Parkiet w jodełkę? Poznaj płytki Chevron! - dekoportal.pl

Parkiet w jodełkę? Poznaj płytki Chevron!

25 Lip 2022 / Napisał  / Pozostałe

jodelka francuska plytki jodelka prakiet w jodelke dekoportal


Czy wiecie, że prawdopodobnie tak popularny dziś chevron swoją nazwę i kształt zawdzięcza... kozie? Nie pomyliliśmy się! Słowo chèvre, tłumacząc z języka francuskiego, określa właśnie to zwierzę, a – zdaniem znawców sztuki – pozostawione przez nie ślady kopyt, stanowiły główną inspirację do powstania wzoru. Przez lata ornament przekształcił się w aranżacyjny wyznacznik stylu; wykreował elegancki klimat w XVI-wiecznych francuskich zamkach i wpłynął na rekordowe wyniki grupy Missoni, która wykorzystała motyw w kolekcji Target. Ubrania sprzedały się zaledwie w ciągu doby!


Jodełka francuska, czyli inspiracyjna podróż w nieznane

Od dworu króla, po pastwiska i łąki. Tak motyw wędrował, ozdabiając coraz to nowe przestrzenie i przedmioty. Jodełka francuska występuje na parkiecie i ścianach, tworzy dekoracje na kanapie i buduje klimat w dziecięcej krainie beztroski. Znajdziemy ją w sypialni i skandynawskiej kuchni. Uniwersalny charakter chevron pozwala na mnóstwo zabawy. Fani motywu jednak zdecydowanie najczęściej sięgają po płytki chevron, które nadają aranżacji nonszalancji. Niebanalne klepki ustawione pod kątem 45 ° lub 60 ° często zastępują cegłę, płytki typu metro czy inne kafelki wypełniające przestrzeń między blatem a szafkami w kuchni, tworzą powierzchnię za lustrem w pokoju kąpielowym czy ścianę pod prysznicem.


Parkiet w jodełkę – symbol elegancji i ponadczasowego klimatu

Parkiet w jodełkę wypiera tradycyjne deski, czyniąc powierzchnię bardziej oryginalną i nieszablonową. Musimy jednak pamiętać, że prawdziwe forniry wymagają poświęceń, związanych z intensywną impregnacją i pielęgnacją, a przede wszystkim oznaczają znacznie wyższe koszty. Na ich korzyść przemawia jednak efekt! Ta inwestycja oznacza pełnię naturalności, ciepła i harmonii, idealnie podkreślającą aranżacje klasyczne, skandynawskie czy rustykalne. Brąz drewna współgra z czystą bielą, łagodnymi pastelami, a także wyrazistymi odcieniami. Nieregularna faktura drewna i motyw chevron to także uniwersalne tło przestrzeni industrialnej, nowoczesnej czy eklektycznej.


Panele jodełka czy płytki ceramiczne jodełka?

Dla tych, którzy oczekują więcej użyteczności i nie chcą wydawać sporych sum, polecamy panele jodełka, których niepowtarzalne linie i naturalne kolory, naśladują szlachetne piękno forniru. Zamiennikiem drewna na ścianie są z kolei płytki ceramiczne w jodełkę. W tej dziedzinie występuje kolorystyczny bezmiar. Rozwiązania kuszą feerią pastelowych odcieni albo intrygują odważną mieszanką bieli oraz czerni. Ich zdecydowany charakter dodaje aranżacji pazura, a także jest elementem optycznej gry. Jasne kafelki o połyskującym wykończeniu sprawią, że wnętrze wyda się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 03 sierpień 2022 13:15
komentarzy /( 2 )
 • Marcin
  Marcin

  piątek, 05 sierpień 2022 13:45

  Styl przez wielkie S!!!!!
 • Andzela
  Andzela

  środa, 03 sierpień 2022 13:21

  kocham ten wzór! doskonale pasuje do klimatycznych, romantycznych aranżacji

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.