Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design! - dekoportal.pl

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!

16 Lis 2018 / Napisał  / Skandynawski

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!

Może się wydawać, że wystrój scandi jest czymś nowym: łączy modernistyczny funkcjonalizm ze współczesną estetyką i jest odpowiedzią na deficyt światła w chłodnych rejonach Północy. To jednak nie wszystko, bo historia nurtu to również opowieść o malarskich dziełach, przywiązaniu do tradycji i potędze rzemiosła. Skandynawski design rozwijał się już na przełomie XIX i XX wieku, a jego protoplastami była para artystów, których katalog Ett Hem – ukazujący życie rodzinne twórców – stał się inspiracją do wnętrzarskich przemian.

O czym przeczytasz w artykule?

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Carl Larsson wraz z żoną to osoby nietuzinkowe, które zrewolucjonizowały spojrzenie na mieszczańskie, ciemne mieszkania Skandynawów. W domu Lilla Hyttnäs – odziedziczonym w 1888 roku po rodzicach Karin – małżonkowie uczynili przestrzeń pełną jasnych kolorów, ciepła i harmonii sprzyjającej rodzinnej beztrosce. Klasyczny budynek z meblami w stylu gustawiańskim z czasem zyskiwał osobistych akcentów. Larssonowie mieszali stare formy z nowymi, podejmowali się renowacji stylowych konstrukcji, dodawali im charakteru dzięki malarskim detalom, samodzielnie zmieniając wnętrza w pomieszczenia skrojone na miarę potrzeb wszystkich domowników. W rezultacie Ett Hem był zbiorem akwareli ukazujących nie tylko piękno pomieszczeń zgoła innych od tych, do których przywykli Skandynawowie, lecz także przedstawiał mieszkańców w prozaicznych czynnościach. Uśmiechnięte buzie córek Carla Larssona to dowód na to, że małżeństwo uzyskało przestrzeń nie tyle estetyczną i funkcjonalną, ile gwarantującą spokój oraz szczęście. 

Styl skandynawski – cechy

Skandynawskie inspiracje malarstwem Larssona pozwalają na zaaranżowanie wnętrz tętniących przytulnością. Obowiązkowymi elementami są naturalne tkaniny, takie jak bawełna, juta czy len, a atmosferę ciepła spotęguje drewno, występujące dosłownie wszędzie: na podłodze, ścianie, w formie mebli i dodatków. Podłoże wyłożone sosnowymi czy jesionowymi belkami w kolorze brązu lub pokryte białą farbą podkreślającą rysunek słojów, świetnie spisuje się w roli dekoratora, a zarazem twórcy klimatu. Aranżacje są proste, pozbawione chaosu, ale jednocześnie pełne bezpretensjonalnego luzu – mają w sobie nuty vintage, eklektyzmu i minimalizmu. To styl, w którym możemy bawić się i mieszać, kierując się jednocześnie pragmatyzmem opartym na wykorzystaniu ekologicznych materiałów, powtarzalnych brył i niewygórowanych cenowo komponentów. Skandynawski design nade wszystko ceni komfort domowników, dlatego wybiera ergonomiczne formy, korzysta z jasnej palety barw optycznie powiększającej przestrzeń i otula się ciepłem natury. 

Mieszkanie w stylu skandynawskim


Dom w stylu skandynawskim od kuchni po salon

Salon w stylu skandynawskim czy skandynawska kuchnia? Miłośnicy kierunku z chłodnej Północy aranżują całe domy na wzór tych rodem ze Skandynawii. Jednolity wystrój każdego pomieszczenia, utrzymany w zbliżonej palecie kolorystycznej oraz bazujący na wykorzystaniu naturalnych materiałów, przyczyni się do pełnej spójności stylistycznej, a tym samym wzmocni walory estetyczne aranżacji. Dom w stylu skandynawskim nie lubi ścisłego podziału, dlatego najlepiej wykorzystać otwarte koncepcje: kuchni połączonej z salonem czy pokoju dziennego z jadalnią. Wystrój skandynawski oznacza także redefinicję pomieszczeń – salon nie jest już tylko przestrzenią reprezentacyjną, nabiera rodzinnego charakteru, wypełniają go malowidła dzieci oprawione w grubą ramę oraz książki związane z pracą zawodową. Taki pokój często łączy funkcje domowej biblioteczki, biura czy strefy rozrywki. Podobnie jest z kuchnią, która staje się zarówno miejscem kulinarnych eksperymentów, jak i polem spotkań towarzyskich. Takie schematy to planowanie zgodne z ideą Larssonów, mówiącą o tym, że wnętrza muszą być dopasowane do domowników!

 Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


 Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Kolory skandynawskie

Kolory skandynawskie to jasna paleta ciepłych barw. Palmę pierwszeństwa dzierży biel, która dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń, ale poza nią zdecydujmy się na beże, kremy, chłodne błękity, subtelną lawendę czy wszelkie możliwe szarości – od gołębich, po popiele. W tonie minimalizmu wybierzmy dodatki w odsłonie eleganckiej czerni czy intensywnego grafitu – mogą to być zarówno grube ramy luster i obrazów czy klosze designerskich, industrialnych lamp. Styl skandynawski łączy neutralne oraz uniwersalne kolory z wyrazistymi akcentami, które przełamują aranżacyjną nudę. Taki mariaż sprawi, że nawet małe mieszkanie w stylu skandynawskim wyda się o wiele większe, niż jest w rzeczywistości.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Skandynawowie wykorzystują także żywe barwy. Między łagodnymi szarościami przewija się nuta cytrusów, występującej jako wygodna kanapa, a z białej scenerii wyróżnia się turkus, zieleń czy burgund. Taki akcent nie jest jednak dominantą, a jedynie elementem nadającym aranżacji charakteru. Całość to raczej stonowana kompozycja, aniżeli burza soczystych tonacji.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Meble w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim pełne są prostych rozwiązań, jednak jest w nich miejsce na odrobinę tradycji i przywiązania do rzemiosła, nawiązującego do wzornictwa gustawiańskiego. Królewski rodowód kierunku skupiał się wokół uproszczonych form, pozbawionych zbędnych detali, a w zakresie kolorów wykorzystywał biel i całą gamę jasnych odcieni. W nieco zmodernizowanej odsłonie nurtu ze Skandynawii także na próżno szukać ozdobników i wyrafinowania – to miejsce dla symetrii, powtarzalnych brył i elegancji. Stolik skandynawski może zatem składać się z masywnego blatu podtrzymywanego na stalowych nóżkach, a krzesło w stylu skandynawskim okaże się wyprofilowaną konstrukcją złożoną z miękkiego siedziska w odcieniu żółci i drewnianej podstawy.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Tanie meble w stylu skandynawskim wiążą się także z inwencją własną, czyli łączeniem różnych materiałów czy tworzeniem niebanalnych konstrukcji z desek. W sypialni fanów stylu znajdziemy łóżko z palet, w pokoju dziennym stolik z pozostałego po remoncie blatu, a w jadalni krzesła ze skrzyń. Produkcja hand made pomoże nie tylko w zaaranżowaniu przestrzeni zgodnej z naszą wizją, lecz także przyczyni się do kreacji wnętrza w niepowtarzalnym wydaniu. Taka samodzielność dodatkowo wpiera postulat o potrzebie urządzania zgodnie z ekologicznym wydźwiękiem kierunku.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Wystrój skandynawski i rola dodatków

Styl skandynawski wnętrza zamienia w paradę osobistych dekoracji, grubo plecionych pledów i poduszek porozrzucanych w artystycznym nieładzie. Mimo tego, że trend podąża za dekoracyjną oszczędnością, to pula ozdób, jakie możemy zastosować, jest bardzo bogata. Skandynawskie dodatki to m.in. poduszki w geometryczne wzory, zapachowe świece i latarenki, cotton balls przewieszone przez ramę lustra, pamiątkowe bibeloty, zegary, a także odpowiednie oświetlenie. Lampy w stylu skandynawskim stworzone są z metalu, drewna czy nawet papieru. Często towarzyszą im szykowne, designerskie abażury. Dekoracje okien są ubogie, gdyż chodzi o to, by wpuścić do pokoju maksymalnie dużo naturalnych promieni. Warto zrezygnować z firanek albo wybrać te lekkie i zwiewne w jasnym odcieniu.  

Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


 Mieszkanie w stylu skandynawskim – poznaj skandynawski design!


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 10 wrzesień 2021 14:34
komentarz /( 1 )
  • Judyta87
    Judyta87

    poniedziałek, 06 czerwiec 2022 13:36

    Nazwałabym ten styl - poukładaną elegancją z odrobina dobrego humorku ;)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.