Styl minimalistyczny w mieszkaniu – sprawdź, jak urządzić minimalistyczne wnętrza! - dekoportal.pl

Styl minimalistyczny w mieszkaniu – sprawdź, jak urządzić minimalistyczne wnętrza!

12 Lip 2020 / Napisane przez  / Pozostałe
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
Proste, a zarazem ciekawe wnętrze w minimalistycznym stylu.

Minimalistyczne wnętrze – choć proste – nie jest nudne. Wyrafinowany styl wyróżnia się dbałością o każdy szczegół, oszczędnym wykorzystaniem barw oraz użyciem wysokiej jakości materiałów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zastosować styl minimalistyczny we wnętrzach. Podpowiadamy, jakie kolory, meble i akcesoria pozwolą Ci uzyskać funkcjonalną, ale też ciekawą aranżację.

O czym przeczytasz w artykule?

Minimalizm – co to?

Nim dowiesz się, jak urządzić minimalistyczne wnętrze, poznaj pojęcie minimalizmu. Jest on niejako stylem życia, który polega na wyzbywaniu się rzeczy zbędnych, zagracających przestrzeń. Minimaliści doceniają to, co mają i rezygnują ze zbędnych zakupów, a tym samym są dalecy od konsumpcjonizmu.

Zastanawiając się, czym jest minimalizm, nie sposób pominąć jego powiązania ze sztuką. Styl ten rozwijał się w latach 60. XX wieku. Minimalizm polegał na wykorzystaniu podstawowych kształtów oraz gładkich powierzchni.

Minimalizm był widoczny w malarstwie. W obrazach artyści nawiązywali do architektury, produkcji przemysłowej oraz industrializmu. Styl minimalistyczny był też zauważalny w literaturze – wykorzystywano proste komunikaty, zwięzłe formy, a nawet pozbawiony emocji język. Minimalizm obejmował również architekturę – budynki wyróżniały się nieskomplikowaną bryłą i brakiem zdobień.

Minimalizm – co to?

  • Sposób życia, który polega na usuwaniu z przestrzeni zbędnych przedmiotów, zrezygnowaniu z niepotrzebnych zakupów i cieszeniu się z posiadanych rzeczy,
  • Nurt w sztuce, który rozwijał się w latach 60. XX wieku i polegał na upraszczaniu literatury, obrazów czy budynków.
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
Minimalizm polega na pozbywaniu się zbędnych przedmiotów.

Minimalistyczne mieszkanie – jakie kolory w nim wykorzystać?

Urządzając minimalistyczne mieszkanie, pamiętaj o konieczności zachowania umiaru. Dotyczy on również kolorów. Zdecyduj się na dwie dominujące barwy i ewentualnie jedną uzupełniającą. Mieszkanie minimalistyczne nie jest więc przestrzenią na wielobarwne dywany, kwieciste zasłony czy ceramikę w kilkunastu kolorach.

Styl minimalistyczny w mieszkaniu podkreślisz dzięki bieli. To uniwersalne rozwiązanie nie musi dawać nudnego efektu – wystarczy, że na ścianie zawiesisz obrazy w geometrycznych formach, które perfekcyjnie wpisują się w prostą przestrzeń. Zamiast bieli możesz wykorzystać szarość – zarówno na ścianach, jak i podłogach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w minimalistycznym mieszkaniu wykorzystać jedną mocną barwę. Dobrze sprawdzi się niebieski, który w połączeniu z bielą oraz geometrycznymi formami elementów wyposażenia umożliwi Ci zaaranżowanie oryginalnego pokoju. Styl minimalistyczny we wnętrzach polega na upraszczaniu, dlatego zrezygnuj ze wzorzystych płytek. Wzory możesz wprowadzić dzięki naturalnym materiałom, na przykład ponadczasowemu rysunkowi drewna czy marmurowi zdobionemu subtelnymi żyłkami.

Styl minimalistyczny – jakimi barwami go podkreślić?

  • Biel – warto zastosować ją na ścianach; jasną powierzchnię urozmaicisz geometrycznymi obrazami,
  • Szarość – świetnie zaprezentuje się połączenie jej na ścianach i podłodze,
  • Mocny akcent kolorystyczny – nawet w minimalistycznym wnętrzu możesz wykorzystać barwę przyciągającą uwagę. Pamiętaj jednak, żeby łączyć silny kolor z uniwersalną bielą.
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
W minimalistycznym mieszkaniu sprawdzi się biel, szarość oraz mocny akcent kolorystyczny.

Styl minimalistyczny w mieszkaniu – jakie materiały go podkreślą?

Minimalistyczne mieszkanie wypełnij materiałami, które dają wrażenie surowości. Doskonale sprawdzi się beton – duże płyty z tego materiału efektownie zaprezentują się na ścianie z telewizorem w salonie. Z materiału charakterystycznego dla industrializmu mogą być też inne elementy, na przykład wyspa kuchenna.

Mieszkanie minimalistyczne nie musi być jednak zupełnie pozbawione ciepłych elementów. Jeśli chcesz dodać mu odrobinę przytulności, zdecyduj się na drewno. Podłoga z naturalnego surowca będzie świetnym tłem dla mebli o prostych bryłach. Możesz też wykorzystać drewniane elementy wyposażenia, na przykład stół z krzesłami.

Minimalistyczne wnętrze możesz też wypełnić metalem. To dobre rozwiązanie do sypialni, gdzie wykorzystasz łóżko z metalowej ramy oraz ażurowy regał z tego materiału. Dzięki temu uzyskasz efekt surowości. Na podłodze w tak urządzonym pokoju sypialnym sprawdzi się drewniana podłoga w szarawym odcieniu.

Minimalizm w mieszkaniu podkreślisz dzięki szklanym elementom, na przykład balustradzie schodów. Ze szkła mogą być też stół czy regał. Transparentny materiał sprawdzi się perfekcyjnie, jeśli chcesz wykorzystać minimalizm w małym mieszkaniu. Połącz przezroczyste elementy wyposażenia z błyszczącymi, białymi kaflami, a sprawisz, że niewielki pokój wyda się przestronny.

Jakie materiały wykorzystać w minimalistycznym mieszkaniu?

  • Beton – świetnie sprawdzi się na ścianie w salonie,
  • Drewno – doda aranżacji odrobinę ciepła; zdecyduj się na podłogę z naturalnego surowca,
  • Metal – ciekawie zaprezentuje się w sypialni, gdzie wykorzystasz łóżko z metalowym zagłówkiem,
  • Szkło – dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu, ponieważ transparentne elementy dodają lekkości.
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
Styl minimalistyczny w mieszkaniu: beton, drewno, metal oraz szkło.

Minimalistyczne wnętrza – jakie meble do nich pasują?

Minimalistyczne mieszkanie wypełnij meblami, których forma jest oszczędna. Zamiast kanapy z wygiętymi podłokietnikami oraz pikowanym obiciem wybierz sofę w nowoczesnym kształcie. Do siedziska dostaw stolik kawowy o geometrycznej formie. Postaw na meble do przechowywania, które wyróżniają się czystością form, a przede wszystkim są funkcjonalne.

Minimalizm w mieszkaniu możesz podkreślić również w strefie jadalnianej. Zrezygnuj z modnego ostatnio łączenia krzeseł z różnych serii, a wykorzystaj komplet. Umiar w minimalistycznym wnętrzu podkreślisz dzięki transparentnym krzesłom Louis Ghost, do których dobierzesz również przezroczysty stół. To sprawi, że część jadalniana stanie się prawie niewidoczna, co jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz wykorzystać minimalizm w małym mieszkaniu.

Styl minimalistyczny możesz zastosować również w kuchni. Urządzając ją, pamiętaj o ukryciu domowych sprzętów. Lodówka może znaleźć się w obudowie, a okap w suficie. Szafki kuchenne wykorzystaj do ukrycia ekspresu do kawy. Wystarczy półka otwierana od góry – jej drzwiczki stworzą blat, na który wysuniesz urządzenie z głębi szafki.

Minimalistyczne wnętrze kuchni lepiej zaprezentuje się, jeśli zastosujesz matowe fronty. Zabudowa może być czarna, biała lub szara, a szafki powinny być pozbawione frontów oraz frezowań. Zrezygnuj z przypraw czy mis z owocami stojących na wyspie. Tuż przy zlewie pozostaw płyn do mycia naczyń, ale przelej go do naczynia pasującego do aranżacji.

Styl minimalistyczny w mieszkaniu sprawdzi się też w łazience. Zadbaj o wykorzystanie w niej jednego koloru jako bazy aranżacji – doskonale sprawdzi się szarość. Na ścianach możesz zastosować betonowe płyty, a na podłodze gres w odpowiadającym mu odcieniu. Umiar aranżacji podkreślisz dzięki geometrycznym formom umywalki, wolnostojącej wanny, lustra i szafki, na której nie powinny stać kosmetyki.

Mieszkanie minimalistyczne stworzysz dzięki jednolitym powierzchniom. W korytarzu możesz zastosować trik, który polega na pomalowaniu drzwi na taki sam kolor jak ściany. Dzięki temu staną się prawie niewidoczne, a ich prosta forma nie będzie zaburzała minimalistycznego efektu.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – jakie meble do niego pasują?

  • Zdecyduj się na elementy wyposażenia o oszczędnych formach,
  • Do przechowywania wybierz meble o gładkich frontach,
  • W strefie jadalnianej zastosuj transparentne krzesła i stół,
  • W kuchni ukryj sprzęty w zabudowie z matowymi frontami bez uchwytów,
  • Zdecyduj się na cienki okap montowany w suficie,
  • W łazience wykorzystaj szare ściany i podłogi, na których tle idealnie zaprezentują się elementy o geometrycznych kształtach,
  • Pomaluj drzwi na taki sam kolor jak ściany – dzięki temu uzyskasz jednolitą powierzchnię.
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
Mieszkanie minimalistyczne warto wyposażyć w meble o gładkich frontach.

Dekoracje – czy można stosować je w minimalistycznych wnętrzach?

Minimalistyczne mieszkanie powinno być wypełnione przedmiotami, które pełnią praktyczną funkcję. Zrezygnuj z dużej liczby bibelotów niepotrzebnie zagracających przestrzeń. Wybieraj spośród akcesoriów, które będą jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Przykładem są pojemniki na mydło i płyn do mycia naczyń.

Konieczność wykorzystania praktycznych dekoracji nie oznacza, że musisz zupełnie wyzbyć się ozdób, które do niczego nie służą. Minimalistyczne wnętrze możesz udekorować kwiatami. Zamiast wielobarwnego bukietu wybierz jednak białe tulipany i włóż je w transparentny wazon. Jeszcze lepiej sprawdzą się ciemnozielone liście lub gałązki, na przykład ruskus.

Minimalistyczne wnętrze udekorujesz przy pomocy grafik i zdjęć w ramkach, które są bardzo cienkie. Możesz ułożyć z nich ciekawą kompozycję na ścianie, na przykład korzystając z kilku fotografii w biało-czarnych barwach. Aranżację urozmaicisz też nowoczesnym zegarem lub stojącą lampą o industrialnym charakterze.

Ważnym elementem mieszkania jest oświetlenie, które spełni przede wszystkim praktyczne funkcje, ale może być też efektowną ozdobą. Zdecyduj się na lampy inspirowane industrialnym stylem, na przykład żarówki wiszące na długim kablu – to świetne rozwiązanie nad wyspę kuchenną lub stół. Do minimalistycznego mieszkania wkomponuj szklane kinkiety. Dobrze sprawdzą się też stołowe lampy z betonową podstawą i żarówką z ozdobnym filamentem.

Jaki ozdoby stosować w minimalistycznym wnętrzu?

  • Postaw na przedmioty, które pełnią jednocześnie funkcję ozdobną i praktyczną,
  • Zdecyduj się na pojemniki na różne emulsje, na przykład mydło – butelki z kolorowymi etykietami wprowadzą chaos do minimalistycznej przestrzeni,
  • Możesz ozdobić wnętrze kwiatami – dobrze sprawdzą się białe tulipany, ciemnozielone liście lub gałązki, które umieścisz w szklanym, transparentnym wazonie,
  • Wygląd ścian urozmaicisz dzięki grafikom i zdjęciom. Umieść je w cienkich, najlepiej czarnych ramkach,
  • Wystrój wzbogacisz też lampą stojącą o betonowym charakterze lub nowoczesnym zegarem.
minimalistyczne mieszkanie, styl minimalistyczny, mieszkanie minimalistyczne
Dekoracje w stylu minimalistycznym pełnią jednocześnie funkcję ozdobną oraz praktyczną.


Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany niedziela, 12 lipiec 2020 15:58
komentarz /( 1 )
  • Ala
    Ala

    czwartek, 23 czerwiec 2022 08:35

    uwielbiam ten styl!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.