELBIAM!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.