Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają! - dekoportal.pl

Oznaczenia na pralce

– sprawdź, co oznaczają!
10 Maj 2023 / Napisał  / Porady
Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Dzięki naszym wskazówkom znaczki na pralce przestaną być dla Ciebie trudne do rozszyfrowania

Symbole na pralce są dla Ciebie zagadką? Na niektórych modelach widnieją wyłącznie ikony, a brak opisu może utrudniać wybranie właściwego programu prania. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że różni producenci stosują różne oznaczenia na pralce. Z tego poradnika dowiesz się, jakie symbole wybierają popularne marki. Dzięki naszym wskazówkom znaczki na pralce przestaną być dla Ciebie trudne do rozszyfrowania!

O czym przeczytasz w artykule?

Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Dowiedz się więcej o symbolach na pralkach.

Ikony na pralce – dlaczego warto je znać?

Co oznaczają ikony na pralce – to trzeba wiedzieć! Instrukcję możesz przecież pewnego dnia zgubić. W takim przypadku nietrudno o wybranie nieprawidłowego programu prania. To z kolei grozi zniszczeniem ubrań. Do szczególnie delikatnych rzeczy, na przykład jedwabnych bluzek najczęściej jest przeznaczony tylko jeden tryb. Pomyłka grozi uszkodzeniem tego materiału!

Wybranie złego programu to też ryzyko, że plamy nie zostaną precyzyjnie usunięte. Niektóre zabrudzenia wymagają intensywnego prania. Musisz wiedzieć, który symbol oznacza tryb stworzony do pozbywania się silnych plam z odzieży lub pościeli. Ta wiedza przyda się też, gdy chcesz wykonać skuteczne pranie białych skarpetek czy planujesz przywrócić kolor ulubionym ubraniom.

Programy to nie wszystkie oznaczenia na pralce. Gdzie proszek, gdzie płyn – te informacje również w odpowiedni sposób zaznaczają producenci. Czasem jednak może być to dla użytkownika nieczytelne. Dowiedz się więcej o symbolach na pralkach.

Dlaczego warto znać oznaczenia na pralce?

 • Instrukcję możesz zgubić.
 • Nieprawidłowo dobrany program to ryzyko uszkodzenia odzieży.
 • Źle dopasowany tryb może sprawić, że zabrudzenia się nie dopiorą.
Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Musisz wiedzieć, który symbol oznacza tryb stworzony do pozbywania się silnych plam z odzieży lub pościeli.

Gdzie wlać płyn do prania i płukania? Gdzie wsypać proszek?

Nim wybierzesz program, zajrzyj do szufladki. Jej wnętrze składa się najczęściej z trzech części. Symbole na pralce Beko w szufladce to I, II oraz ikona przywodząca na myśl kwiatek. W niektórych urządzeniach znajdziesz też napisy „prewash” i „wash”.

Wiele zależy od producenta, który planuje oznaczenia na pralce. Gdzie płyn do prania? Środek piorący umieścisz w przegródce oznaczonej jako I lub II. I jest przeznaczone na preparat do prania wstępnego, a II – do zasadniczego. Możesz tam też wsypać proszek. Płyn do płukania wlejesz natomiast do przegródki oznaczonej kwiatkiem. Jeśli wykonujesz pranie ręczników, pomin wsypywanie proszku. Dzięki temu będą bardzije miękkie.

 • Płyn do prania lub proszek umieścisz w szufladzie, w komorze I lub II. Płyn do płukania wlejesz natomiast do przegrody z symbolem kwiatka.
Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Środek piorący umieścisz w przegródce oznaczonej jako I lub II.

Pralka – oznaczenia wirowania, płukania i temperatury

Pod elektronicznym wyświetlaczem znajdziesz między innymi symbol wirowania. Na pralce znajduje się też ikona płukania czy temperatury. Czasem producenci stosują opisowe oznaczenie, co wiele ułatwia. Zdarza się jednak, że są to wyłącznie symbole. Jak je rozszyfrować?

Przykładowo symbole na pralce Candy oznaczające wirowanie to ślimak, natomiast temperaturę – termometr. Tego typu ikony stosują również inni producenci. Zwróć też uwagę na symbol płukania – najczęściej ma postać miski wypełnionej wodą.

W pobliżu wyżej wymienionych oznaczeń może znajdować się symbol blokady rodzicielskiej. Wygląda on niczym kłódka. Znajdziesz takie symbole na pralce Samsung oraz Beko. Żeby skorzystać z blokady, musisz wcisnąć dwa przyciski znajdujące się obok siebie jednocześnie. Właśnie pod nimi znajduje się symbol kłódki.

Pod wyświetlaczem są też oznaczenia dodatkowych funkcji. Często producenci opisują je słownie. Mogą to być między innymi funkcja pupil, która usuwa sierść z ubrań.

Zwróć uwagę nie tylko na to, co znajduje się pod wyświetlaczem, lecz także na informacje na samym małym ekranie. One także mają znaczenie! Za przykład niech posłuży pralka Bosch.  Co oznaczają symbole na pralce tego typu? Oznaczenia na wyświetlaczu tego urządzenia mogą dotyczyć dołożenia prania. Jeśli świeci się „YES” i ikona przywodząca na myśl otwarte drzwi bębna, oznacza to, że możesz włożyć jeszcze kilka rzeczy do pralki.

Jakie są oznaczenia wirowania, płukania i temperatury?

 • Symbol płukania to najczęściej miska wypełniona wodą.
 • Wirowanie jest oznaczone kształtem kojarzącym się ze ślimakiem.
 • Temperaturę oznacza termometr.
Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Pod elektronicznym wyświetlaczem znajdziesz między innymi symbol wirowania

Symbole prania – poznaj ikony poszczególnych programów

Wokół pokrętła część z producentów umieszcza słowne oznaczenia, dzięki czemu wybór programu nie sprawia trudności. Są jednak marki, które wykorzystują symbole prania w pralce. Niektóre z nich łatwo rozszyfrować, zwłaszcza jeśli obok ikony jest przykładowo oznaczenie minut. Możesz więc odkryć, który z programów to tak zwane szybkie pranie. Nie zawsze oznaczenia są jednak takie oczywiste! Co oznaczają symbole na pralce?

Zastanawiasz się, co oznaczają ikony na pralce? Zacznijmy od najpopularniejszych programów. Jeden z nich jest przeznaczony do prania bawełnianych ubrań. Jeśli chcesz wrzucić do bębna kilka koszulek z tego naturalnego materiału, szukaj ikony kępki bawełny. Znajdziesz między innymi takie symbole na pralce Beko.

Jakie jeszcze są znaczki na pralce? Producenci stosują różne symbole oznaczające tryb do ubrań z materiałów syntetycznych. Mają one formę probówki, mogą nieco kojarzyć się też z trójkątem. W Twojej garderobie nie brakuje wełnianych ubrań? Symbole na pralce oznaczające program do wełny mogą przypominać kłębek.

Zastanawiasz się, jakie są oznaczenia na pralce dla programów do delikatnych ubrań? Może to być ręka zanurzona w wodzie, która przywodzi na myśl pranie ręczne. Bywa, że producenci oznaczają program delikatny listkiem – znajdziesz takie symbole na pralce Whirlpool.

Producenci tworzą też programy z myślą o ubraniach w konkretnym kolorze. Właśnie dlatego znajdziesz na urządzeniach koszulkę białą w środku lub wypełnioną czarnym kolorem. Dzięki temu domyślisz się, który program jest do jasnych, a który do ciemnych ubrań. Wiele pralek ma też specjalny tryb do jeansów. Żeby go wybrać, szukaj rysunku spodni.

Symbole prania – jakie są?

 • Program do prania bawełnianych ubrań często symbolizuje kępka bawełny.
 • Syntetyki mają ikonę przypominającą probówkę lub trójkąt.
 • Do prania delikatnych ubrań szukaj symbolu ręki zanurzonej w wodzie lub listka.
 • Znaczkiem programu do ciemnej odzieży jest czarna koszulka.
Oznaczenia na pralce – sprawdź, co oznaczają
Producenci tworzą też programy z myślą o ubraniach w konkretnym kolorze.

Pralka – symbole specjalnych trybów prania

Urządzenia mają różne programy dodatkowe. Dzięki nim możesz prać między innymi dziecięce ubranka czy puchowe kurtki. Jakie są oznaczenia na pralce specjalnych trybów? Jeśli planujesz uprać dziecięce rzeczy, szukaj symbolu główki. Puchową kurtkę lub kołdrę dokładnie wypierzesz, jeśli wybierzesz program oznaczony rysunkiem kurtki.

W wielu urządzeniach znajdziesz też specjalny tryb do koszul. Jego zadaniem jest zapobieganie zagnieceniom. Najczęściej symbolizuje go po prostu koszula.

 • Program przeznaczony do prania dziecięcych ubranek jest często oznaczony głową dziecka. Tryb zapobiegający zagnieceniom ma ikonę koszuli, a ten do prania kurtki puchowej lub kołdry bywa oznaczony rysunkiem kurtki.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 09:58

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.