Zwalcz mikroskopijne robaczki w kuchni – 6 sposobów na robaki w mące, makaronie czy cukrze! - dekoportal.pl

Zwalcz mikroskopijne robaczki w kuchni – 6 sposobów na robaki w mące, makaronie czy cukrze!

26 Maj 2021 / Napisał  / Porady
 mikroskopijne robaczki w kuchni
Mikroskopijne robaczki w kuchni mogą się pojawić, nawet jeśli dbasz o czystość pomieszczenia.

Kompletujesz na blacie składniki do przygotowania obiadu, zaglądasz do opakowania ryżu, a tam pełzają niechciani lokatorzy: małe białe robaki. W domu to normalne! Mikroskopijne robaczki w kuchni mogą się pojawić, nawet jeśli dbasz o czystość pomieszczenia. Chcesz wiedzieć, jacy intruzi często urządzają sobie wycieczkę po kuchennych szafkach? Poznaj najpopularniejsze szkodniki wraz ze sposobami na ich usunięcie. Dzięki nim kuchnia będzie czysta!

O czym przeczytasz w artykule?

Mrówki faraona – małe robaczki w kuchni

Mrówki faraona to małe brązowe robaki. Nie mają dużych wymagań żywieniowych. Właściwie lubią wszystko – znajdziesz te robaki w cukrze, ale lubią też mięso, ser oraz chleb. Mrówki faraona zakładają gniazda w ciepłych miejscach w pobliżu pokarmu, dlatego szafki kuchenne są dla nich idealnym miejscem. Te mikroskopijne robaczki w kuchni potrafią też schować się w malutkich szczelinach, na przykład pod listwami podłogowymi. Szkodniki lubią też inne mniej oczywiste miejsca. Czy spotkasz te małe brążowe robaczki w łóżku? Tak, to możliwe!

Kiedy mrówki faraona szukają pokarmu, mogą przemieszczać się po całym domu. Zaglądają na blat, nie omieszkają też obejrzeć misek zwierząt, w których czasem pozostaje karma. Niestety podczas wędrówek pozostawiają na pożywieniu dziury i zarazki. Są bardzo uciążliwe, ponieważ nie da się przed nimi niczego ukryć – dostaną się do chlebaka czy pożywienia owiniętego folią. To dlatego, dobrze odpowiednio zagospodarować szafki i ograniczyć im możliwości. Przeczytaj, jak zrobić to najlepiej: co gdzie trzymać w kuchni?

Te małe robaczki w kuchni możesz spróbować usunąć przy pomocy domowych sposobów. W miejscach, gdzie często się pojawiają, rozłóż ugotowane żółtko z trucizną w postaci boraksu. Ten sposób wymaga jednak cierpliwości, a może się okazać, że mrówek jest na tyle dużo, że konieczny będzie telefon do specjalisty.

Mrówki faraona:

 • Gdzie znajdziesz te małe brązowe robaczki? W łożku, salonie czy w kuchni. To znane wszystkim robaki w cukrze, mięsie, serze czy chlebie,
 • Przemieszczają się po całym domu w poszukiwaniu pokarmu,
 • Zostawiają na jedzeniu zarazki i dziury,
 • Możesz spróbować pozbyć się ich domowym sposobem, którym jest trutka z boraksu i żółtka,
 • Zdarza się, że konieczna jest pomoc specjalisty.
 robaki w szafkach kuchennych
Kiedy mrówki faraona szukają pokarmu, mogą przemieszczać się po całym domu.

Psotnik zakamarnik – problematyczne robaki w szafkach kuchennych

Małe robaczki w kuchni to również psotniki, które zwane są też gryzkami. Mikroskopijne intruzy mogą pojawić się w Twoim domu przyniesione ze sklepu, a nawet z biblioteki w książce. Psotniki uwielbiają produkty mączne i mięso, ale potrafią też podgryzać tapety czy papier.

Psotnik zakamarnik to mały biały robaczek, który lubi ciepła miejsce i wilgotne. Nie potrafi przeżyć bez wody, którą wchłania nawet z powietrza. Jak więc zwalczyć te biało-czarne robaki od wilgoci? Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt mały poziom wilgotności, psotnik umiera. Zadbaj o odpowiedni poziom wilotności, a pozbędziesz się szkodnika.

Jeśli w Twoim domu pojawiły się gryzki, musisz wyrzucić z szafki, w której bytują, wszystko. Pozbądź się nawet tych produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się czyste. Jaja nie są bowiem widoczne, a sprawią, że za kilka tygodni problem powróci i znów pojawią się małe owady w domu.

Aby pozbyć się mikroskopijnych robaczków z kuchni, spróbuj zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu. Zawsze wycieraj krople wody, które znalazły się na blacie. Dokładnie wyczyść szafki kuchenne. Jeśli takie sposoby nie okażą się wystarczające, zdecyduj się na użycie preparatu insektobójczego.

Psotnik zakamarnik:

 • Możesz przynieść go ze sklepu lub biblioteki,
 • Znajdziesz te robaki w mące, ale mogą podjadać nawet tapetę,
 • Aby usunąć gryzki, wyrzuć z szafki wszystko, zmniejsz wilgotność w pomieszczeniu, a jeśli to za mało, wykorzystaj preparat insektobójczy.
 małe robaczki w kuchni
Psotniki uwielbiają produkty mączne i mięso, ale potrafią też podgryzać tapety czy papier. Fot. Wikipedia

Mącznik młynarek – tego intruza możesz przynieść ze sklepu

Mikroskopijne robaczki w kuchni mogą pojawić się, nawet jeśli w domu zawsze panuje porządek. Niektóre możesz bowiem przynieść ze sklepu. Jednym z nich jest mącznik młynarek. Spotkasz te robaki w mące, suszonych owocach i płatkach kukurydzianych.

Mącznik młynarek nie jest tak mikroskopijny jak pozostałe z wymienionych robaków, jednak jego jaj nie zauważysz. Możesz też początkowo nie dostrzec larw – są chude i długie. Ten mały biały robaczek dobrze ukrywa się więc w mące.

Jak rozpoznać te czarne robaki w roku? Zdjęcia pomogą w rozpoznaniu wroga. Mącznik młynarek to dość duży chrząszcz w brązowym kolorze. Jest wytrzymały, dobrze adaptuje się do każdych warunków. Szybko się rozmnaża, a poza tym potrafi przegryźć nawet plastikowe opakowanie, żeby dostać się do pożywienia. Jeśli zobaczysz brązowe robaczki w mące, uważaj! Zjedzenie produktów zanieczyszczonych odchodami czy wydzielinami tego intruza jest niebezpieczne dla zdrowia.

Jeśli mącznik młynarek pojawił się w Twoim domu, wyrzuć z szafek wszystkie produkty spożywcze, nawet te zamknięte. Dobrze wyczyść całą kuchnię, koncentrując się oczywiście na wnętrzu szafek. Wywietrz pomieszczenie. Kiedy kupisz nowe produkty, zamknij je w szczelnym pojemniku. Dobrze sprawdzą się szklane słoiki. Dzieki temu malutkie czarne robaczki w domu się już nie pojawią.

Mącznik młynarek:

 • Trafia do domu z zakupionymi produktami spożywczymi,
 • Można spotkać go w suszonych owocach, płatkach kukurydzianych i mące,
 • Jest wytrzymały i szybko się rozmnaża, dlatego walka z nim może być trudna,
 • Nie wolno jeść zanieczyszczonych przez intruza produktów – to niebezpieczne dla zdrowia.
 robaki w kuchni
Można spotkać go w suszonych owocach, płatkach kukurydzianych i mące. Fot. Wikipedia

Mole – często występujące w kuchni robaki spożywcze

Robaki w makaronie, kaszy czy mące to często mole spożywcze. Je również możesz przynieść do domu ze sklepu. Mole to robaki spożywcze, które uwielbiają produkty mączne, ale też suszone owoce, przyprawy i słodycze.

Mole radzą sobie z dostaniem się do wnętrza papierowego opakowania. Warto więc przesypywać produkty spożywcze do szczelnych ceramicznych lub szklanych naczyń. Jeśli w Twoim domu już pojawiły się te uciążliwe robaki w szafkach kuchennych, wyrzuć wszystkie produkty. Dla bezpieczeństwa pozbądź się nawet zamkniętych produktów, na przykład z przyprawami. Dokładnie umyj wnętrze szafek.

 • Mole są jednymi z najczęściej pojawiających się w domu robaków spożywczych, które występują w przyprawach, słodyczach, a przede wszystkim w mące.
 • Jesli zobaczysz brązowe robaki w mące, wyrzucić z szafki wszystko, dokładnie ją wyczyścić, a nowe produkty umieścić w szczelnych pojemnikach.
 robaki spożywcze
Robaki w makaronie, kaszy czy mące to często mole spożywcze. Fot. Wikipedia

Rozkruszek mączny – trudny do zwalczenia niechciany lokator mąk

Robaki w kuchni, które są niezauważalne, a przez to trudne do zwalczenia, to rozkruszki mączne. Insekty – podobnie jak mole spożywcze – trafiają do domu z zakupionymi produktami. Robak może założyć gniazdo w dowolnym miejscu domu, ale najczęściej wybiera szafki z pożywieniem. Rozkruszek mączny żywi się pieczywem, mąką, suszonymi owocami, a nawet mlekiem w proszku.

Te mikroskopijne robaczki w kuchni potrafią naprawdę uprzykrzyć życie właścicielom domu. Rozkruszki pozostawiają nieprzyjemną woń, która zanieczyszcza produkty. Takie brązowe robaczki w mące mogą nieźle zaszkodzić! Spożycie zanieczyszczonego pokarmu może doprowadzić do dolegliwości żołądkowych.

Wyrzucenie produktów spożywczych nie jest niestety w pełni skuteczną metodą. Niechciany gość może bowiem bardzo szybko powrócić, ponieważ potrafi zakładać gniazda w dowolnej szczelinie w domu. Do walki z rozkruszkiem często konieczna okazuje się pomoc specjalistów, którzy mogą przeprowadzić oprysk lub zamgławienie termiczne.

Rozkruszek mączny:

 • Te niezauważalne robaki w kuchni są trudne do zwalczenia,
 • Zostawiają niemiły zapach na jedzeniu,
 • Te małe białe robaki w domu żywią się głównie mąką, suszonymi owocami i pieczywem,
 • Do walki z nimi czasem potrzebna jest pomoc specjalistów mogących przeprowadzić oprysk lub zamgławienie termiczne.
 robaki w mące
Rozkruszki pozostawiają nieprzyjemną woń, która zanieczyszcza produkty. Fot. Wikipedia

Trojszyk ulec – niewielki chrząszcz, który uwielbia sypkie produkty

Trojszyki – te robaki w makaronie, ryżu i innych produktach sypkich mogą Ci zniszczyć najlepszy pomysł na obiad. Trojszyk ulec trafia do domu prosto ze sklepu. Ten niewielki chrząszcz składa jaja w pożywieniu, przez co zmienia się jego zapach i smak.

Zanieczyszczonych przez trojszyka pokarmów absolutnie nie można spożywać. Grozi to bowiem reakcjami alergicznymi. Jeśli zobaczysz brązowe robaki w mące i innych artykułach, oznacza to, że intruz pojawił się w Twoich szafkach. Jak zwalczyć trojszyka w domu? Niestety musisz pozbyć się wszystkich produktów spożywczych z szafki. Precyzyjnie wyczyść całą kuchnię. Możesz też zastosować preparat przeznaczony do samodzielnej walki z trojszykiem, ale czasem zdarza się, że konieczna jest pomoc fachowców.

Trojszyk ulec:

 • Żywi się produktami sypkimi,
 • Można przynieść go ze sklepu,
 • Składa jaja, które zmieniają smak i zapach pożywienia,
 • Zanieczyszczonego pokarmu nie można spożywać, ponieważ występuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych,
 • Do walki z trojszykiem warto zaprosić specjalistów.

Czyszczenie innych sprzętów AGD też będzie na wagę złota! Przeczytaj, czym myć lodówkę i jak wyczyścić piekarnik.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2024 15:59
komentarz /( 1 )
 • Teresa
  Teresa

  czwartek, 27 maj 2021 17:00

  ;( nie jest łatwa taka walka, szczególnie z molami, które też niestety przynosimy z kasza, ryżem :(

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.