Urządzasz prysznic bez brodzika? Zobacz, o czym musisz pamiętać! - dekoportal.pl

Urządzasz prysznic bez brodzika? Zobacz, o czym musisz pamiętać!

30 Sie 2019 / Napisał  / Porady
kabina prysznicowa bez brodzika, kabina bez brodzika, łazienka bez brodzika
Łazienka bez brodzika, z prysznicem z odpływem w podłodze to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku

Prysznic zastępuje wannę w wielu polskich domach. Nowoczesna wersja tego rozwiązania, czyli kabina bez brodzika, cieszy się coraz większą popularnością. Przeczytaj nasz artykuł, żeby poznać wady i zalety strefy natrysku bez niecki. Podpowiadamy, jak zaaranżować łazienkę z prysznicem bez brodzika oraz o co szczególnie zadbać, żeby instalacja była w pełni bezpieczna.

O czym przeczytasz w artykule?

Prysznic bez brodzika – wady

Kabina bez brodzika to rozwiązanie, o którym musisz pomyśleć odpowiednio wcześniej – pomoże to uniknąć rozmaitych niedogodności. Szybka zmiana aranżacji, kiedy jest już po remoncie, nie wchodzi w grę. Montaż kabiny bez brodzika wymaga chociażby podłogi ze spadem, a także zastosowania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Generalny remont zajmie mnóstwo czasu i pochłonie wiele pieniędzy, dlatego warto zaplanować prysznic walk-in na etapie budowy.

Prysznic bez brodzika jest droższy niż tradycyjna kabina z niecką. Konieczne będzie zatrudnienie specjalistów, którzy zadbają o instalację odpływową i odpowiednią grubość podłogi. Każde utrudnienie może sprawić, że montaż prysznica bezbrodzikowego okaże się ogromnym wydatkiem. Największa wada to fakt, że nie zawsze nowoczesne rozwiązanie będzie możliwe – powodem może okazać się zbyt cienki strop.

Brak siedziska sprawia, że nie u każdego sprawdzi się prysznic bez brodzika. Wady tego rodzaju nie są na szczęście przeszkodą. Siedzisko możesz bowiem dokupić, dzięki czemu kabina będzie lepiej dostosowana do potrzeb starszych lub osób z niepełnosprawnościami. Prysznic bez brodzika uniemożliwi Ci kąpiel małego dziecka – konieczny będzie zakup specjalnej wanienki.

Nie są to jedyne mankamenty, jakie ma prysznic bez brodzika. Wady dotyczą również ogrzewania – musi być ono wydajne, ponieważ z otwartej kabiny szybko ucieknie ciepło. Problemem może się również okazać wentylacja – zbyt słaba sprawi, że para wodna będzie osadzać się na elementach wyposażenia, doprowadzając do rozwoju pleśni.

Prysznic bez brodzika – wady:

 • O jego montażu musisz pomyśleć odpowiednio wcześniej przed remontem,
 • Jest drogim rozwiązaniem, ponieważ wymaga zatrudnienia fachowców,
 • Nie ma siedziska,
 • Nie wykąpiesz w nim małego dziecka,
 • Musisz zastosować wydajne ogrzewanie,
 • Koniecznie zadbaj o właściwą wentylację.
kabina walk-in, prysznic walk-in, prysznic bez brodzika
Kabina prysznicowa walk-in optycznie powiększa łazienkę, fot. New Trendy

Kabina bez brodzika – zalety

Elegancka, efektowna, wtapiająca się w tło – taka jest kabina bez prysznica, co sprawia, że decyduje się na nią wielu inwestorów. Dzięki temu elementowi wyposażenia możesz optycznie powiększyć małą łazienkę. Przeszklenia spowodują, że pomieszczenie nie będzie podzielone na kilka stref. Jeśli wolisz oryginalną aranżację przestrzeni, w prysznicu walk-in zastosuj inne płytki.

Kabina bezbrodzikowa sprawdzi się zarówno w malutkiej, jak i przestronnej łazience. Możesz samodzielnie zdecydować o jej wymiarach, a nie wybierać z gotowych propozycji producentów niecek. Kabina walk-in sprawdzi się we wnęce, co pozwoli Ci zagospodarować przestrzeń w komfortowy sposób.

Kabina prysznicowa bez brodzika nie sprawi Ci trudności w czyszczeniu. Usuwanie zabrudzeń przebiegnie sprawnie ze względu na brak niecki oraz prawidłowo wykonany spadek podłogi. Mycie kabiny ułatwisz sobie, wybierając szkło ze specjalną powłoką, na której nie powstają smugi oraz nie osadza się kamień.

Kabina prysznicowa bez brodzika – jakie ma zalety?

 • Prezentuje się oryginalnie,
 • Optycznie powiększa pomieszczenie,
 • Sprawdzi się w małej i dużej łazience,
 • Jest łatwa w czyszczeniu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na przeszklenie z powłoką zapobiegającą powstawaniu zacieków.
kabina bez brodzika czyszczenie, mycie kabiny bez brodzika, jak umyć kabinę bez brodzika
Zaletą kabiny bez brodzika jest łatwe czyszczenie

Kabina bezbrodzikowa – jaką okładzinę zastosować?

Nim zaczniesz wybierać płytki, zastanów się nad izolacją przeciwwilgociową, która ochroni mieszkanie znajdujące się pod Twoim przed zalaniem. W roli hydroizolacji sprawdzi się folia w płynie – do jej nakładania możesz wykorzystać pędzel lub wałek. Zalety preparatu to szybkie schnięcie, konieczność aplikacji tylko dwóch warstw oraz możliwość kładzenia płytek bezpośrednio na folię.

Czas na wybór płytek! Zrezygnuj z wielkoformatowych kafli – konieczność docięcia ich w taki sposób, żeby uzyskać dwuprocentowy spadek, może sprawić, że efekt wizualny nie będzie zadowalający. Delikatną nierówność znacznie lepiej ukryjesz dzięki mozaice.

Wybierając płytki, zwróć szczególną uwagę na ich antypoślizgowość, która jest oznaczana symbolami od R9 do R13. Kafle chroniące przed upadkiem zastosuj nie tylko w kabinie, lecz także w całej łazience. Jeśli chcesz w jakiś sposób wyróżnić prysznic, postaw na płytki w innym odcieniu lub z odmiennym wzorem.

Zwróć uwagę nie tylko na płytki, lecz także fugę. Rewelacyjnie sprawdzi się epoksydowa, która jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów oraz zmianę koloru. Fuga ta charakteryzuje się szczelnością oraz niewrażliwością na wilgoć. Dodatkowo jest gładka i cechuje się elastycznością, więc nie będzie się kruszyła, a jej jedyną wadą jest wysoka cena.

Kabina bez brodzika – czym ją wyłożyć?

 • Zadbaj o izolację przeciwwilgociową – jej funkcję spełni folia w płynie,
 • Wybierz mozaikę zamiast wielkoformatowych płytek – lepiej ukryje spadek posadzki,
 • Postaw na antypoślizgowe kafle, które zapewnią bezpieczeństwo,
 • Wybierz elastyczną i szczelną fugę epoksydową, żeby chronić wnętrze prysznica przed powstawaniem pleśni.
flizy do kabiny bez brodzika, płytki do kabiny bez brodzika, mozaika w kabinie bez brodzika
W kabinie bez brodzika spadek posadzki można zamaskować stosując mozaikę

Kabina walk-in – jak ją oświetlić?

Kabina walk-in jest sama w sobie ozdobą pomieszczenia, jednak możesz ją dodatkowo urozmaicić oświetleniem. Mała łazienka nie będzie wymagała dodatkowych źródeł światła w strefie natrysku, jednak w dużym wnętrzu warto je zastosować, żeby korzystanie z przestrzeni było bardziej komfortowe. Jeśli Twoja łazienka jest niewielka, nie musisz rezygnować z oryginalnego oświetlenia.

Listwy LED zdobiące wnętrze kabiny świetnie zaprezentują się w nowoczesnym pomieszczeniu. Emitowane przez nie światło może być białe lub kolorowe, a wiele z nich ma również funkcję zmiany odcienia, co zrobisz przy pomocy pilota. Zadbaj nie tylko o wygląd oświetlenia, lecz także bezpieczeństwo. Możliwość tak bliskiego kontaktu z wodą wymaga wykorzystania listew LED o stopniu ochrony IP66 i większym.

 • Kabina walk-in doskonale zaprezentuje się ozdobiona wodoszczelną listwą LED, która może świecić ciepłym lub chłodnym światłem białym. Na rynku znajdziesz również kolorowe modele sterowane pilotem.
led w kabinie prysznicowej, oświetlenie prysznica, jak oświetlić kabinę walk-in
Oświetlenie LED w kabinie walk-in pomoże stworzyć atmosferę do relaksu, fot. Hoesch

Łazienka w bloku a kabina prysznicowa bez brodzika

Mieszkasz w bloku i marzy Ci się kabina bez brodzika? To rozwiązanie znacznie łatwiejsze do zastosowania, kiedy budynek jest jeszcze w budowie. Łazienka w bloku nie jest bowiem przystosowana do kabiny bez brodzika, dlatego konieczne będzie zadbanie o wyprofilowanie podłogi tak, żeby wyróżniała się dwuprocentowym spadkiem – zagwarantuje to skuteczność odpływu, a woda nie będzie rozlewała się po podłodze w całym pomieszczeniu.

Prysznic bez brodzika w bloku wymaga również odpowiedniego stropu. Musisz pamiętać o konieczności pozostawienia około 11-15 centymetrów na elementy przyłączeniowe. Bardzo ważna jest izolacja przeciwwilgociowa, którą musisz zastosować nie tylko na podłodze, lecz także na ścianie – w tym celu sprawdzi się masa uszczelniająca na bazie żywicy syntetycznej oraz cementu. Niektóre miejsca, na przykład wokół odpływu liniowego i na połączeniu ściany z podłogą, wymagają użycia taśmy uszczelniającej, żeby prysznic bez brodzika w bloku był w pełni bezpieczny.

 • Prysznic bez brodzika w bloku wymaga odpowiedniej wysokości stropu, dwuprocentowego spadku podłogi, wydajnego odpływu oraz skutecznej izolacji przeciwwilgociowej ścian i podłóg. Pamiętaj, że może się okazać, iż w Twoim budynku zamontowanie kabiny walk-in nie będzie możliwe.
kabina bez brodzika w bloku, prysznic bez brodzika w bloku, prysznic bezbrodzikowy w bloku
W mieszkaniu w bloku można zainstalować prysznic bez brodzika, jednak trzeba zwrócić uwagę na rodzaj stropu, fot. New Trendy

Prysznic bez brodzika – jak zrobić?

Mała łazienka w bloku czy przestronny pokój kąpielowy w domu? To nieistotne, gdzie planujesz wykorzystać prysznic bez brodzika, ponieważ musisz zadbać o każdy szczegół, żeby uniknąć zalania. Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpływ. Do wyboru masz kilka rodzajów, a do najpopularniejszych należą liniowy i punktowy.

Odpływ liniowy składa się z rynny i syfonu, a jego górna część jest przykryta rusztem. To rozwiązanie jest wybierane przez wiele osób nie tylko ze względu na skuteczność odprowadzania wody, lecz także nowoczesny wygląd. Odpływ liniowy sprawdzi się umieszczony tuż przy ścianie – nie będzie przeszkadzał podczas kąpieli i stanie się prawie niewidoczny. Wybierając model, zwróć uwagę na to, czy ma kołnierz będący dodatkowym uszczelnieniem.

Odpływ liniowy ma tę zaletę, że potrzebuje ułożenia spadku wyłącznie z jednej strony. Inaczej jest w przypadku modelu punktowego. Wymaga on spadku z czterech stron i najczęściej jest montowany na środku kabiny. Niewielki rozmiar odpływu punktowego sprawia, że konieczne może okazać się zastosowanie aż dwóch modeli, żeby skuteczność odprowadzania wody była wystarczająca.

Zastanawiając się, jak zrobić prysznic bez brodzika, weź pod uwagę konieczność wyboru przepierzenia, które zapobiegnie rozchlapywaniu się wody poza strefę natrysku. Tafla szkła musi wyróżniać się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz zmienne temperatury, dlatego najlepiej sprawdzi się materiał hartowany. Wybierz przepierzenie z hydrofobową powłoką, dzięki której pozbędziesz się problemu z trudnymi do usunięcia zaciekami.

 • Myśląc o tym, jak zrobić prysznic bez brodzika, zwróć uwagę na przepierzenie – najlepiej sprawdzą się drzwi ze szkła hartowanego, które jest niewrażliwe na zmienną temperaturę oraz zarysowania, a niektóre modele wykazują również odporność na zacieki. Jednym z ważniejszych elementów nowoczesnej instalacji jest odpływ – dobrze sprawdzą się liniowe i punktowe modele.
odpływ liniowy dekoracyjny, odpływ liniowy w łazience, odpływ liniowy zamiast brodzika
Odpływ liniowy w kabinie bez brodzika może być dodatkową ozdobą łazienki, fot. Rea

Wyposażenie kabiny bez brodzika

Tradycyjne prysznice są wyposażone w siedzisko czy półki na kosmetyki, a niektóre z modeli mają nawet panel, dzięki któremu włączysz radio. Minimalistyczna kabina bez brodzika jest pozbawiona wszelkich akcesoriów, dlatego musisz samodzielnie wyposażyć jej wnętrze. Zadbaj przede wszystkim o miejsce na kosmetyki. Postaraj się zaaranżować je w taki sposób, żeby nie zaburzyło nowoczesnego wyglądu kabiny.

W roli półki na kosmetyki możesz wykorzystać niewielki schowek w zabudowie z płytek. Zamiast wnęki sprawdzi się też występ, który będzie wykończony tymi samymi kaflami co ściana, dzięki czemu wtopi się w tło. Taka półka wystarczy Ci na ułożenie najpotrzebniejszych kosmetyków, których kolorowe opakowania mogą jednak negatywnie wpłynąć na aranżację. Rozwiązaniem jest przelanie szamponu, odżywki czy płynów do kąpieli do podobnych pojemników.

Jeśli za późno na takie rozwiązanie, postaw na gotową półkę ze sklepu. Na rynku znajdziesz proste, czarne modele, które przykręcić do ściany – będą stabilne, jednak wymagają dodatkowej pracy. Ciekawie zaprezentuje się drewniana półka montowana do sufitu i wisząca na grubym sznurze o ciekawym splocie. Pamiętaj jednak, że taki model musisz odpowiednio zaimpregnować, żeby nie zniszczył się wskutek kontaktu z wilgocią.

Poszukujesz najprostszego lub tymczasowego rozwiązania? Zdecyduj się na koszyczki, które przytwierdzisz do ściany przy pomocy przyssawek. Dostępne są również modele przeznaczone do zawieszenia na przepierzeniu.

Kabina walk-in nie ma również siedziska, które może okazać się konieczne dla osób starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową. Ten problem łatwo rozwiążesz, decydując się na łazienkowy taboret wykonany z materiałów odpornych na wilgoć. Mobilny model możesz w każdym momencie schować i ustawiać w kabinie wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebny.

 • Kabina walk-in jest pozbawiona miejsca na kosmetyki, dlatego musisz samodzielnie zadbać o jej wyposażenie – w tym celu wykorzystaj wnękę w ścianie lub koszyk na przyssawki. Jeśli z prysznica będzie korzystać osoba mająca problemy z poruszaniem się, zadbaj o specjalne siedzisko łazienkowe, które ułatwi mycie się w strefie natryskowej.
Siedzisko montowane do ściany w kabinie bez brodzika to wygodny zamiennik krzesełka, fot. Deante

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 01 luty 2022 15:42
komentarz /( 1 )
 • Jasiek
  Jasiek

  środa, 06 lipiec 2022 09:05

  jakoś się nie mogę przekonać do tych pryszniców walk-in. Dla mnie to musi być jednak brodzik.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.