Jak zrobić drapak dla kota? Najciekawsze pomysły na drapak DIY! - dekoportal.pl

Jak zrobić drapak dla kota? Najciekawsze pomysły na drapak DIY!

11 Wrz 2019 / Napisała  / Porady
drapak dla kota ze sznurka, drapak dla kota z drewna, duży drapak dla kota
Stojący w domu drapak dla kota pomoże uniknąć ostrzenia pazurków o meble

Drapak to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w domu zamieszkiwanym przez kota. Porządnie wykonane modele posłużą pupilowi wiele lat, jednak ich cena może odstraszyć. Jeśli nie chcesz wydawać kilkuset złotych, przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak zrobić drapak dla kota samodzielnie.

O czym przeczytasz w artykule?

Dlaczego kot potrzebuje drapaka?

Nim dowiesz się, jak zrobić drapak dla kota, poznaj potrzeby swojego pupila. Ten element wyposażenia to dla niego miejsce, w którym zaostrzy pazurki. Dzięki temu ich obcinanie nie będzie konieczne, co pozwoli Tobie oraz mruczkowi zaoszczędzić wiele stresu, ponieważ koty nie przepadają za tą czynnością.

Ostrzenie pazurków to nie jedyna funkcja, jaką spełnia drapak. Kot zostawia na nim swój zapach i tym samym informuje inne zwierzęta, że to jego przestrzeń. Jak to możliwe? Na opuszkach łap znajdują się specjalne gruczoły, które po zetknięciu z powierzchnią pozostawiają na niej ślad zapachowy – nie jest on wyczuwalny dla człowieka.

Kot potrzebuje wysokiego drapaka, żeby się o niego rozciągać. Mruczki uwielbiają też wspinaczki, dlatego warto postawić na modele rozporowe, których wysokość możesz regulować, dopasowując do pomieszczenia. Jeśli nie zapewnisz kotu przestrzeni do drapania, zacznie traktować pazurkami meble.

 • Kot potrzebuje drapaka, żeby pozbywać się nadmiaru energii, rozciągać mięśnie oraz ostrzyć pazurki. Na słupkach do drapania zwierzęta pozostawiają swój zapach, oznaczając należący do nich teren.
kot niszczy meble, jak uspokoić kota, zabawki dla kota
Ostre kocie pazurki są zabójcze dla tapicerowanych mebli, dlatego tak ważne jest, aby kot miał inne miejsca, w których będzie mógł spokojnie się porozciągać

Jaki drapak dla kota sprawdzi się najlepiej?

Mruczki mają rozmaite upodobania względem powierzchni przeznaczonej do usuwania martwych warstw pazurów, dlatego odpowiedź na pytanie, jaki drapak dla kota sprawdzi się najlepiej, nie jest jednoznaczna. Zadbaj o to, żeby pupil mógł korzystać ze słupków poziomych oraz pionowych, co umożliwi mu rozciąganie mięśni w wybranej pozycji. Jeśli masz małe mieszkanie, zdecyduj się na model, w którym znajdują się już legowiska – dzięki temu nie będzie konieczne szukanie innego miejsca na te elementy.

Wybierając drapak lub tworząc go samodzielnie, zwróć uwagę na potrzeby kota, a nie wygląd elementu. Niewielki słupek nie zniszczy minimalistycznej aranżacji wnętrza, jednak nie pozwoli pupilowi w pełni się rozciągnąć. Słupki owinięte przyjemnym w dotyku materiałem wyglądają ładnie, jednak dla mruczka nie okażą się przydatne. Być może zwierzę zechce je drapać, a to doprowadzi do szybkiego zniszczenia, dlatego zwróć uwagę na modele, w których jak największa powierzchnia jest pokryta sizalem – to najważniejszy materiał na drapak.

Czym jest sizal? To grube włókno, w które kot z łatwością wbije pazury. Jest wytrzymałe, dlatego nie widać na nim szybko zniszczeń. Sizal powstaje z agawy, czyli rośliny uprawianej w Brazylii, Kenii czy Wenezueli.

Ważna jest również stabilność drapaka. Chybotliwy model zniechęci mruczka, który będzie czuł się na nim niepewnie. Niezależnie od tego, czy zamierzasz kupić, czy samodzielnie zrobić drapak, zdecyduj się na ciężką podstawę. Słup musi być do niej mocno przymocowany, żeby nawet najcięższe rasy – na przykład Maine Coon – mogły się wspinać bez obaw.

Kolejny drapak został zniszczony przez Twojego mruczka i nie spełnia już swoich funkcji? Nie możesz przeznaczyć kilkuset złotych na nowy model? Własnoręcznie zrobiony drapak dla kota to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Jeśli znasz pupila kilka lat, z pewnością wiesz, czego potrzebuje i co lubi, a z jakich elementów drapaka korzysta rzadko albo wcale. Legowiska, tunele, hamaki – możliwości jest naprawdę wiele. Własnoręcznie zrobiony drapak dla kota to szansa na stworzenie elementu wyposażenia, który w pełni spodoba się mruczkowi, a każda część będzie używana z taką samą przyjemnością.

Jaki drapak dla kota będzie najlepszy?

 • Z pionową oraz poziomą powierzchnią do drapania,
 • Z odpowiednio wysokim słupkiem,
 • Z dużą powierzchnią pokrytą sizalem,
 • Stabilny,
 • Z legowiskami i budkami.
domek dla kota, słupowy domek dla kota, drapak z domkiem
Jeśli macie dużo miejsce, świetną propozycją jest drapak dla kota z domkiem

Jak zrobić drapak dla kota na ścianę?

Nie masz doświadczenia w pracach DIY? Rozpocznij od prostszych elementów wyposażenia przeznaczonych dla pupila. Podpowiadamy, jak zrobić drapak dla kota na ścianę. To idealne rozwiązanie, jeśli Twój mruczek lubi ostrzyć pazurki w niedozwolonym miejscu, na przykład na tapecie. Zawieszenie w tym miejscu drapaka ochroni okładzinę ścienną.

Dobry materiał na drapak to płyta wiórowa bez formaldehydu, która będzie stanowić podstawę konstrukcji – wysokość elementu powinna wynosić 60 centymetrów, żeby kot mógł się o nią swobodnie rozciągnąć, natomiast odpowiednia szerokość to około 20 centymetrów. Bazę drapaka musisz obić czymś, o co kot będzie ostrzył pazury – w tym celu wykorzystaj skrawki starej wykładziny lub dywanu, który już się zużył i miał wylądować na śmietniku. Materiał przytwierdź do płyty wiórowej przy pomocy gwoździ. Uważaj, żeby ostre elementy nie wystawały, ponieważ to niebezpieczne dla łapek pupila.

Zastanawiając się, jak zrobić drapak dla kota na ścianę, weź pod uwagę sposób montażu. W tym celu możesz wykorzystać wkręty. Prostszym sposobem będzie przymocowanie sznurka i zawieszenie drapaka na haczyku wystającym ze ściany.

 • Drapak dla kota na ścianę wykonasz przy pomocy płyty wiórowej o wysokości 60 centymetrów i szerokości 20. Możesz obić ją wykładziną, którą przymocujesz gwoźdźmi, a całość zawiesisz na ścianie, na przykład na haczyku.
jak zrobić drapak ścienny, drapak na ścianę, drapak dla kota ścienny
Płyta wiórowa to świetny materiał na ścienny drapak dla kota

Kartonowy drapak dla kota – jak zrobić?

Jeśli nie masz zbyt wielu umiejętności, możesz również wykonać kartonowy drapak dla kota. Zrób to sam przy pomocy elementów, które masz już w domu. Świetnie sprawdzą się kartonowe pudła po przesyłkach z puszkami wypełnionymi karmą Twojego pupila. Tektura falista ma formę, która doskonale sprawdzi się do ostrzenia pazurów.

Potrzebujesz również akcesoriów do cięcia tektury – w tym celu wykorzystaj nożyczki. Doskonale sprawdzi się nożyk do cięcia kartonu, jednak podczas używania go uważaj, żeby nie uszkodzić posadzki – zadbaj o podkładkę. Do łączenia elementów drapaka przyda Ci się klej, a jako podstawę zabawki zastosuj wieczko od pudełka prezentowego – to od jego rozmiaru będzie zależała wielkość konstrukcji.

Kartony potnij na równe części, których wysokość musi być taka sama jak wieczka od pudełka. Sklej je i ułóż w taki sposób, żeby widoczną część stanowił przekrój tektury falistej. Po połączeniu części włóż je do podstawy z pudełka prezentowego, a następnie wsyp nieco kocimiętki, żeby kociak szybciej zainteresował się nową zabawką.

Tekturowy drapak dla kota – zrób to sam!

 • Do wykonania kartonowego drapaka dla kota potrzebujesz tektury falistej, wieczka od pudełka prezentowego, nożyczek oraz kleju na gorąco.
 • Wytnij potrzebną liczbę elementów z tektury – powinny mieć wysokość taką samą jako wieczko od pudełka.
 • Tekturowe elementy sklej ze sobą.
 • Ułóż je w wieczku w taki sposób, żeby widoczny był przekrój kartonu.
kartonowy drapak dla kota, jak zrobić drapak z kartonu, drapak z kartonu
Do wykonania kartonowego drapaka najlepiej sprawdzi się karton falisty, lecz można także wykorzystać zwykłą tekturę, fot. Ignisdev

Jak zrobić wysoki drapak dla kota?

Chcesz zapewnić pupilowi punkt obserwacyjny na wysokości i wygodne miejsce do rozciągania mięśni? Wysoki, własnoręcznie zrobiony drapak dla kota to doskonałe rozwiązanie. Stabilne, wytrzymałe modele kosztują nawet kilkaset złotych. Ten ogromny koszt zniwelujesz, decydując się na DIY, które wymaga nieco przygotowań, umiejętności oraz czasu, ale efekt z pewnością miło Cię zaskoczy.

Zastanawiając się, jak zrobić wysoki drapak dla kota, rozpocznij od wybrania podstawy, która musi być stabilna – w jej roli dobrze sprawdzi się gruba deska. Wytnij dowolny kształt przy pomocy wyrzynarki – najlepszy będzie kwadrat, ale możesz wybrać również oryginalną formę. Potrzebujesz również piętra – jednego lub kilku w zależności od tego, jaką wysokość drapaka chcesz uzyskać. Wytnij kolejne elementy w takim samym kształcie jak podstawa.

Zastanawiając się, z czego zrobić drapak dla kota, pamiętaj o konieczności znalezienia słupków – warto wybrać jak najgrubsze, co da większą powierzchnię do drapania, a jednocześnie polepszy stabilność konstrukcji. Element możesz wykonać z tekturowej tuby, ale lepiej sprawdzi się drewno – jest wytrzymalsze. Słupki do podstawy oraz pięter przytwierdzisz śrubami, jednak nim to zrobisz, pamiętaj, że najpierw konieczne jest obicie elementów materiałem.

Ważne jest nie tylko z czego zrobić drapak dla kota, lecz także jakie rozmiary będą odpowiednie dla Twojego pupila. Słupki powinny mieć około 80 centymetrów, żeby umożliwić zwierzakowi swobodne rozciąganie się w pionie. Podstawa i piętra muszą mieć taką wielkość, żeby pupil mógł się na nich wygodnie rozłożyć.

Jaki sznurek do drapaka dla kota sprawdzi się najlepiej? Zdecydowanie sizalowy! Jest odporny, a przymocujesz go do słupka przy pomocy kleju na gorąco. Możesz również wykorzystać sznurek jutowy – najlepiej sprawdzi się gruby, ponieważ będzie wytrzymalszy i szybciej owiniesz go wokół tuby.

Myśląc o tym, jak zrobić drapak dla kota, weź pod uwagę obicie podstawy i pięter. W tym celu sprawdzi się przyjemny w dotyku kocyk – do jego przymocowania wykorzystaj zszywacz elektryczny. Plusz, choć przytulny, może okazać się nietrwały. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości, wykorzystaj do obicia drapaka wykładzinę.

Wysoki drapak dla kota – zrób to sam!

 • Wybierz stabilną podstawę – w jej roli sprawdzi się gruba deska.
 • Wytnij wybrany kształt – najlepszy będzie kwadrat.
 • Taki sam kształt wytnij, żeby uzyskać piętro drapaka.
 • W roli słupków wykorzystaj tekturowe tuby lub drewniane belki – powinny mieć przynajmniej 80 centymetrów długości.
 • Słupki z podstawą i piętrami połącz przy pomocy śrub.
 • Zdecyduj, jaki sznurek do drapaka dla kota będzie najlepszy – możesz wybrać sizalowy lub jutowy.
 • Do obicia podstawy i piętra wykorzystaj kocyk lub wykładzinę – przymocujesz je zszywaczem elektrycznym.
drapak dla kota z liny, drapak dla kota diy, jak zrobić drapak dla kota
Rury z tworzywa sztucznego i lina to świetna podstawa do własnoręcznie sporządzonego dużego drapaka dla kota

Własnoręcznie zrobiony drapak dla kota – jak go urozmaicić?

Zastanawiając się, z czego zrobić drapak dla kota, weź pod uwagę, w jaki sposób można go urozmaicić, żeby był ciekawszym miejscem dla pupila. Świetnym pomysłem jest zamontowanie hamaka między słupkami. W roli legowiska sprawdzi się kocyk, który przymocujesz elektrycznym zszywaczem.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić drapak dla kota, który natychmiast zainteresuje pupila, weź pod uwagę zabawki. Szeleszczące, połyskujące, pachnące kocimiętką – piłki czy myszki przymocuj do ostatniego piętra drapaka. Do akcesoriów przyszyj sznurek, który zawiesisz na haczyku wmontowanym do deski. Drapak możesz spryskać sprayem z kocimiętką, co zachęci pupila do zabaw.

 • Własnoręcznie zrobiony drapak dla kota urozmaicisz hamakiem – wystarczy, że zamontujesz go pomiędzy słupkami. Zabawka będzie dla pupila ciekawsza, jeśli zawiesisz na niej akcesoria, na przykład szeleszczące myszki lub piłki.
hamak dla kota, drapak dla kota z dodatkami, drapak z zabawkami dla kota
Drapak dla kota z hamakiem pozwoli pupilowi na pełen relaks

Jak przekonać kota do drapaka?

Wiesz już, jak zrobić drapak dla kota. Instrukcja okazała się pomocna, ale pupil nie jest zainteresowany zabawą na nowym elemencie wyposażenia? Zdarza się, że koty potrzebują czasu, żeby zaakceptować nowy drapak. Są sposoby, którymi przekonasz zwierzaka do zabawki.

Oprócz wspomnianej kocimiętki przyda się zachęcanie zwierzaka do wejścia na drapak. Zrobisz to podczas zabawy wędką – w tym czasie zadbasz też o cykl łowiecki pupila. Staraj się kierować myszką na sznurku w taki sposób, żeby kot musiał wejść na drapak, by ją złapać.

W podobny sposób wykorzystaj laser, jednak pamiętaj, żeby zawsze kończyć zabawę przysmakiem. Światełko, którego nie da się złapać, może powodować u mruczka frustrację, dlatego musisz na koniec pozwolić mu upolować ofiarę. Wystarczy, że skierujesz laser na ostatnie piętro drapaka, gdzie ukryty będzie zdrowy przysmak – znakomicie sprawdzi się liofilizowane mięso, które jest idealną przekąską dla ścisłego mięsożercy.

 • Jeśli kot obawia się nowego elementu wyposażenia, zainicjuj zabawę wędką i spraw, żeby pupil wskoczył na drapak. Zostaw na nim smakołyki, które zachęcą zwierzę do częstszych odwiedzin owocu Twojej pracy.
zabawa z kotem, jak zachęcić kota do drapaka, jaki drapak dla kota najlepszy
Kota można zachęcić do drapaka poprzez zabawę w pobliżu konstrukcji

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany sobota, 28 wrzesień 2019 23:54
komentarz /( 1 )
 • Asia
  Asia

  wtorek, 05 lipiec 2022 09:28

  wczoraj przeczytałam ten tekst i podeszłam sceptycznie do pomysłów, ale dziś zabrałam się za robotę i wyszło genialnie! Kot nie opuszcza drapaka! :D
  Dzięki!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.