Styl wiktoriański i wnętrza, które Cię zachwycą - dekoportal.pl

Styl wiktoriański i wnętrza, które Cię zachwycą

13 Lip 2022 / Napisał  / Pozostałe
styl wiktoriański
We wnętrzach wiktoriańskich widoczne są różne epoki, na przykład gotyk czy neoklasycyzm.

W XIX wieku wykształcił się styl wiktoriański, który dziś jest raczej stosowany w roli akcentu. Meble w stylu wiktoriańskim czy ciekawe elementy dekoracyjne możesz wykorzystać również w swoim domu. Dowiedz się więcej na temat stylu, który ukształtował się w Wielkiej Brytanii w latach 1837–1901.

O czym przeczytasz w artykule?

Styl wiktoriański – poznaj podstawowe cechy

Wiktoriańskie wnętrza za czasów królowej Wiktorii charakteryzowały się przepychem – było w nich wiele elementów dekoracyjnych. Nie można też zapomnieć o przywiązaniu do detali – wyposażenie tych wnętrz nie było dziełem przypadku. Dało się w nich odnaleźć elementy z różnych epok i stron świata, jednak połączone w przemyślany sposób i podkreślające status materialny domowników.

Wiktoriański styl niemal nie miał umiaru w dodatkach. Często wnętrza były aż przesadnie wypełnione różnymi ozdobami, które dodatkowo wyróżniały się ciekawymi motywami. Roślinne czy orientalne motywy można było dostrzec na tkaninach obiciowych, zasłonach, dywanach, a dodatkowo we wnętrzach nie brakowało kolekcji porcelany, luster czy szklanych wyrobów.

We wnętrzach wiktoriańskich widoczne są różne epoki, na przykład gotyk czy neoklasycyzm, a do tego dołączano jeszcze elementy orientalne. Dodatki i akcesoria, których jest mnóstwo, lśnią. Patery, figurki, misy, a także poduszki, haftowane narzuty i zasłony – tych elementów dekoracyjnych nie brakowało w wiktoriańskich wnętrzach.

Jakie kolory podkreślają styl wiktoriański? Wnętrza wyróżniały się nasyconą kolorystyką, przede wszystkim o ciepłej tonacji. Czerwień, złoty czy brązowy to zdecydowanie kolory stylu wiktoriańskiego, jednak można we wnętrzach odnaleźć również fioletowy, zielony czy żółty.

Domy w stylu wiktoriańskim miały duże okna, które często były zwieńczone łukami. Osłaniać je powinny ciężkie, zdobione zasłony.

Czym wyróżniał się styl wiktoriański?

  • Przywiązywano w nim wagę do szczegółów,
  • Aranżacja miała podkreślać status finansowy domowników,
  • Wnętrza były przesadnie wypełnione – zarówno meblami, jak i dodatkami,
  • Można w nich dostrzec inspirację różnymi epokami i stylami – neoklasycyzmem, gotykiem, ale też elementami orientalnymi,
  • We wnętrzach królowała ciemna kolorystyka,
  • Domy miały duże okna, często zwieńczone łukami.
wiktoriański styl
Wiktoriańskie wnętrza za czasów królowej Wiktorii charakteryzowały się przepychem.

Wiktoriański styl – kiedy się sprawdzi?

Styl wiktoriański jest bardzo charakterystyczny. Dzisiaj raczej niewiele osób decyduje się na wykorzystanie go w pełni. Urządzając dom w stylu wiktoriańskim, warto więc postawić jedynie na inspirację tym stylem i pozostać jednak w nowoczesności. Już kilka elementów z tego stylu wystarczy, żeby podkreślić do niego sympatię. Meble czy dekoracje są bowiem niezwykle wyraziste.

Kiedy sprawdzi się styl wiktoriański? Domy, które będą dobrze wyglądać urządzone w ten sposób, to zdecydowanie te przestronne. Wyobraź sobie masywne, drewniane meble, wyraziste ornamenty i mnóstwo dekoracji w malutkiej kawalerce – to mogłoby nie wyglądać najlepiej. Przestronne pomieszczenie podkreśli urok mebli w stylu wiktoriańskim.

Wiktoriański styl sprawdzi się w wiekowych, odrestaurowanych domach. Będzie też świetnym rozwiązaniem do kamienicy, gdzie pokoje często są nie tylko duże, lecz także wyjątkowo wysokie.

Warto pamiętać, że w stylu wiktoriańskim estetyka była znacznie ważniejsza niż funkcjonalność. Na tę zasadę warto uważać, kiedy urządzasz kuchnię inspirowaną tą stylistyką. Postaw raczej na kilka drobnych elementów, na przykład stylizowane uchwyty czy baterie.

Kiedy warto zastosować wiktoriański styl?

  • Wiktoriański styl pasuje do wysokich, przestronnych pomieszczeń w kamienicach,
  • Nie jest najlepszym rozwiązaniem do niewielkich mieszkań,
  • Warto stosować go z umiarem, łącząc ze współczesnymi elementami.
styl wiktoriański wnętrza
Urządzając dom w stylu wiktoriańskim, warto więc postawić jedynie na inspirację tym stylem i pozostać jednak w nowoczesności.

Meble w stylu wiktoriańskim – czym się charakteryzują?

Jeden charakterystyczny mebel w stylu wiktoriańskim to świetny sposób, żeby rozpocząć przygodę z tym ciekawym sposobem na urządzanie wnętrz. Nie musisz przecież od razu wymieniać wszystkich elementów. Zastosowanie tylko kilku też może świetnie się sprawdzić, a poza tym pozwoli Ci się przekonać, czy styl wiktoriański jest dla Ciebie.

Meble w stylu wiktoriańskim miały być przede wszystkim estetyczne. To, czy były też praktyczne, schodziło na drugi plan. Oczywiście nie rezygnowano z wygody. Meble w stylu wiktoriańskim kojarzyły się z luksusem i przepychem. Były drewniane, ciężkie, masywne, a wykonywano je przede wszystkim z drewna, na przykład mahoniowego.

W pokojach pojawiały się meble, które umożliwiały przede wszystkim wyeksponowanie elementów dekoracyjnych, na przykład porcelany. Salon był więc wypełniony szklanymi witrynami. W pomieszczeniu nie brakowało instrumentów – szczególnie pianina.

Jeśli szukasz mebla w stylu wiktoriańskim, którym możesz wyposażyć współczesne wnętrze, zwróć uwagę na komody z dekoracyjnymi nogami. Antyczne meble są zazwyczaj kosztowne, jednak pamiętaj, że wiele firm tworzy modele inspirowane XIX wiekiem. Siedziska były inspirowane stylem rokoko, ale nie brakowało też tak zwanych mebli chesterfield, które pasują również do dzisiejszych wnętrz. Są wykonywane ze skóry, a ich charakterystycznym elementem są pikowania.

Doskonale sprawdzą się też masywne fotele wykonane z drewna oraz wykończone materiałem obiciowym z wyrazistym ornamentem. Centralnym punktem w każdym salonie jest stolik kawowy i stojące obok niego siedziska. Jaki stolik wybrać? Dobrze sprawdzi się model drewniany, ciemny, z grubym blatem i giętymi nogami.

W sypialni inspirowanej stylem wiktoriańskim może znaleźć się drewniane, masywne łóżko. Warto wybrać model z baldachimem. Jeśli nie chcesz go zastosować, wybieraj spośród bogato zdobionej pościeli. Najlepiej sprawdzi się model wykonany z połyskującego materiału.

Czym wyróżniają się meble w stylu wiktoriańskim?

  • Były drewniane, masywne, miały pełnić przede wszystkim estetyczną funkcję,
  • Wykorzystywano również przeszklone modele, które pozwalały wyeksponować porcelanę,
  • Dzisiaj we wnętrzach inspirowanych stylem wiktoriańskim możesz ustawić ciężki, drewniany stolik kawowy na giętych nogach czy kanapę chesterfield,
  • W sypialni sprawdzi się drewniane łóżko z baldachimem.
meble w stylu wiktoriańskim
Wiktoriański styl sprawdzi się w wiekowych, odrestaurowanych domach.

Materiały na podłodze i ścianach we wnętrzu wiktoriańskim

Dom w stylu wiktoriańskim musi być wypełniony odpowiednimi materiałami. Takimi, które podkreślą luksusowy charakter aranżacji. Stosowano więc drewniane podłogi, najczęściej z ciemnego surowca.

We wnętrzach wiktoriańskich pojawiała się również boazeria, jednak w stylu angielskim. Oznacza to, że sięgała do 1/3 ściany. Na ścianach doskonale sprawdzała się również tapeta wiktoriańska, co jest też świetnym rozwiązaniem, jeśli szukasz sposobu, żeby wprowadzić nieco tego stylu do współczesnego wnętrza. Jaka powinna być tapeta wiktoriańska? Najlepiej sprawdzi się okładzina, na której widoczne są kwiatowe lub orientalne wzory. Dziś warto zastosować taki element dekoracyjny na jednej ścianie.

Co dzisiaj zastosować we wnętrzu inspirowanym stylem wiktoriańskim? Ściany pokryj jasnym kolorem, a na jednej z nich zastosuj tapetę z roślinnym ornamentem. Dzięki temu nie uzyskasz zbyt przytłaczającej aranżacji, a we wnętrzu wciąż widoczna będzie inspiracja stylem wiktoriańskim. Na ścianach sprawdzą się też inne rozwiązania, na przykład sztukaterie lub boazeria angielska.

Jeśli chodzi o podłogi, najlepiej sprawdzi się oczywiście drewno, ewentualnie ciemne panele. W już wyremontowanym wnętrzu trudno będzie Ci wprowadzić zmiany, dlatego na podłodze może ułożyć miękki dywan z orientalnym motywem.

Domy w stylu wiktoriańskimi – jakimi materiałami są wykończone?

  • Na podłodze stosowano ciemne drewno, które sprawdzi się również dzisiaj,
  • Na ścianie wykorzystywano boazerię do 1/3 wysokości,
  • Tapeta wiktoriańska również była stosowanym rozwiązaniem – możesz wykorzystać ją też dzisiaj, ale lepiej na jednej ścianie,
  • Tapeta może mieć roślinny ornament.
styl wiktoriański domy
Na podłodze stosowano ciemne drewno, które sprawdzi się również dzisiaj.

Styl wiktoriański – wnętrza, które zaskakują mnogością ozdób

Tym, co bez wątpienia wyróżniało styl wiktoriański, była mnogość dodatków. Wazony, figurki, dekoracyjne zasłony, efektowne lampy, obrazy – to wszystko dawało wrażenie luksusu. Dodatki charakterystyczne dla stylu z XIX wieku warto przenieść do współczesnego wnętrza, jeśli podoba Ci się styl wiktoriański. Domy dziś mogą być wypełnione między innymi lustrami, koniecznie w bogato zdobionych ramach. Lustro sprawdzi się w salonie, ale możesz też zdecydować się na toaletkę z lustrem w złotej lub srebrnej ramie.

Zwróć uwagę na lampy, które są ważnym elementem dekoracyjnym i jednocześnie praktycznym elementem wyposażenia. Sympatię do stylu wiktoriańskiego podkreślisz, decydując się na żyrandol. Powinien być okazały, może wyglądać niczym wieloramienny świecznik. Funkcje praktyczne i estetyczne spełnią również inne lampy – podłogowe i stołowe. Mogą wyróżniać się abażurem ozdobionym roślinnym ornamentem.

Rewelacyjnie zaprezentują się też lampy witrażowe. Autorem projektu tych wyjątkowych produktów do oświetlenia wnętrz jest Louis Comfort Tiffany. Pierwsza lampa witrażowa zadebiutowała w 1893 roku. Dzisiaj istnieje mnóstwo modeli tworzonych na podobieństwo tych nietuzinkowych lamp, więc możesz mieć takie oświetlenie również we własnym domu.

Podczas urządzania wnętrza zwróć też szczególną uwagę na tekstylia. Niech w salonie i sypialni nie zabraknie grubych zasłon, najlepiej we wzory. Będą osłaniać wnętrze wieczorem przed spojrzeniami osób z zewnątrz, ale przede wszystkim urozmaicą aranżację. Wiktoriański styl podkreślisz również dzięki zwróceniu uwagi na detale. Przyjrzyj się uchwytom do mebli – są niewielkie, ale nie pozostają bez wpływu na wygląd mebli oraz całego wystroju.

Nie zapomnij o wazonach, które powinny być wypełnione świeżymi kwiatami. Możesz ustawić je między innymi na stoliku kawowym, ale też na komodach.

Dekoracje we wnętrzach wiktoriańskich:

  • W domach w stylu wiktoriańskim pojawiało się mnóstwo ozdób – figurki, obrazy, efektowne lampy to tylko część z nich,
  • Dzisiaj możesz wykorzystać barwną lampę witrażową,
  • W salonie i sypialni sprawdzą się wzorzyste zasłony,
  • Na stoliku kawowym niech stanie wazon wypełniony kwiatami,
  • Zadbaj o detale, na przykład uchwyty mebli.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 14 lipiec 2022 13:57
komentarz /( 1 )
  • Lena
    Lena

    czwartek, 14 lipiec 2022 14:25

    po przeczytaniu tytułu spodziewałam się mrocznych i ciemnych wnętrz, a tu takie zdziwienie. Coś czuje, że to mój styl 3

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.